Podraz (1973)

Klasika s výborným duem Newman-Redford (nebo snad triem? +Shaw), promakaným scénářem a již legendárním hudebním motivem. Sice už na dnešní dobu trochu úsměvné, ve své době to musela být extra pecka, ale stále to docela funguje i teď. No temná gansterka to rozhodně není, spíš naprosto naopak, taková pohodička až humoreska. Ale abych dal plnej kotel v hodnocení, něco mi v tom brání .. [80%]

Blade Runner (1982)

Atmosfericky temné sci-fi, které se na můj vkus příliš táhne. Hudba od Vangelise je výborná, výprava na svou dobu též na špici, Ford s Hauerem si to dobře dávaj, ale pořád mi to zabíjí rozpliznutost děje (mimochodem docela jednoduchého). Viděno v DC, již podruhé a stále se mi kultovnost nedostavuje. Od Scotta mám daleko raději jiné kousky. [60%]

Nelítostný souboj (1995)

Naprostý masterpiece Michaela Manna. Tohle u mě překonalo i jeho Posledního Mohykána (tam kde Mohykán exceluje v několika působivých scénách, závěrem a hudbou, tak zde je servírován komplexní zážitek po celou dobu). A troufnu si tvrdit, že už nic lepšího MM nevytvoří. Není to čistě naplněno jednou akcí za druhou, hodně příprav, psychologických fintiček, naháněček, prokreslení postav atd., ale kdykoli začne akce, tak je parádní. No taky aby ne, když proti sobě stoji De Niro a Al Pacino! Ale i zbytek herců podává dobré výkony. Je to příliš dlouhé? NENÍ! PS: /* lehounce spoilerový výčet silných scén: pokec u kafe, předtím zastavení v autě, extra dlouhá přestřelka na ulici (nejlepší moderní filmová přestřelka vůbec!?), všechna přepadení (hlavně to hlavní), plány a návnady obou stran (focení Al Pacina De Nirem). */ PSS: nějakou dobu jsem byl na vážkách komu vlastně fandit, ale nakonec převážila dark side .. [100%]

Taking Off (1971)

Tak tenhle Forman mě úplně nesednul. Bezesporu nejupamatovatelnější scéna je výuka hulení, vyučuje lektor Vicent Schiavelli, jinak Formanův komorní herec (=jím často obsazován). Jako výsměch barikádě rodiču nechápajících své dospívající děti (je jedno, že zrovna zde je období hippies, ta bariéra je, byla a bude vždy) dobré, ale nikoliv skvělé. [60%]

Tik ťak (2011) (studentský film)

Krátké, úderné, jednoduché a i docela originální nápad(=námět + provedení). Kamera je na studentský film skvělá. SPOILER: Vyříkání učiteli mi tam nesedělo, telefonát domů neutrální, ale zase holka a kreditka velice trefné. PS: dle "návodu" v odkazu jsem si to dal taky 2x :) [80%]

Kokuhaku (2010)

Já to říkám pořád, že Japonci nikdy nebyli úplně normální. Obsahově po stránce námětu a zpracovanání narvaný snímek s netradiční kamerou a stříhem. I hudba je povětšinou dobře zvolena. Výtku mám jen k celkově pomalejšímu tempu, především v prostřední části. Po brilantním úvodu se sundá noha z plynu, aby se na to nakonec mohlo zase dupnout. Ale i ta tak trochu vata mezi je stále dobrá. Témata pomsty, trestu, vlastního sebezpytování ale i ochrany mladistvých před zákonem jsou zde podána pěkně do hloubky (hlavy, té japonské). [80%]

Muž z Acapulca (1973)

Jeden z nejlepších Belmondových filmů, parodie, kde si troufne parodovat sama sebe. Prolínání obou paralelních světů podle toho co se zrovna v autorově životu děje je výborně udělané. Zkrátka spisovatel to může mít občas fajn .. [90%]

Bílí muži neumějí skákat (1992)

Tak po 20ti letech shlédnut kdysi pro mně velký film - malej capart, kino, kámoši atd. Dnes už to zdaleka není tak magický zážitek jako dávno. Ale stále si to drží pohodový nadprůměr, Harrelson si krade o malinko víc prostoru pro sebe, ač se Snipeys snaží to co jde, basket dobrej, k tomu lehké vztahové zakrizování (čímž film lze najednou vnímat, že je víc o vztahu a basket je až na druhé koleji). [60%]

Copak je to za vojáka... (1987)

To je už taková klasika, .. rotují to v tv pořád a pořád dokola a stále se tím dost často nechám zlákat. Kouba, to je zkrátka borec! Vysoko to je u mě především za nadměrnou koncentraci vtipných scének a již zlidovělých hlášek, a taky za excelentní duo Langmajer-Roden. Čert vem že je to jako socialistická vojenská agitka dost nepovedené .. [80%]

Stůj při mně (1986)

Může být film, ve kterém se toho až tak moc nestane skvělý? Nestává se to často, ale tohle je ten případ. Skromný malý film o cestě party 12-ti letých kluků za něčím co není ve výsledku až tak podstatné, jejich vzájemných vztazích a čistém přátelství. Herecké výkony a vykreslení všech čtyřech postav je věrohodné a přirozené. A jsou zde k vidění taková jména za mlada jako River Phoenix (jehož talent byl přerušen předčasně, smrtí ve 23 letech), John Cussack, Kiefer Sutherland (zde jako despoticky psychopatický Ace) nebo Will Wheaton (hrající sebe sama v BBT a porážejíc Sheldona). Natočeno podle povídky Stephena Kinga, kterou jsem bohužel nečetl, ale alespoň nemám potřebu porovnávat předlohu s filmovým zpracováním. A kdo že to je režisér této perly? Rob Reiner, mající na svědomí neméně skvělý film podle Kinga - Misery! Aha, tak to už chápu. Zapomeňte na hororový žánr, tolik 'Královi' vlastní, a vraťte se do klukovských let (holky mají uznávám při sledování malinko handikap, ale ne nepřekonatelný). Voiceover dospělého hrdiny spoustu banálních situací vhodně dokresluje a zároveň kontrastuje s dětských pohledem na svět. Naprosto nenápadný masterpiece. [100%] a trocha hudby, která k tomu ne náhodou sedne