Příchozí (2016)

Uspieť v tomto čase v tak vybrakovanom žánri akým je sci-fi je nadľudská úloha. Už v podstate nestačí iba vymyslieť ako bude emzák vyzerať alebo na akom korábe priplachtí. Chce to atmosféru, skúsiť sa vybrať inak, smerovať príbeh tak aby divák “trpel” čo bude. To sú potom emzácke filmy na vyššej úrovni. Nie sú pre každého, nejde v nich prioritne o bojové scény (väčšinou vôbec) ale zaoberajú sa vlastne čisto hypoteticky no zároveň celkom vierohodne tým, čo by malo ľudstvo robiť, keby si napríklad taký Abbott a Costello prišli skutočne pokecať. Mali sme tu Blízke stretnutie tretieho druhu, mali sme tu Kontakt, či Interstellar. Arrival je remake týchto filmov, Kontaktu predovšetkým. Je zaujímavý, veľmi kvalitne spracovaný, ale zároveň priznávam isté sklamanie keď som zistil, že sa tu vo veľkom rimejkuje už videné. Postrach Denis tomu dal ale napriek môjmu sklamaniu naozaj kvalitný nový šat, udržal moju pozornosť v napätí celých 117 minút a svojho emzáka či koráb vykreslil nápadito. Mňa najviac zamrzelo, že som 33 minút pred koncom pochopil pointu s časom a súvislosť so spomienkami Lois Lejnovej. Navyše po celú dobu od príchodu k lodi som už mal tušenie. To si mohol Villeneuve nechať ozaj až na šokantný záver. Tým, že som videl všetky prechádzajúce spomenuté snímky, najmä Kontakt a Interstellar, bol som obraný o narodeninové prekvapko. Aj tak ale prevládajú pozitíva a Denis predsa nemôže zato, že tu už pred ním boli geniálni tvorcovia. Navyše osobná rovina hlavnej hrdinky Lois s jej dcérkou, ako aj originalita komunikácie Abbotta a Costella s ľudmi boli spracované omnoho kvalitnejšie než v prípade filmových predchodcov. Desať rokov dozadu by to bola päťka jak oči, teraz to zavesím na štvorkový klinec. Lenže čo ak som sa vrátil v čase alebo mi volala Lois v slovenčine, že hej gádžo?! Päť.

Policejní akademie (1984)

Toto môžete pozerať koľkokrát chcete. Ak sa vám to raz páčilo, už sa to nezmení. Môj osobný favorit je jednoznačne poručík Harris stvárnený G.W. Baileym. Pre mňa legendárna postava s ešte legendárnejším českým dabingom. Mrte hlášok, mrte zapamätateľných scén, mrte zaujímavých a vtipných vedľajších postáv a samozrejme životná rola pre Stevea Guttenberga. Päť hviezdičiek za old school classic comedy. Parádna záležitosť.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Tak, čím začneme, negatívami či pozitívami. Zhrniem najprv v skratke. Dobrý režisér, veľmi zábavné, Gorr do siene slávy, ale aj málinko neprehľadné, občas sílený humor, nepochopil som na konci aké bolo vlastne želanie. A zdĺhavejšia verzia. Thor patril a patrí medzi to najlepšie medzi Marvelákmi o tom žiadna. Prvý, ten Branaghov, bol síce ešte šunt, ale Temný svet a Ragnarok boli už špica ľadovca a konkrétne Ragnarok bol vôbec najuvoľnenejším Marvel produktom zo všetkých a to vďaka WhyTits (no lebo sú nádherné). Tentokrát to Taika trochu preplácal, ale stále to bavilo, skôr mi naopak na úkor humoru chýbalo trochu viac akcie. Všetko to ale absolútne vyvážil zase raz dokonalý Kiko Balík a jeho Gorr. Kat bohov si to totiž bezproblémov ženie do prvej päťky top zloduchov v mojom denníčku. Mať tak Thanos takýchto kamarátov, nebol by dostal na prdel a spravodlivosť by bola zvíťazila. Takto mu len zas nakopal riť zazobaný miliardár, ale to je už stará story. Priznávam, že som trochu nepochopil prebožštenie Džejn na Lady Thor a už vôbec sa mi nepáči, že už sa kde kto môže chytať Mjölniru. Slovami klasika “To ako prrrrr”. Každopádne Thor je stále v prvej lige, je prvým Avengerom so štyrmi sólovými zárezmi a určite nie s posledným. Tentokrát za štyri, ale tento týždeň vidím znova tak doskladivenia. Skal!!! A po druhom sľúbenom zhliadnutí som pochopil aj prerod Džejn a Mjölnir aj posledné želanie. Mojej retardovanosti sa nejako podrobne venovať nemusíme všakže. 90%.

Raya a drak (2021)

Kung Fu panda vycvičila draka, alebo tak nejako to bolo. Hlavná hrdinka Raya mi bola maximálne nesympatická od prvej chvíle. Blbá krava. Ale animácia to je ozaj prvotriedna, vlastne najkrajšia akú som doposiaľ videl, drak ma bavil a príbeh bol taký Vaianovsko mysteriózny. Ozaj a neviem či som spomínal, ale Raya je jednoznačne najhlúpejšia hrdinka v histórii animákov. Tuposť sama. Mňa si to teda na 77% percent nezískalo. Je to taká všednosť odetá do ozaj luxusného šatu. Akože dám tri práve kvôli animácii a sympatickým postavám družiny (okrem Raye), ale za mňa tomu chýbalo srdce. Niečo, čo by vyvolalo emóciu alebo sa stalo zapamätateľným. Navyše tomu chýbala aj logika a to napriek mysterióznosti príbehu. Zrejme to vie osloviť deti. Ja chcem viac.

Město lží (2018)

Zo začiatku veľmi nesúrodé a nemálo zmätočné, neskôr presvetlené, plné faktov, až miestami pôsobiace ako dokument nebyť dvoch hollyúdskych hviezd Deppa a Whitakera, aby sa to v záverečnej pol hodine zase zamotalo a diváka úplne zauzlilo tak, že nevie. Každopádne dnes som sa dozvedel najviac o vražde Notoriousa B.I.G. a čiastočne o vražde Tupaca (skôr vedľajší produkt respektíve súvisiaca téma). Natočené to je vierohodne a hoci to nemá thrillerovský spád, mne osobne to nevadilo a ani som ho nepostrádal. Toto tempo mi ku téme sedelo a vlastne aj vyhovovalo. Kto by bol povedal, že mi tento prípad raz bude vysvetľovať týraný Johnny Depp. Teda, vysvetľoval to Forestovi, ale však viete jak to myslím. Už trepem, budem končiť. Mňa to bavilo. Krimi dráma s citom pre detaily a jasným úmyslom ozrejmiť širšej verejnosti ako to asi mohlo byť a mňa ako fanúšika chipchopu, ktorý si na tom fičí už takmer tridsať rokov téma proste zaujímala a zaujala. Bohužiaľ je to natočené príliš komplikovane a keď sa aj chvíľu zorientujete, tak sa neskôr opäť stratíte v neprehľadnosti, množstve postáv a v preskokoch v čase a v deji. Takže, ak to správne chápem, Biggieho zavraždili chlpatí. No pekne. A že pomáhať a chrániť. Mohlo to byť za štyri, ale štvrtý bod niekde zamotali a už nenašli. Who shot ya?

WWE Clash at the Castle (2022) (pořad)

Tak sme sa po dlhšom čase prišli Clashiť na ostrovy. Na obrovskom štadióne sa ako prví objavili v zápase o nič Madcap Moss & The Street Profits vs Alpha Academy & Austin Theory; chlapci sú profíci takže na kick-off slušné 4*. V ďalšom zápase o nič sa prišli predviesť do Walesu baby, Bianca Belair & Alexa Bliss & Asuka vs Damage Control; ten zápas bol ešte zbytočnejší než kick-off ale Welšania z neho urobili zážitok a Alexu platonicky ľúbim; takže 3*. Prišiel skutočný brawl a konečne o dačo, Sheamus vs Gunther; nebol to pekný wrestling ale fyzicky šli chlapi na dno a úplne na doraz; za to všetky hviezdy 4*. Shayna Baszler vs Liv Morgan; škarednica vs porno hviezda ale bol to wrestling nie péčko takže ako to mohlo dopadnúť; 2*. Rey Mysterio & Edge vs The Judgment Day, Edge je pán, legenda, zápas 5*. Matt Riddle vs Seth Freakin’ Rollins, najparádnejší one on one match večera, 5*. Drew McIntyre vs Roman Reigns, To ešte koľko bitches má Nudný Roman do k***y p**i, 4*. Cardiff gratulujem, vytvorili ste atmosféru roka. Tak si to majú užívať ozajstní fanúšikovia. PPV za 4* Cardiff za 5*. Dobrá PPV.

Malá rybka (2020)

Záber na viečko, ruku, more, more, nohu, psiu srsť a konečne tvár človeka, vlasy, more. Ja týchto rádoby artových režisérov neznášam. Zoberú skvelý námet, neznámych ale slušných hercov, vystelú to nezáživnou hudbou a do toho nasápu mrte spomínaných zbytočných záberov a z filmu sa vám chce spať. Jedno treba ale uznať, straty pamätí boli pri jednotlivých prípadoch natočené úžasne, hrozne skľučujúco a smutne. Či už šlo o neznámeho vodiča autobusu alebo o kamaráta Bena, malo to vždy silnú smutnú emóciu. O ústrednej dvojici nevraviac, to je samozrejme najsilnejší moment filmu. V priebehu bijáku skáčeme v čase do miest, keď sa hlavní protagonisti spoznávajú a do miest, kde jeden z nich začína strácať pamäť. Film je v podstate chodiaci smútok, je veľmi dobrý, ale totálne ho kazí režisér hrajúci sa na umelca, debil jeden. Ublížil tomu. Neznášam ho. Dvakrát som kvôli nemu zaspal a pretáčal si to. Päťkový príbeh je jeho vinou natočený na tri hviezdy. Hartigan ma nasral tak, že mi dokonca úplne pokazil zážitok zo záverečnej scény, ktorá zrejme mala trafiť diváka presne do srdca. Trochu minula. Ale chcem vidieť Spomienky na lásku. To jednoznačne. Miňo nezabudni, Hartigan je debil. Je to jeho vina.

Spiderhead (2022)

Vlastne ani neviem, či Netflix zase šľapol vedľa alebo iba šiel po tej istej trati čo vždy. Viem ale s istotou, že vedľa šľapol Jožko Kosinski. Režisér samých “červených” sa hneď po Top Gune strmo zrútil z oblohy a rozdzigal sa na maderu. A že mu nato skočili aj Bleskový Hemsworth a Míľový Teller, o to väčšia tragédia to je. Zo začiatku to bolo zaujímavé, ale prvý signál, že sa bude jednať o prúser sa dostavil pri milovacej scéne cez slipy a nohavičky za doprovodu najhnusnejšej hudby akú som vo filme za také prachy počul. Čo sa musí posrať, aby sa stalo, že zaujímavý námet, s dobrými hercami a špičkovým režisérom, sa zrúti ako domček z karát. Druhou lacnou chybou bol scenár, ktorý núti konať postavy tak, ako by normálne nekonali, respektíve scenárista má cieľ, ale nevie ako k nemu dôjsť a tak napíše p******u. Uvediem príklad. Doktor je dosť pri zmysloch, aby vo vypätej situácii, keď sa mu ide za sklom podrezať pacient, zachoval chladnú hlavu a kľúčmi zamkol dôležitý šuflík, aby následne v druhej sekunde behu tie isté kľúče stratil tak, že mu spadnú, zarinčia, čo on nepočuje a necíti vo vrecku, ale iný chlapík sediaci dvadsať metrov od neho a otočený chrbtom na zvuk zareaguje a ide ich zdvihnúť. Ježiši Kriste. A taký to mohol byť úžasný film. No a úplný záver a útek pripomínajúci paródie s Austinom Powersom, či Ali Džím, boli už len totálnym výsmechom. Neviem či som už niekedy predtým zažil, aby bol dobrý film takto ponížený a degradovaný sám sebou niekoľkými kľúčovými scénami. Tri hviezdy nevyznievajú v konečnom dôsledku tak tragicky, ale vzhľadom na potenciál to je n****u výsledok a ak by sa dali hodnotiť aj jednotlivé scény, tak skáčem od odpadu po päťku len by to tak fičalo. Kosinski musel mať v sebe hodne B6-tky.

Řetězová reakce (1996)

Jeden z naj nedocenenejších filmov histórie. Nezaslúžený prepadák vo svete aj na csfd. Musím ale povedať, že videl som ho vtedy ako novinku, pozrel som si ho teraz znova po 25 rokoch a rozhodne to nie je tuctový thriller. Slušná atmosféra, dobrá zápletka, na tú dobu masívny parádny výbuch vodíkovej bomby, krásna Ráchel, sympatický Kjenu. Má to všetko, čo srillerík z rokov deväťdesiatych má mať, tak čo potom chcete. Že to chce dávku, možno dve, fantázie? A ktorý thriller nepotrebuje. Čo sa zápletky týka, ja myslím, že takýto objav by reálne potopil väčšinu bohatých na celom svete, obzvlášť tých, ktorí majú prsty v energetickom priemysle. Takže verím, žeby takáto “nehoda” s vodíkovým bum bum nebola úplne nereálna. Dobre, pár vecí tam bolo riadne pritiahnutých za vlasy ako napríklad, že študent civil zložil v osobnom súboji 4 na 1 všetkých profíkov alebo, že za 20 sekúnd sa zorientoval v počítači policajného auta a vyhľadal potrebné info a tak. Hej to trochu rating filmu znižuje, ale nie zas tak moc. Podporujem štvorkou. Plných 70%.

Nechte ho jít (2020)

Skľučujúca psychologická dráma vo veľmi pomalej atmosfére, ale so skvelým Kevinom a úžasnou Dianou. Chémia medzi týmito hercami bola hmatateľná a skutočná. Ich vzťah bol natočený hrozne uveriteľne a veľmi citlivo. Film sa nikam nehrnie, ale je atmosféricky premakaný, drží diváka v napätí, dáva mu možnosť vydýchnuť, rozcítiť sa pri spomienkových sekvenciách a nakoniec vychutnať si aj celkom emotívny záver. Treba uznať, že Blánš mala opraty vedenia svojej milej Adamsovej rodiny pevne v rukách a klučiny ju počúvali na slovo. Len odfaklili hnáty nesprávnemu šerifovi, na čo teda doplatili. Výrazná atmosféra a citlivé obrázky “lásky” robia z tohto filmu dobrý biják. Kevin s Diankou si vybrali na staré kolená skutočne dobré role v dobrom filme s umnou réžiou. Posielam spokojné štyri hviezdiny do južnej Dakoty. Milí ľudia tam rančujú, len čo je pravda.