Čas zabíjet (1996)

Na jednej strane bezpochyby chladná surovosť a extrémne ťažká téma, na druhej strane mierna naivita v rámci niektorých pasáži v scenári, to všetko sála z Time to kill. Herecky je to viac ako slušne zvládnuté, ale hollyúdsky vplyv je tu proste cítiť v každom zábere. Samozrejme najsilnejším momentom filmu je Metjuova záverečná reč. Keď prerozpráva príbeh dievčatka vrátane všetkých detailov, divák má na jednej strane husiu kožu, niekomu (aj mne) vyhŕknu slzy a myslím, že každý je vlastne rád, že keď k tej ohavnosti na začiatku filmu došlo, tak to bol práve hollyúd, ktorý vynechal v scéne detaily. Točiť to nejaký európsky magor, tak sa pozvraciame hneď v úvode. Film je ale skvelý, Sandra ešte nedotknutá chirurgom a celé to končí hepjendom. K samotnej udalosti nie je čo dodať. Za násilne trestné činy by som ja dával dsaťročné tresty a za takéto znásilnenie dieťaťa trest smrti. Bez váhania. Za štyri.

Labyrint lží (2008)

Ridley, Leo, Russell a Mark verzus cigoši z alkaidy, či odkiaľ. Film má veľmi slušnú dynamiku, a hoci každých päť minút skáčeme z miesta na miesto a to doslova po celom svete, vôbec to nepôsobí rušivo, ani to diváka nijako nezamotá. Výbuchy a prestrelky sú veľmi efektné, ale na rovinu, od Ridleyho Scotta iné ani očakávať nemôžete. Príbeh skáče medzi akčnou rovinou a pomerne silnou špionážnou časťou, no obe vedia zaujať. Prečo som nenapálil plné, je spôsobené asi tým, že mi vo filme chýbal akýsi silnejší moment. Na jednej strane tu bolo násilie, zomierali často nevinní, obe strany CIA aj Al Kaida boli v podstate vykreslené negatívne, ale ani v momentoch keď zomieral napríklad Sadiki, ktorý chudák ani netušil o čo šlo, tak to vo mne neprebudilo až také emócie ako by som asi očakával. Prvý silný moment prišiel prakticky na konci a týkal sa Leovho malíčka, ale táto emócia rozhodne nebola dostačujúca pre piatu hviezdu. Najlepšiu rolu (nemám na mysli najlepšie zahranú) mal jednoznačne Mark Strong. Hanyho nešlo nezbožňovať. Ale všetci herci zvládli role na úrovni svojich mien. Pavučina lží je dobrý film, ktorý vám opäť bude postačovať vidieť raz, maximálne dvakrát po naozaj dlhšom časovom odstupe. Aspoň takom, aby ste si nepamätali Leove prsty. Zaslúžené štyri.

Hra o trůny - Série 6 (2016) (série)

Sa mi to zdá, alebo scenáristom dochádzala ukrutným tempom para na začiatku série? Už nebolo koho zabíjať tak, aby to bolo šokujúce, navyše zmrtvýchvstanie Džona Sneha bol fakt úbohý krok a celé sa to tak nejako rútilo do záhuby. Rovnako tak umelé oživenie Ohařa. Vlastne to smerovalo do rovnakých sračiek z akých sa to vyplavilo prvou sériou. Čo je horšie, dialógy menej a menej bavia, lebo sa v podstate začínajú opakovať, mení sa len miesto a čas. Našťastie asi od štvrtej časti chytili tróny druhý dych a tempo sa opäť zvýšilo. Najprv som myslel, že to zaparkujem na troch, ale vzhľadom na druhú polovicu série dám štyrku a uvidíme čo ešte bude, keď dorazia do západozemia prerastené leguány. Najlepšou epizódnu S6 bola deviatka. Bitka bola natočená totálne parádnicky. Dávam štyri celkové, ale séria začala dvojkou a končila prakticky päťkou. Toto dobojujem.

Mnichov (2005)

Režijne a scenáristicky parádne vystavané, na Števa nezvyčajne surové a svojim poňatím, kamerou, výpravou, kostýmami až perfekcionisticky autentické. Jeden z najlepšie natočených skutočných príbehov. Napriek tomu má chybu potrestanú odobratím hviezdy. A vás už zrejme nikoho neprekvapí začo. Áno, je to minutáž. Dať dole tak tricku a bola by to päťka jak oči. Inak, ten Mníchov bol riadne svinstvo. Vystrieľať nevinných, zato má byť trest smrti. Bol, v tomto prípade. Toto nie je film ku ktorému sa chcete vracať opakovane, ale má svoje nepopierateľné kvality. Toto bolo podľa hesla “Zabite ich všetkých, boh si ich preberie”. Štyri.

Ten nejlepší (2000)

Toto bolo strašidelne strašné. Tak naivne a prvoplánovo natočený životný príbeh som snáď ešte ani nevidel. O to horšie, že sa jednalo o príbeh z armády, takže to bolo ešte menej uveriteľné. Ale to nie je na tomto filme to úplne najhoršie. Uši režúca rádoby dojímavá hudba takmer počas celej minutáže, to ešte len bola bolesť. Ale podržte sa, ani to nebolo na tomto filme to najhoršie. Až herecké výkony a obzvlášť ten Kubou, boli ozaj na zaplakanie. To bola tá pomyslená čerešnička na tejto úbohosti. Navyše rola Charlize bola totálne zbytočná, bez akejkoľvek pridanej hodnoty. Prečo tu teraz nezahučím odpad je len a len zásluha Bobíka De Nira, ktorý zjavne nevedel, že toto bude p******a a hral na parádu. No a keďže ma nijako neoslnili ani podvodné zábery a definitívne ma pochovala scéna s náhodne nájdenou bombou na dne oceánu, tak dám jeden a pol hviezdy Bobíkovi a polovicu ozajstnému týpkovi za nezlomnosť a vytrvalosť. Ale ako film to bola strašná kravina. Vinníci sú režisér a scenárista. Nikto mi už nenavráti mojich 129 minút života. Volil som sa radšej šnorchlovať v lavóre s teplou úžitkovou vodou, p**i.

Jaula (2022)

Európska záležitosť z Pyrenejí ma mala vystrašiť, poťažmo som sa mal úplne zosrať z označenia horor. Atmosferické to bolo, také európske taktiež, ale žiadne dramatické kakanie sa nekonalo. Jedná sa o drámu kombinovanú s psychologickým srilleríkom a s totálne čudne zvládnutou druhou polovicou. Prvých 45 minút je vystavaných umne, s postupnou zhusťujúcou sa atmosférou to núti diváka rozmýšľať vo co gou, ale keď sa začnú veci vysvetľovať, tak vlastne pochopíte, že vás čítanie obsahu ešte pred filmom a tiež spôsob točby totálne zaviedol z dobre nakročeného psycho šialenstva do … (nemôžem, bol by to spoiler). Stále to bolo dobré, ale zmizlo mysteriózno. Zrejme sa jedná o scenáristické zlyhanie (kto by to povedal, že?), lebo režisérsky je to podľa mňa zvládnuté dobre. Je to režisérska prvotina Tatárskeho Ignácia, ale chlapec by mohol mať zaujímavú budúcnosť. Uvidíme. Teraz za štyri. Jednu hviezdu strhávam za zvláštne použitú retrospektívu. O to zvláštnejšiu, že šlo očividne od začiatku o nepochopiteľný úmysel.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Oproti Dobyvateľom stratenej archy je to o dosť slabšie. Iste, beriem do úvahy, že ide o rok 1984, takže nekritizujem triky, ale scenár má toľko dier ako ementál a strih stojí za milú Jarmilu. Na druhej strane, bolo to vtipnejšie. A vyberanie srdca bola vyslovene chuťovka. Hnusná, ale chuťovka. Čo mi neskutočne vadilo, že “jaskynná scéna” trvala takmer 45 minút. To je už na mňa moc. Málo vyvážené, málo dobrodružné, príliš hrajúce na hororovú strunu. Ale z úcty k legende dám tri a teším sa na krížovú výpravu. A zas tak hrozné to teda určite nebolo.

Hra o trůny - Série 5 (2015) (série)

A sme doma. Po sérii, ktorá vsadila na šokantné momenty, surové násilie a väčšie množstvo prsníkov než má prasnica, prišli staré nudné hry o tróny. Keci, keci a zas len keci. Skutočne dobrého materiálu, ktorý posúva príbeh zaujímavým smerom bolo asi tak 5 maximálne možno 10%. Ku tomu sa zmenil český dabing pre tri dôležité postavy, čo neskutočne vyrušuje, keďže ide už o piatu sériu. Najlepšia epizóda bola práve tá posledná desiata. Niečo mi napovedá, že lepšie to už nebude, ale asi túto strastiplnú cestu dopajdám ešte kým sa usadím na zimohrad. Ozaj a je to stále menej a menej mystické a mýtické. Draky, obri, zombie, veď kto by sa tým zaoberal.

Reminiscence (2021)

Zaujímalo by ma, o čo vlastne tvorcom šlo. Ale ak to bol akože pokus urobiť komplikovanú romantickú akčnú sci-fi, tak musím povedať, že ten mišmaš proste nefunguje. Akože nefunguje vôbec. Ako to volajú naši český bratia? Taškařice? Keď to aj malo miestami záblesk originality, tak to zabila nuda a zbytočný pokus o komplikovanie príbehu, či slabá akcia. Asi to chceli volať umenie. No ak by boli ostali pri akčnej sci-fi s milostným príbehom, urobili by lepšie. Tak ostali len oči pre plač za minuté prachy na výrobu a samotný divák príde na to, že urobil chybu keď si to pustil, no bohužiaľ najskôr až v druhej polovici. Čo je už samozrejme neskoro a dopozerá to. A to je druhá divákova chyba. Keby aspoň Beky v tom bola sexi, ale ani to. Slabé slabučké 2. Nezabíjajte s tým čas, v reminiscencii to budete kruto ľutovať. Idem si spomenúť na posledného Wolverina nech prebijem túto sračku.

Hra o trůny - Série 4 (2014) (série)

Musím priznať a to s úplnou vážnosťou, že štvrtá séria má čosi do seba. Je tu viac dobrých momentov, než v prvých troch sériách dokopy a niektoré momenty boli najmä príbehovo vyslovene silné. Za všetky vedie záver šiestej časti. Ten bol famózny. Zároveň má väčšina najsilnejších momentov toho istého menovateľa. Péťu Dinklageho. Kraľoval prvým sériám a hraje prvé husle aj tu. Inak je to iba klasika plná holých kôz, vykuchaných vnútorností a spústy kecov, ale rozhodne je to šťavnatejšie než predtým. Rozdiel oproti prvým trom sériám bol okrem spomínaných momentov aj v množstve príbehových línií, ktoré máme možnosť sledovať. Je ich také množstvo, že niektorým sa ujde priestor až v každej druhej, či dokonca tretej epizóde. Príbehu takáto hustota udalostí a osudov vyslovene pomohla. Vlastne to zmenilo moje presvedčenie, že ďalej nebudem pokračovať v sledovaní a tak si pozriem aj sériu päť. A tejto dávam prvých päť ⭐️.