Insomnie (2002)

Sám jsem se u dívání potýkal s únavou, tak jsem s Pacinem hrál, kdo dýl vydrží a vyhrál jsem. Mistrně gradovaný Pacinův průser a jeho hrátky s Wiliamsem, při výslechu, kde si z nedůvěry nadhazovaly smyčky kolem krku, jsem byl v pořádným transu, který nezadržitelně klesal až se u Randyho usvědčení naprosto zastavil. Tentokrát (a asi jedinkrát) jsem ale Nolana odhadl a trefil konec, což mi bylo na škodu, stejně jako naprostá jednoduchost původního kriminálního případu.

Americký sniper (2014)

Strašně chatrná domácí mezihra. Vím, že by to natáhlo film a být to udělaný špatně, naštve mě to ještě víc, ale takhle jsem vlastně vůbec nechápal, co na něm ta ženská vidí, proč s ním je. A z druhý strany, přesvědčení o chránění bližních je krásná věc (věřím, že Kyle to měl takhle opravdu nastavený), ale chránit rodinu za oceánem a 8 let bejt mimo ní fyzicky případně jen psychicky, to je přesvědčení na hovno, za to nemůžu tomu hrdinoj stoprocentně fandit. Jinak pečlivě a precizně odvedená práce, válečný scény výborný až na tu záverečnou, ze který jsem v písku viděl jen tyč. Realistický, ale co já s tím.

Don Jon (2013)

Nakonec dost ubohý, co se týče komedie, proto je první půka filmu, dokud se nezačne lámat chleba, docela solidní bullshit. Scarlettka mi byla podezřelá už od začátku, ne že by náš Don nezasloužil v kostele jednu přes hubu. Zobrazování rutiny v autě, posilce a hlavně kostele mohlo ubýt (nebo mě ubít), ale zas to posloužilo jako nástroj k zobrazení tý proměny, o který byla výborná druhá půlka filmu. A to, že sexy zlatokopky dostávaj na frak, do tý doby dementní kámoši zafungujou jako správnej support (dokončení školy) a pornomaniaka probere životem zkoušená vdova, to mě bavilo. Vlastně je to romanťárna z neobvyklý strany, ale už jsem se asi naučil nebrat tyhle citový výlevy a útrapy tak vážně a neshazovat film kvůli tomu, že s něčím takovým fabuluje.

Vražda v hotelu Excelsior (1971)

Tady není mordpartě co závidět, milostný čtyřúhelník a banda podvodníků, kterou maskuje excelentní ředitel, kdo se v tom má vyznat. Na druhou stranu to jen vypadá komplikovaně, řešení je docela prosté a od začátku to nejlogičtější. Vacátko je na mordy a spolek podvodných karbaníků je tady rozvedený vlastně navíc, protože nikdo z něj nemohl mít motiv k vraždě.

Princezna zlodějů (2001) (TV film)

Skoro pohádka zasazená do atraktivní legendy, podobně jako např. Muž se železnou maskou od Wallace. A dojmy se opakují - tak nějak to uteklo, bavil jsem se, ale nejčastěji to bylo na účet věcí, jenž byly asi tvůrci myšleny smrtelně vážně.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Určitě jsem na to dřív díval s větším nadhledem. Teď mě třeba Robinovo machrování nebo pár zbytečných nesmyslů dráždí, ale pořád jsem lepšího Hooda neviděl. Pěkný lesní hnízdo a nástrahy, kvalitní hudba s patřičnou dávkou epických vložek (byť se epickými momenty ve filmu mohlo šetřit). Nechápu, proč tam je, ale když ho tam někdo nacpal, tak vypíchnu ten naskillovanej pomalovanej doprovod. Šerifova pošahanost byla spíš pro pobavení, nechápu, jak může mít tenhle magor autoritu k vládnutí. A Marianna? Nic.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Už podle námětu je jasný, že se film bude pohybovat na hraně absurdity. Ale ve skutečnosti je často za ní a je to neskutečná palba - famózně přehrávající Pitt, do extrému dotažená manželská bitka ve vlastním domě i závěrečná modrpárty, přiznávání letitých manželských lží. Dostal jsem pořádně zabrat.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Soundtrack, famózní bitky, akční i mluvené fórky, kupa nejen bondovských odkazů (absolutní vrchol iniciály J.B.), trochu šablonová zápletka s využitím very hi-tech až sci-fi technologií. Všechno evidentně brané s perfektní nadsázkou, skoro až parodiálně, ale přitom to dává smysl a valí neskutečným tempem. Během filmu mě napadlo, jestli něčeho nebylo moc (třeba ten kostel), ale jak tak píšu komentář - myslím, že ne, Time. P.S. Vlastně tomu chyběli představitelé Jamese Bonda v epizodních rolích.

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Tvůrci měli evidentně pár dobrých, ale naprosto nesouvisejících nápadů z různých dob, a tak se rozhodli, že jediným pojítkem bude cestování v čase. To ale totálně nezvládli a nevím, jestli oni sami ví, zda ty veletoče na konci dávaly aspoň trochu smysl. A tohle já většinou těžko koušu, byť chápu, že nejsem z cílové divácké skupiny, která logiku řešit nebude. Ta bude řešit jak to bylo vtipné a k pokukání, což místy skutečně bylo, zejména trojské fóry si budu pamatovat. Ale jinak to zapadne do průměru zběsilých animačních předváděček.

Kód Enigmy (2014)

Ze zajímavého zachycení těžkého údělu génia i těžkého údělu "top secret" práce, se bohužel na konci stala pocta těžkému údělu všech teplajzníků v Británii v zvláštně přesně specifikovaném období, proč? Poválečná linka působila dost neurovnaně, nedomyšleně, skoro jako zbytečně udělaný rámeček příběhu, který stejně končí titulkovým sdělením. A potvrzení, že o Enigmu zas tolik nejde. Verbování lidí, odhalování kódu, přijímání nutných obětí i zpravodajské hry, to mě všechno bavilo, ale přeci jen se mohl někdo pokusit trochu nastínit, jakým způsobem se sestavoval Christopher. Takhle to totiž vypadalo, že na něm dělal Turing sólo, zatímco ostatní neúspěšně luštili zprávy a jejich jediným přínosem byla ranní hláška o počasí, trochu málo na tři velký mozky.