• Pohádka

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Já si nějak nemůžu pomoct, ale přijde mi to jako kopie z kopie. Nebudu řešit kulomety, pneumatické kuše a gramofon v blíže neurčeném období pozdního středověku, prostě používají věci, které v oné době neexistovaly. Ale budiž, je to pohádka. Zápletka s unesenými dětmi, ze kterých si čarodějnice uvaří lektvar nesmrtelnosti už tu byl v Kletbě bratří Grimmů, dva bojovníci a lovci čarodějnic byli tamtéž. A přitom už onen film o Grimmech byl vlastně slátanina z jejich pohádek převedená do akční roviny. Vypadá to, že americkým tvůrcům dochází inspirace, když reciklují čím dál víc.

Lovec nestvůr (2010)

Nějak si nejsem jistý, kam tento film vlastně zařadit. Sci-fi? Horor? Thriller? Komedie? Asi od každého trochu, ale nějak mi no společně neštymovalo. Zase další upírsko - zombijsko - vlkodlačí slátanina, kde se nehledí na historické odkazy ani legendy a z upírů a ostatních příšerek se vyrábějí kladní hrdinové v úplně nesmyslných příbězích. Tak nějak to nemá hlavu ani patu. Ale zase jsem si u toho stihnul uvařit oběd bez toho, abych v čase, stráveném v kuchyni, o něco podstatného přišel.

Na palubě Jednorožce (2001) (TV film)

Proč mám pořád pocit, že se američtí filmaři shlédli v Josefu Čapkovi? Tedy ne v celém jeho díle, ale pouze v pohádce ,,Jak pejsek s kočičkou vařili dort"? Polovina americké filmové produkce za posledních pár let se věrně drží pejskokočíčího recepisu a scénáře píší přesně dle návodu: ,,smícháme dohromady všechno, co se nám líbí, zamícháme a ono z toho něco bude!" Jako v tomto případě. Stláskáme dokupy antickou mytologii, severské legendy, pár postaviček od Shakespeara a od Tolkiena a máme to v cajku. Samozřejmě po trikové stránce to mají zvládnuto, na televizní produkci až nadprůměrně dobře, ale přecijen je to slátanina jako hrom. To pak není divu, že si omladina v Americe (a bohužel, díky české fascinaci Hollywoodem už i naše omladina) myslí, že Olymp je na Empire State Buildingu (Percy Jacekson) Thor je akční bojovník za svobodu a spravedlnost ze současnosti (Marwelovky vesměs) Svinga je fešná černoška s křídly a Medůse stačí nasadit si růžové brejličky a změní se v milovnici roku (Na palubě Jednorožce). Dočetli vůbec tu čapkovu pohádku dokonce? Ne vždy musí mižmaž toho nejlepšího dopadnout dobře. Pejska, co sežral ten dort, nakonec pořádně bolelo bříško. A z některých filmů v poslední době by mohli mít diváci taky dost velký břichabol.

Vlkodav z kmene Šedých psů (2006)

Opět důkaz, že rusáci pohádky umí. Sice úvodní scína z dětství Vlkodava je jak okopírovaná z Barbara Conana, ale pak už se rozjede celkem svižný příběh, děj odsýpá a není nudný. Fakt jsme sledovali od začátku do konce a na podřimování nebylo ani pomyšlení. Pěkný film.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Po letech konečně pohádka, která si právem zaslouží přívlastek ,,VÁNOČNÍ". Jednak pro vánoční čas je to klasická romantická pohádka bez uřvaných, protivných a pitvořících se postaviček pro ,,pobavení", s neokoukaným, logickým a smysluplným dějem, sympatickými hrdiny a se špetkou romantiky, dojemnosti a čistoty. Prostě přesně to, co člověka o Vánocích nejvíce oslovuje. Po pravdě jsem se na pohádku ze záznamu podíval až v dubnu, ale to vánoční kouzlo na mne dýchlo i přes paprsky slunce za oknem. Nebudu tady rozebírat, kdy vznikla tradice zdobení stromečku, v pohádce je tato ,,novinka" zakomponovaná nenásilně a celkem vtipně, takže závěr pod ozdobeným vánočním stromečkem vyzněl skutečně vkusně a je to snad první (česko)slovenský film, který tu atmosféru dokáže vyvolat tak, aby to nevyznělo prvoplánově a násilně. Snad se i čeští tvůrci nenechají zahambit a začnou u psaní pohádek přemýšlet hlavou a ne šrajtoflí. Jen nechápu, proč se česká verze také nejmenuje ,,Vánoční přání"? Český název může u tohoto filmu mylně vyvolat dojem, že to patří mezi tuctovky typu ,,Jak chudá pastýřka ke štěstí přišla..."

Amulety života a smrti (2008) (TV film) odpad!

V podstatě je to film dobrý k léčbě insomnie. Prospal jsem se dokonale.

Nevěsta pro Paddyho (1999) (TV film)

Po dlouhé době jsem si dnes pusatil tuhle baladickou pohádku. Asi se shodnu s většinou, že příběh jako takový je krásný, ale to zpracování pokulhává. Triky jsou opravdu strašné. Vždyť se u nás natáčely už mnohem dříve televizní pohádky, kde se triiky používaly mnohem vhodněji a věrohodněji. Tohle mi přišlo opravdu odfláknuté. Létající skřítci se prostě jen váleli na prkně, lehce to nepůsobilo vůbec. Totéž počítačem vytvořená krajina. Tak nějak vypadalo moje prkno s vláčkem velikosti TT, kam jsem lepil domečky a z pilin vyráběl trávu. Určitě to vypadalo reálněji. Ale abych jen nekritizoval. Samotný příběh je jiný, než na jaké jsme u tv pohádek zvyklí a i proto má své kouzlo, vtip i moudrost. Radek Holub překvapil hereckým výkonem a vážně dokázal i dojmout. Myslím si, že celkově by si pohádka zasloužila lepší zpracování a byla by úspěšnější.

Maminčin mazánek (2007)

Po pravdě jsem nedokoukal. Neshledal jsem nic vtipného na rozmazleném parchantovi, který byl od začátku filmu zralý akorát tak na pár přes hubu a ani ,,chudinka ušlápnutá matinka" nebyla nikterak vtipná. U té mě spíš napadalo: ,,co sis vychovala, to máš, krávo!"

Marie Terezie - A Woman at War (2019) (série)

Jak typické. Povedený projekt. Takže Česká televize už poslední dva díly odmítá financovat. Klasika. Proč financovat něco, co stojí za to, když můžeme vrážet prachy do hovadin a platit ulhané zpravodajství a další kraviny.

Čarovný kamínek (2019) (TV film)

Příběh? Žádný jsem neviděl. Proč se to jmenovalo Čarovný kamínek, když o něm to vůbec nebylo? Splnil tři přání, která vlastně se zápletkou neměla skoro nic společného. Pohnutky hlavních postav byly vlastně nelogické, chování vládce lesa a kouzelných tvorů bylo postavené na hlavu a vyvrcholení s příjezdem otce, který vše slavnostně vyřešil a zachránil čarovné bytosti ve stylu *Deus ex machina*, vypadalo spíš jako berlička, když už scénáristi nevěděli, jak dál. Ale co bylo nejhorší, když teda pominu ,,herecké výkony"... Postsynchrony. To je katastrofa. Dabing a postsynchrony vypadaly jako u mexické telenovely. To normálně rvalo uši. Jedna hvězda za krásné záběry přírody. Jen to tam občas kazili ti komparzisti s mechem na hlavě nebo s vážčími křidýlky na zádech. To vypadalo divně.