Návštěvníci (1983) (seriál)

Futuristické retro, které už v dnešní době působí spíše úsměvně, přesto dokáže často pobavit a poukázat na proměnlivost doby. Herecká smetánka a celkem oddychový tempo se přičiní o to, že člověk může dokonale vypnout a neřešit blbosti. Prostě umírněná verze českého Startreku, pro generace co byly uvězněni v totalitě.

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

Určitě de nejedná o světabornou pohádku, která by měla změnit špatné renomé štědrovečerních pohádek posledních let. Avšak zároveň se postavy dostanou do celkem zajímavých zvratů, které testují jejich charakter a je celkem lákavé sleeovat kdo se zachová jako padouch a kdo hledá vykoupení a spásu. V rámci toho, že v dnešní době prostě čeští filmaři neví jak slátat novou moderní a nefádni pohadku, musime hold vzít Sv. Petra s tim, že na nic víc se momentálně nezmůžeme. I tak musíme koukat na slibnou budoucnost, protože pořád je to krok vpřed oproti předchozím rokům.

Duch (1990)

Předvánoční romantika milovaná generací mojí mámy, která se mohla zbláznit z krásy Patricka Swayzeho a jeho mužných kadeří. Mě naopak uhranula logicky Demi, v angličtině je skvělý poslouchat černošský akcent od Whoopi a celkově je to docela roztomilý filmek, který když se objeví v televizi nepřepínám. Zároveň mě ale děj moc nestrhnul, pasáže s duchama mně přišli dost groteskní a dost věcí mě iritovalo. Takže byť oceňuji a chápu fakt, že se jedná o již kultovku, nebudu největším příznivcem, i když na druhou stranu filmy, právě ty filmy, co mám zafixované jako nejoblíbenější mnohdy poprvé vůbec nepřijmu. Třeba to bude i tento případ ... Lonely river flows, to the sea, to the sea ...

Kokot a perly (2006)

Brněnské podsvětí vyprodukovalo naprosto bezohlednou, ovšem důvtipnou scénu, kde Záviš rozhodně figuruje jako stálice. Můj nejlepší kámoš mě bere ve středu na Melodku na jeho koncert a vlastně se i těším, byť nejsem cílovka. Působí jako na obláčku, legrace je jádro všeho, ale muzikant je to kurva dobrý.

Ikarův pád (1977) (TV film)

Menšík i Hanzlík jsou legendy českého filmy a tady znovu suveréně dokazují svoji velikost. Film mně byl doporučen vylečeným alkoholikem, který ovšem seděl znovu u piva, a tak  jsem se těšil na komornější a starší verzi Úsměvů smutných mužů. Bylo to ale něco trochu jiného a já se nudil. Zkrátka na dnešního diváka to bylo prostě málo surové a film si mě nezískal.

Chlapec a volavka (2023)

Dnes už jsem jednu recenzi psal během hektické Cambridge zkoušky a vzhledem k tomu, že jsem poslední část, tedy listening, dosti pokazil, potřeboval jsem se přesunout do jiného světa. Proto jsem dal i přednost před krvavým Napoleonem, byť je zrovna dnes symbolicky vzpomínka na bitvu u Slavkova. No Mononoke to nebyla, hlavou jsem se od zkoušky neodprostil a přestože jsou Japonci velmi kreativní, o animaci nemluvě, nějak mi unikaly souvislosti a nebavilo mě to, tak jak bych chtěl. Jsem ale i dost unavený, takže teď je na čase si odpočinout. Aspoň mám zase chuť na Murakamiho ale.

Potomci lidí (2006)

Cuaron je jedním z nejschopnějších a nejkreativnějších režisérů, který dokáže zvládnout natočit jakýkoliv žánr a nemusí si ani přečíst předlohu, jak tomu bylo v tomto případě. Tento dystopický svět, kde lidskost lidstva vymizela, migranti zaplavují svět a jsou loveni jako divoká zvěř, není zase tak vzdálený. Do toho různé frakce, politický motivy, svět je zde ve velkém nepořádku a pocitově film vyniká. To napětí a beznaděj neukázněnosti a zmaru najít kompromis mezi dvěma nesmiřitelnými světy je prostě filmem přeneseno brilantně a člověk se zavrtá do své kůže a nechce nechce tento scénář zažít.

Northangerské opatství (2007) (TV film)

Příprava na CPE je v plném proudu a tohle byla vcelku vkusná poklona jak paní Austin, tak tradičním gotickým hororům. Zprvu velmi nezáživný příběh, kde je každý do puntíku vyšnořený a mluví jak z učebnice, se brzy převrátilo v docela koukatelnou love story. Nakonec mě to pohltilo, herci se úlohy zhostili řekl bych na jedničku, jde za vidět, že se za nimi táhle šnůra divadelních a dobových představení a tohle je prostě úctihodná adaptace této velké spisovatelce, jenž si pořád musím teprve načíst.7/10

Hráčské doupě (2017)

Zvrhlá, rošťácká komedie z hostelu Vagabond, která se bude v budoucnu pouštět znova a znova dokud ji neuvidí všichni kámoši. Takovýchto praštěných komedií je málo a najít je je sakra těžké. Zde je navíc příjemné obsazení a skvělej nápad. Ani se nebáli jít trochu do extrému. Příjemná chvilka, smál jsem se.

Age Of Ondra (2018)

Naprostý, neústupný zvíře s neskutečnou mentalitou a cítěním, které z něho udělali superstár lezení. Je to skrytá osobnost Brna, stejně jako třeba Kostelecký. Člověk, co má v hlavě jednu jedinou věc, vše tomu podřídí a klade na sebe nároky, které mu dovolí být o level dál než běžný smrtelník a zdolat stěny, jenž jsou pokládány za nepřemožitelné. Ta jeho vizualizace, sebementoring, řev, dojetí, to jsou věci, které ukazují jak moc může pro někoho znamenat jeho liefestyle. Neskutečně mě nalákal se v tom Brně na nějaké Hudy stěně také ukázat, nikdy není pozdě, obzvláště v 27letech. Jo Nesbo by mohl vyprávět.