Street Kings (2008)

Policajných filmov je na mrte a treba povedať, že určite aj niekoľko lepších, ale zas na druhú stranu aj o dosť horších. David Ayer túto látku točiť vie, predviedol to niekoľkokrát a Street Kings nie sú výnimkou. Príbeh je možno trochu pritiahnutý za vlasy a tých skorumpovaných chlpáčov je tam až priveľa, vlastne všetci, ale všetko je to vystlané hodvábnym násilím a miestami aj trefným humorom. Už prvá scéna s požieračmi psov ma bavila. Neo sa v roli neriadenej strely vôbec nestratil, kapitán Rogers ako mladé ucho bol tiež fajn a Forest s úplne normálnou všednou tvárou (že áno) bol Kráľom X ako sa patrí. Druhý Training Day z toho nakoniec síce nie je, ale rozhodne sa to dá pozerať opakovane. Spokojné 4. Mám Ayerove filmy rád.

JFK (1991)

Asi som práve uzrel scenáristický skvost a plejádu skvelých hercov hrať v skvelom filme od brilantného režiséra. Ja neviem, či všetky fuckty, a že ich bolo na mrte, boli pravdivé v plnom rozsahu, respektíve koľko fikcie v nich bolo, ale isto viem, že Oli Kameň si látku naštudoval do brutálnych detailov. Fantastické herecké výkony Costnera, Rookera, Oldmana, Sutherlanda, Lee Jonesa, Bacona a ďalších a ďalších toto veľkolepé filmárske dielo iba podtrhli. Tri hodiny občas plynuli, občas sa trošku ťahali, ale záverečná takmer štyridsať minútová Kevinova reč popretkávaná filmovými ako aj archívnymi zábermi a za doprovodu parádne gradujúcej hudby bola tak strhujúca, že to musím dať do denníčka. Fantastická filmarina a ja tlieskam v stoji. Koľko stoji pravda? Asi 220 biliónov? WAW.

Hledá se Dory (2016)

Vo všeobecnosti nemám rád vtáčie a rybacie rozprávky. Dôvod je jednoduchý. Je ich strašne veľa a väčšinou stoja za starú belu. Nemo bol však úplne iná kategória, totálna prvá liga a tak zhliadnuť Dory bola povinná jazda, i keď mi to trochu trvalo, že áno. Obavy z toho, žeby sa jednalo o recyklovaný humor z jednotky sa vytratili v prvých minútach a rovnako tak aj obavy, z jeho nedostatku. Ale najviac ma milo prekvapil príbeh. Pri úbohosti väčšiny dnešných scenáristov, je ten Doryin hotovým skvostom a a myslím to tým najpozitívnejším spôsobom. Bavil som sa a pritom sledoval dojemný príbeh o Doryinom návrate k rodine. Skutočne úžasné. Celé to bolo na úrovni Nema a preto som veľmi spokojný. Jednoducho päťka.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Prosím vás, kto mohol Finna Vlkťažko vybrať do akéhokoľvek filmu a byť s tým spokojný. Ja som škaredšieho a nesympatickejšieho zmrda ešte asi vo filme nevidel. Nevraviac o tom, keď som sa dočítal, že je mu deväťnásť. Ospravedlňujem sa, že začínam takto, ale on je úplne fuj (prvé písmeno sa dá obmieňať). A ešte aj hral idiota, rozumej (f)uja. Inak, po pomerne zbytočnom pokuse so ženskými, je tu nie úplne márny pokus oživiť legendárnu značku s deťmi. Možno je to menom Reitman, ale veril som, že by to mohlo fungovať. Predsa len záväzok voči taťkovi nie je zanedbateľný v prípade takej legendy ako je Ghostbusters. No fungovalo to iba veľmi čiastočne. Fajní boli herci, takmer všetci okrem hnusáka Finna. Paul Ant-Man je sympaťák, Carrie Coon bola v niektorých záberoch parádne milfkovsko sexi a deti fajn. Joj a ako úžasne Carrie v závere chodila, bože na nebi ♥️. Scenáristicky to ale celkom zlyhalo. Jednak, že boli zase zapojené decká, tento tínedžerský trend je dobrý tak akurát na zvracanie a jednak, že posledných tridsať minút bolo vlastne kópiou posledných minút z osemdesiateho štvrtého. Ešteže aspoň prišli všetci spidermani, veď viete čo myslím. Neviem úplne, že čo s tým, tak dám tri a už nerozmazávam. Čakal som od Džejsna viac.

Chobotnice (1998)

Tak na túto volovinku som bol na rande v kine. A film bol rozhodne lepší. Tak som si povedal, že z nostalgie si to chcem pozrieť znova, okomentovať a ohviezdiť. Prvá vec, ktorá zaujme je osadenstvo malej lode. Či trojčlenná posádka, či najatí žoldáci, všetci tu pasujú ako brezle na šúľance. Proste super sympatický kasting. Čo sa hlavnej baby týka, tak Famke ma nikdy nebrala, ale v tých červených šatách by som ju rozhodne navštívil. Asi zadným vchodom počítam. No a čo náš morský maznáčik? Kúúúúúl. Je zaujímavé sledovať ako sa pán Radosť Williams pretancoval od Vlasov až ku chobotničke z druhého poschodia. A áno, je to typické monsterské béčko takže netreba hľadať logiku v tom ako sa taká obrovská pipina po tých chodbách s chápadlami pohybuje, že? Ani nehľadám, bavím sa filmom. Je to nadupané humorom a to je ďalšia parádna výhoda, keď to tvorcovia takto vedia zvládnuť. Navyše je to prijemne krvavé slušné eRko. A že aj efekty sú na dobrej úrovni, podporím štvorkou. Ja som rozhodne veľmi spokojný.

Čas na sebe (2022)

Chcete si nájsť čas na seba ? Tak nepozerajte Čas na seba a získate krásnych 103 minút. Akože zo začiatku to bolo občas úsmevné a človek čakal stále že sa bude rehotať do popuku až si možno ucvrkne, ale neprichádzalo to. Prvá naozaj lepšia scéna bola s pumou, ale jej záver bol nedotiahnutý akoby scenárista nevedel, že čo teraz s tým. Zvyšok filmu stál za starú belu. Napríklad scéna s korytnačkou, to malo byť akože zábavné alebo to tvorcovia chceli len dať divákovi šancu sa nenápadne vytratiť od obrazovky? A tak by som mohol pokračovať, jeden trápnejší gag než druhý. Úplná hitparáda trápnosti a nudy. Čo ešte by som povedal? No, jeden a pol hviezdy dám za Seala, lebo tá skladba je úžasná a za Halleluju od chalana, lebo bola na zimomriavky po celom tele. A hoc sa mi to trochu prieči, pol hviezdiny dám za tých pár vtipných momentov, ale priznávam, že celkovo dve sú už až moc, naozaj. 30%.

Projekt Adam (2022)

Projekt Adam a další zárez v už aj tak na filmy veľmi bohatej kategórii “Cestujem v čase no a? ”. Scenáristické diery sú tu síce veľké ako v sitku na cedenie cestovín, ale je to parádne vyvážené humorom a prvotriednou akciou. Čo sa hereckého obsadenia týka, tak začnem ženskou časťou. To je totiž malá katastrofa. No nie kvôli hereckým výkonom. Ide o to, že Jenni Garner starne aj vďaka plastikám doslova negustovne až odporne, ani Zojka Saldanová sa s vekom práve nemusí a sympaťáčka Katka Kínerová hraje sprostú kravu, takže zase žiadna výhra. Lepšie sú na tom mužskí protagonisti. Malý Adam Chodec Skobel je síce nesympatický spratek na facku, ale dvaja páni Zelení (pre nevzdelancov Lantern s Hulkom) sú parádni, charizmatickí aj vtipní. Akcia ako som písal je nadupaná v každom detaile a snáď jediné čo v tomto smere kľalo oči bolo supermagnetické pole, ktoré raz fungovalo raz nefungovalo, podľa strán dobra a zla. To bola dosť veľká chobotina. Film okrem tohto detailu bol fajnový na štyri hviezdy a kvôli tejto blbosti to padá ku trojke. Takže dokopy taká čistá tri a polka. Lenže ja mám jednak Ruffala a Reynoldsa dosť rád a jednak som romantická duša a posledná veta o tom ako ju našiel ma rozcítila k slzičke v kútiku, tak to pristavím na štyroch. No a.

Vzpomínka na Titány (2000)

Tak som sa rozfutbaloval v Disney štýle. Po Nepremožiteľnom som si dal Titánov a teda len ťažko sa dalo vyhnúť porovnávaniu. Zároveň to samozrejme nejde porovnávať 1:1 pretože toto bol futbal z iného súdka. Je až neuveriteľné aké rozmery dokázala nabrať rasová otázka v Amerike v sedemdesiatych. Podľa mňa to bolo doslova choré a ja by som to strieľal hlava nehlava či biele či čierne. Všetkých by som ich poslal do ružovej. Nemôžem povedať, žeby mi bol Denzel v roli hlavného trénera práve sympatický, to absolútne nie, ale mal chvíle kedy bol aj spravodlivý a mal chvíle kedy sa mi jeho tvrdosť voči stredoškolským spratkom vyslovene páčila. Vyzdvihol by som základné pravidlá campu, citujem: “Musíme byť dokonalý v každom detaile zápasu. Nechytíš pass, pobežíš míľu, nebudeš blokovať, pobežíš míľu, zaľahneš vypadnutú šišku a ja si zlomím nohu v tej tvojej slávnej Virgínskej zadnici …… a potom pobežíš míľu. …… Dokonalosť. Tak do toho.” No treba toto komentovať? Perfektné. Ja som sa po celú dobu tešil na to kedy skončí tréningová pasáž a začne tá zápasová, ale to že mi tu tréningovú okorenili o “Ain't No Mountain High Enough” od Marvina Gayea, to ma zlomilo. Tú skladbu ozaj milujem. Dočkal som sa a prišla zápasová časť. Bohužiaľ tu musím porovnávať. Oproti Nepremožiteľnému tu bola bohužiaľ zápasová kamera o triedu až dve slabšia, čo vo výsledku znamenalo, že jednotlivé situácie neboli také prehľadné a ani zďaleka som si ich tak nevedel vychutnať. Filmu to dosť ublížilo. Čo sa postáv týka, jednoznačne najlepšou postavou bol Will Patton. Asi jediná sympatická postava zo všetkých, hlavných aj vedľajších. Najhoršou postavou bol zas spievajúci tučniak. Túto postavu som nepochopil a vyslovene mi jeho výstupy vadili. Na Disneyho vcelku priamočiara a takmer bezservítková sonda rasovej otázky. Navyše Boaz Yakin nepostavil tábory na dobré a zlé, spravodlivé a nespravodlivé, ale ukázal všetky ľudské stránky na oboch stranách a to sa cení. Malo to výborné momenty a možno by som bol štedrejší vo hviezdení keby som nepozeral dva futbalové filmy v rade. Porovnaniu som sa nevyhol a tak dávam tri. To myslím postačí.

Nepřemožitelný (2006)

Ani neviem čo sa mi viac páčilo, či brutálny účes Markyho Marka alebo dokonalá Elizabeth Banks s ktorou som mal bezprostredne po filme také predstavy, že …….. to by ste nepredýchali. A čo film? No, fakt strašne americký. Rozumiem popularite športu, obzvlášť ak je to doslova národný šport, ktorý sa v podstate nikde inde na svete nehraje (viem, niekde sa hrajú na to, že to hrajú), ale aby jedno skórovanie v jednom zápase malo zásadný vplyv na vyrovnávanie sa s ovdovením alebo výchovou syna, to asi nie, že? Takže, strašne americky disneyovské poňatie tejto športovej drámy síce nikomu nijako neubližuje, ale skutočným príbehom by som to nenazýval. A tým nespochybňujem, že Vincko to nejako podobne dokázal, len asi nie takto medíkovo, či teatrálne. Marky sa do role hodil a Greg Kinnear dobre zahral sympatického kouča so zúfalým nápadom, ktorý vyšiel. Veď viete, keď motyka vystrelí, aj pán boh dá. Film je to plynulý, nenudí a tým, že človek vie, že všetko nakoniec skvele dopadne, tak vlastne po celú dobu odpočíva. A také filmy sú rovnako potrebné ako tie napäté. Je správne vyskladaný, páčili sa mi tréningové pasáže, ako aj tie zápasové. Hlavne bola dobrá kamera, takže každý pohyb v akcii si divák vie vychutnať. Mne asi chýbalo viac zápasov z ligy, ako to bolo v iných športových drámach. Tu sa sezónou preletelo dvomi zápasmi. Ale je to príjemný film, taký rozprávkový od Disneyho za štyri a 70.

Air Force One (1997)

Pozrieť si tieto staré šlágre, ohodnotiť a okomentovať ich, je moja úloha bez deadline-u na najbližší život. Dokonca aj vtedy, keď je to chobotina. A že AFO je teda riadna. Viem si predstaviť, že amíci z toho boli odbavení, keď sa to hralo v kinách a že každí opakovane prisahal na vlajku spojených sráčov amerických po zhliadnutí tohto skvostu, ale mňa, poctivého stredoeurópana to teda nezlomilo. A že sa na toto dal Indy, tak to musel byť mastný honorár. Už na úvod som sa pošúľal smiechmi, keď bol záber na dvoch vojakov ako tlačia barikádu pred asi dvadsiatkou prítomných občanov s transparentmi. Strašne mi to pripomenulo scénu z Bláznivej strely, ale toto bolo smiešnejšie, čo je vlastne smutné 😁, keďže film sa bral vážne. A samotný únos lietadla nebol o nič menej veselý. Teroristi vs americká tajná služba, straty na životoch Teroristi 0 : Agenti Všetci. Skoro som odpadol. Toto nevymyslíš. Herecky jediný kto plnil prísnejšie kritéria bol Gary Oldman v roli hlavného tenoristu. Ostatní stáli za starú belu. Zaujímavé je, že nech je film akoukoľvek veľkou stupiditou, stále sa jedná o popcornovú zábavu, ktorá pomôže premrhať čas a človek sa nenudí. To považujem za celkom zvláštny jav a možno dobrú tému pre psychologickú štúdiu. Chvíľu som dokonca váhal medzi dvomi a tromi hviezdami a vážne som nad trojkou rozmýšľal, ale potom prišla akcia Migov proti F-16 a bolo vymaľované. Toto bola katastrofa a opäť priestor na smiech. Air Force One je jeden z tých filmov, ktorým som dal nízke hodnotenie a napriek tomu ho ešte asi niekedy uvidím. To je zaujímavý fenomén. Dva body pre Oldmana a že som sa nenudil.