Po stopách krve (1969)

Zase jsem byl se svou intuicí mimo, čas se krátil a říkal jsem si, na koho to tak rychle ještě ušijou. Ale ono to bylo opět ušitý naprosto brilantně, další černobílá (a možná o to víc strach nahánějící) propracovaná kriminálka. Jen mi v tomhle díle chyběl někdo, kdo by zdatně sekundoval Hrušínskýmu.

Vrah skrývá tvář (1966)

Vrah skryl svou tvář naprosto dokonale. Hrušínský klasika, překvapil mě Peterka ve vážný roli a fascinoval mě závěr. Smysluplné rozuzlení, poctivé zatčení, i statkářovo prosté "já vím". Výborná, zbytečně neukecaná a dobře zamotaná detektivka.

Sráči (2011) (TV film)

Obrazová kvalita vypovídá o ambicích filmu. To pak není třeba mít přehnané nároky třeba na příběh nebo herecké výkony, tak akorát na všední večer před spaním. Netypická, jednoduchá detektivka s brekem, jak je poctivá práce k hovnu. Od Plesla jsem po jeho nedávných výkonech čekal víc, to je škoda. Ale Michal David na konci, to byl teda pamětihodný nápad.

Jan Hus (2015) (TV film)

Hádkův baseball s královnou bez první mety a Hádkovo potoční povalování je navíc. Hádek je nepochopitelná volba, ne že by hrál špatně, ale 45-tiletého rozumbradu, natož Husa, nepřipomíná ani zdaleka. Největší průser je samozřejmě hudba, která se tam hodí jako příslovečná cibule do šlehačky s ananasem. Film má pro mě ale velkou historickou hodnotu. Hus má státní svátek a přitom skoro žádnej film, Zikmunda máme za hajzla, přitom podědil po otci mnohem víc vladařských schopností, v tom jsem se velmi rád vzdělal. Obzvláště v tomto podání, králové herecky kralovali celému ansámblu. Svou hodnotu má i vyobrazení pozadí kutnohorského dekretu a papežského schizma, ale z uměleckého hlediska je to na škodu, je do toho zahrnuto až moc postav a suchých děj posouvajících dialogů. Prostě je to někde mezi dobrým filmem a dobrým dokumentem.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Jako nečtenář jsem musel občas zpomalit a hledat nápovědy,jako normální člověk bez úchylných sklonů jsem musel občas odvracet zrak, jako fanda málomluvných a efektivních detektivů jsem si užíval vyšetřování ústřední dvojice a jako divák temné,napjaté a propracované detektivky jsem byl nadmíru spokojen.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Monstrózní začátek bez špetky patosu a o něco méně monstrózní konec s patosem, toť válečné vřavy na nejvyšších místech mého žebříčku a navíc v jednom filmu. Páni herci mě baví tolik, že přejdu i některé po americku vyhrocené scény a vlastně podivnost celé té mise zadané jedním z nejhorších filmových generálů, co znám.

Hrbáč (1997)

Šálily mě dětské vzpomínky, po letech už to zdaleka není dobrý film, ale spíše trhlá a vleklá středověká romanťárna s incestním nádechem a podivným příběhem, který do role klaďase katapultoval komického žoldáka, co klidně pigluje ženu svého ubytovatele. A za protivníka má naprosto nijakýho tichošlápka se zálibou v hrbáčích. To je podobně vražedná dvojka jako Simír a řidič se zbytkáčem na české okresce.

Dovolená v Protektorátu (2015) (pořad) odpad!

Rodinná brigáda sponzorovaná českou mincovnou z Jablonce nad Nisou a námi všemi koncesionáři, kterou jsem rozkoukal kvůli období, o které se zajímám a dokoukal proto, abych měl při hodnocení čisté svědomí. "Těžké" podmínky Protektorátu pro rodinu znamenaly, že se nemohla během osmi týdnů flákat a musela snášet uměle navozený strach. Když mě na tejden pošlete trhat pohanku za osminu milionu, tak ji sklidím s úsměvem na tváři a návdavkem ten úsměv stáhnu až si budem hrát na ohrožení života. Bratranec jasně dokumentoval, že z divadla prostě hrůza nejde, zato důchodci udělali pro reálnost víc než tisíc najatejch herců. Už jen ta mega odměna za nic plus potřebná výprava z toho dělá opičárnu a zároveň velmi drahou a mizernou hodinu dějepisu. Kurňa jakej pěknej dokument moh za ty prachy vzniknout (třeba teda i hranej). P.S. Co to je za žánr docu reality?! Už ten název si odporuje. Kdykoliv v minulosti šlo o kejhák víc než teď. Když o něj v tý show reálně nepůjde, není to pravý. Kdy šlo o život víc než za Heydrichiády a jak to v docu reality dopadlo? Zvesela si spálili Heydricha a dostali za to mega. Dnešní doba by si měla vážit stavu, kdy o kejhák nejde, historii nechat odborníkům a na podobný experimenty, nota bene za moje prachy, se vysrat.

Hibernatus (1969)

Tohle byla slabší ztřeštěnost. V dnešní době se těžko přivyká tomu, jak se tenkrát filmy dělaly. Nějaký gagy a vtipný scénky tam byly, ale zas tolik jich Fuňés neměl, abych přehlíd nesmyslnost děje. Ale jeho škemrání o manželskou noc, když si musí hrát na nápadníka, to je jedno z nejlepších, co jsem od něj viděl.

Pořád jsem to já (2014)

Hrůza, takhle se ztrácet sám před sebou, to bych si asi taky za jasnýho dne natočil nějakej manuál. Ale veškerý herecký mistrovství (překvapila i upírka) a silný emoce ten film na plnej počet neutáhnou. Je to jen smutný a od začátku jasný. Takže nejen lidsky, ale i filmařsky musím říct - kéž by měla rakovinu. Protože 50/50 prostě mělo něco navíc.