Top Gun (1986)

Nerozumiem kreténom, ktorí to tu nazývajú béčkom. Ale ok, nedajme sa strhnúť retardami. Top Gun je jednoznačným áčkom rokov osemdesiatych a je od skvelého režiséra Tonyho Scotta. Týmto mu vzdávam opäť raz a opakovane holt a len pripomínam, že Tony má u mňa čestné miesto na piedestále, pretože mi dal Posledného Skauta. Top Gunu dominuje mladý Tomáš Plavba ako nemálo arogantný, usmievavý a dosti sebavedomý pilot Maverick. Nemenej dominantnou zložkou tejto romanticko akčnej klasiky je hudba. A to nielen ústredná pieseň, ale aj všetky melódie sprevádzajúce boje, tréningy, volejbali, či bošky bošky. Všetky vedľajšie postavy tu dávajú zmysel a sú nadmieru dobre kástingované. Nechýba humor, za dve hrste romantiky, smútok, napätie. Pre mňa Top Gun spĺňa všetky parametre akčného filmu tých rokov, navyše svojim prostredím školy bojových pilotov je zároveň aj originálnym. A to dokonca aj dnes. Čo viac tu môžem o tom kecať, mňa TG nikdy neomrzí. KLASIKA.

Poslední souboj (2021)

Vždy to beriem ako udalosť, keď Ridley natočí historický epos. Žiadny iný režisér sa v tomto žánri nevyžíva tak okato ako práve on. Last duel je toho dôkazom, ale predsa sa líši od ostatných. Za prvé, líši sa spôsobom akým bol príbeh vystavaný. Dej sledujeme z troch rôznych perspektív, pričom už film samotný určuje, ktorá je pravdivá. Kto vie, že? Za druhé, celé to postavil na parádnych hereckých výkonoch a nie na megalománskej výprave a teda najmä Jason Bourne bol podľa mňa úplne že skvostný. Btw, Ridley Scott je prvým režisérom v histórii, ktorý dokázal prinútiť hrať aj koženého Bena. Nie, nevymýšľam si. Bol tu síce hnusný, ale skutočne hral, takže mi po prvýkrát nevadilo, že je v titulkoch uvedený medzi hercami. No a potom tu máme ešte duel samotný. Svižný, surový, asi aj uveriteľný, no chlapci sa proste v tom 50 kilovom brnení vybláznili a zadýchali. Myslím, že divák má jasno v tom, na ktorej strane stojí, teda ak má trocha súcitu a rešpektu k ženskému pohlaviu. Možno aj to napomáha atmosfére v časti “kto z koho”, aby ste trpeli do posledného vpichu, že ako to vlastne dopadne. Jasno ale máte. Jednak pre čin, ktorý by mal byť aj dnes trestaný aspoň takto a jednak pre trest, ktorý čakal prakticky na jedinú obeť v tomto celom v prípade manželovej porážky. Vytkol by som asi len dve veci a to sú vlastne aj dôvody prečo nepäťkujem. Minutáž mohla byť kľudne aj mínus dvadsať a Jodie Comer mohla kľudne aj nebyť. Kto by sa už mečoval pre takú škarednicu chalani. Ale paradoxne v poslednom zábere bola veľmi krásna tak neviem. Zrejme štatistická odchýlka. Celkovo som opäť spokojný. Šiel som na istotu a dostal som kvalitu. Fajne.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Tak nejako som si počas projekcie nevedel vytvoriť názor, či sa mi to páči alebo ani nie. Pocity sa mi po celý čas kymácali z hora dole, z ľava do prava. Štvrtej časti rozhodne dominuje príbeh. Je to o čistom priateľstve, o tom robiť veci nezištne a žiť pre druhých. Príbeh tentokrát preľstil aj humor, toho tu ozaj veľa nebolo. Pravdou je, že to má nápad, veľkú kopu sympatických postáv, samozrejmosťou je skvelá animácia a v konečnom dôsledku to fanúšika prvých troch príbehov hračiek určite uspokojí. Je to asi najslabší diel, ale stále výborný. Trochu ma mrzí čiastočná absencia humoru v porovnaní s prvými dielmi, najmä jednotkou a dvojkou. Zastavím sa na štyroch hviezdach a budem dúfať, že tvorcovia už nechajú hračky odpočívať. Je čas.

Pevnost Alamo (2004)

Táto výprava stála nekresťanské prachy, ale na čo vlastne. Totálne nevydarený historický veľkofilm. Síce sa neminuli veľké peniaze za veľké hviezdy, ale možno to v tomto prípade bolo potrebné spraviť. Ja neviem či to bolo hercami, strihom, či mal Lee Hancock špatné režisérske obdobie, ale Alamo ma nechytilo od prvej minúty. Na začiatku bola dojemná a smutná scéna o delení detí pri rozvode, no zbytok pohyblivých obrázkov bol zmätočný a neprehľadný. A tým hercom, tým som neveril vôbec nič. Takému Thorntonovi ani hru na husliach, ani Quaidovi stav opilosti, Patricovi som neveril už vôbec nič a Wilson, tak Wilson bol v roli absolútne najtrápnejší. Jediný kto herecky stál za to bol Emilio Echevarría v roli mexického diktátora. Ten si to užíval a hral prvé husle. Práve jemu dávam hviezdu. Film sa dá rozdeliť na tri časti. Prvá asi trištvrte hodinová sa dá nazvať prípravou na boj. Druhá je zameraná na samotný boj o pevnosť, ale taký prerušovaný. Vlastne sa viac kecalo ako bojovalo. Malo to zrejme vytvoriť priestor pre hercov, aby hrali. To im ale mal zrejme niekto povedať, že už môžu. Vrcholom nevkusu bolo, keď si Billy Bob išiel zadžemovať s mexickou armádou. No a tretia, tá už rieši boj vo veľkom. Práve tá definitívne potvrdila, že sú to vyhodené prachy, i keď boj o Alamo bol vcelku fajn. Nebavilo to, nedržalo pokope ako celok, neupútalo. Bohužiaľ ani samotné boje nezaujali až na sto milónov a v porovnaní s inými historickými veľkofilmami sa jedná o tretiu až štvrtú ligu. Další film, ktorý keby som nevidel, tak o nič neprídem. Doslova žalostné.

Dům na konci ulice (2012)

Tak toto bola silná káva po všetkých stránkach. Tragický strih, úbohá kamera, chamraťská réžia. Dom na konci ulice má úžasnú schopnosť klesať ku dnu postupne každou minútou. Čo na dno. Ten film sa vie zavŕtať až k zemskému jadru. Postavy sa chovajú maximálne neprirodzene a nelogicky, ich konanie divákovi otvorí a už nezavrie ústa, ale nie v tom dobrom. Divák postupne zistí, že sa jedná o čistokrvný odpad, ktorý nefunguje vôbec v ničom, ale jednu hviezdu prilepím predsa len za nápad s chalanom Carrie-Anne. Vlastne v poslednej sekunde, keď sa ukáže celá pointa, vtedy divák pochopí aký to malo potenciál, no v rukách kreténov nemohol dopadnúť inak. Toto bola strašná jeblingtoniáda. A také to mohlo byť bububu. Ach Katnis Katnis.

Veronica Guerin (2003)

Začnem recenziu filmu subjektívnym názorom, že ľudia vykonávajúci tento typ práce ako Veronica Guerin alebo napríklad policajti v utajení a podobne, by si nemali zakladať rodiny s deťmi, prípadne dokonca by nemali mať ani stálych partnerov proste nikoho, na kom im veľmi záleží a komu môže byť hrozne ublížené. Film samotný je slušne natočenou sondou do drogového podsvetia Dublinu a práce investigatívnej novinárky. Katuška s jej ešte prirodzenou krásou, keď nerobila chodiacu reklamu na kliniku, bola vo svojej roli opäť uveriteľná a presvedčivá a ….. Joelom Schumacherom umne režírovaná. Páčila sa mi nebojácnosť Veronici, ale zároveň vývoj jej strachu ako naberali udalosti na obrátkach. Film je točený na realistický spôsob, skoro až ako televízny film, ale rozhodne nie blockbusterovo. Čo je ale dobre. Ak by som tomu chcel aspoň niečo vytknúť, tak by to bola blbôstka s futbalovou scénou, keď kopala Katuška do lopty. Žalostné ak pomyslíme, že Veronica hrala na škole súťažne futbal. Mali scénu radšej vynechať, ale berte to ako bezvýznamný minihejt. Posledné minúty boli vďaka udalostiam ako aj hudbe silne emotívne. Hudba bola ale suprová počas celej doby. Veronica Guerin zmenila svet za tú najvyššiu cenu. Jedná sa o další z filmov okupujúcich modré vody neprávom, ale asi si na to začínam zvykať. Spokojnosť za 4,5.

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Králik Rodžer je jednoznačne kľúčovým a prelomovým filmom v kategórii kombinovaný animovano-hraný biják. Veď sa len pozrite na ten rok výroby. Úžasné. Výborná animácia a scény s ľudmi dokonalé. Ako to už u kresleniakov býva, je tu gag za gagom a napríklad úplný úvod hrozne pripomína scénu z Toma a Jerryho. Vynikajúce. Príbeh má navyše dobrú krimi zápletku. Králik Rodžer je obvinený z vraždy týpka, ktorý hral s jeho manželkou paci paci pacičky. V kreslenom svete to znamená byť pristihnutý inflagranti. A že je madam Králiková kosť. Aj nejeden chorý ľudský dospelák s ňou mal sny. Patrí však filmovej hviezde Králikovi Rogerovi. Bob Hoskins sa parádne chopil role súkromného detektíva a spôsob akým hral jednotlivé scény, najmä ak si uvedomíte, že keď to hral tak tam nik nebol, bol famózny a jedinečný. Kreslené postavičky totiž samozrejme animovali do scén až následne. Je to celé úžasné divadlo hodné ďaleko vyšších známok ako je súčasná 80tka. A samozrejme ešte tu máme zloducha. Galgani to je moje. Kiko Lloyd zahral sudcu Dooma tak vierohodne, že ja som mu tu nenávisť voči kresleniakom zhltol úplne. A jeho imidž pripomínajúci až gestapácke zbory bol skutočne odstrašujúci. No a za celou touto genialitou nestojí nik iný, než vizionári Steven Spielberg a Robo Zemeckis. Odvážne dielo danej doby je podľa mňa skvostom nevídaným. Za mňa bol Králik Roger prekonaný iba jediný krát a to filmom Space Jam, ale počítačová technika sa nedá porovnávať s takto poctivou animáciou. Standing ovation všetkým tvorcom, aj tým kresleným. Päť jak očiská.

Zatímco jsi spal (1995)

Klasická milá romantická komédia, v ktorej najzábavnejšie sú paradoxne vedľajšie postavy, najmä Joe junior, najlepšou scénou poslíček, ktorý s pribehom nijako nesúvisí a životná láska hlavnej hrdinky nie je ten, ktorý spal. Napriek tomu a možno práve preto film baví, je úplne ľahký a na konci sú proste bošky bošky. Navyše Kým si spal má pre mňa aj nostalgickú hodnotu chlapca vyrastajúceho s tromi ženami. Videl som multikrát, ale dobrovoľne som si to pustil po prvýkrát až dnes. Dávam štyri, lebo takéto filmy je potrebné točiť. Make love not war.

Smrt na Nilu (2022)

Milan K., vlastná tvorba: “Z vláčiku na loďku, zo päť vrážd za hoďku, strieľanie, rezanie, na konci priznanie. Arkil je hrdina, na lásku spomína, bo mu ju zobrala bombička z Berlína. Pre prachy, pre lásku, smrť visí na vlásku, Indovia, lesbičky, kto vraždil hrdličky? Milenka z úvodu, to dala na pohodu, so svojim zlatúškom spravila dohodu. Že zmastia Galdotku, prestrelia galotku, ukryjú diamant, zvalia na srálbotku. Nevyšli plány, dámy a páni, Poirot zažiaril, jak ja včera v spálni. To bolo napätie, vášeň aj krik, tentokrát už nebol vrah záhradník.” Úklon, potlesk, ďakujem. No čo by som vám k tomu ešte. Dobré to bolo. Akoby som sa díval na plynulé pokračovanie Vraždy v Orient Expresse. Technicky dokonalá, zamotaná detektívka, ktorá Kenethovi sedí ako režisérsky tak aj herecky. Čo sa samotného prípadu týka, tak zas môžme len povedať, že hŕstka zazobancov bojuje o majetok. Nič nevídané, ale natočené svižne a dobovo. Divák ma možnosť hádať a mýliť sa. Ja by som to videl na takých 70 a Keny nech pokračuje, baví ma to.

Náhradníci (2009)

Kde bolo tam bolo, za siedmymi horami a siedmymi dolami, tam kde sa piesok lial a voda sypala, veď viete, predsa v Bostone, bol Bruce s najhorším účesom storočia. Nevedel som či sa mám z tej pucmoly na hlave smiať alebo plakať. Jonatán z Mostov vie točiť akciu aj sci-fi akciu, veď Vzbura strojov nebola úplnou hanbou a aj tu to bolo v poriadku v tých akčných pasážach, ale imidž hlavného hrdinu mu bol zdá sa na nič. Nevadí. A ešte mi tu aj trošku unikali logické dôsledky náhradníctva ako napríklad, keď 98% populácie využíva náhradníkov a niektorí aj viacerých, nebolo by na svete asi tak 14 miliárd + bytostí ? No Bostonské ulice prázdne ako krčma v Čečejovciach v nedeľu počas omše. Nevadí. Ako píšem, Jonatán dáva akciu s prehľadom a inak tomu nebolo ani tentokrát, keď ku nej došlo. Chutné, výbušné, životaschopné. Rosamunda s vlnkami bola na spapanie, Bruce sa tváril krutoprísne s pucmolou aj bez nej a Krídlo Rhames utŕžil podobnú vlasovú ranu, takže tiež bojoval s trápnosťou. Príbeh, ak odmyslíme všetky béčkové detaily, nebol vôbec márny. Z látky sa dalo vyťažiť ale omnoho viac. Taký ten typický film, ktorý chcete vidieť na 70ke ale dať mu štvorku vás to nenechá. Asi je to aj škoda. Myslím, že najslabšou stránkou filmu a práve tou rozdielovou medzi 3 a 4 hviezdinami, nie sú tie béčkové chybičky, ani parochne, ale je to hudba. Mať to dobrú hudbu tak jeden by neváhal. Inak, keď som to videl v kine, považoval som to za úplnú k******u, takže pozitívny vývoj. 3,5 a 70. Switch off na konci bol najparádnejší.