Velký (1988)

Celkem pohodový film s obvykle dobrým Hanksem. Zkrátka taková rodinná záležitost pro všechny věkové kategorie na sobotní odpoledne, kdy je třeba zvolit něco nenáročnějšího a přístupnějšího všem. Na filmu je lehce vidět stopa času, ale nejsou v něm vysloveně žádné trapné momenty - jak u podobných typů filmu bývá často zvykem. Škoda, že jsem to viděl v průměrné dabované verzi v TV, originál bude určitě ještě o trochu lepší. [60%]

Barbar Conan (2011)

Tušil jsem průser, ale že až takovýhle. Největší chyba filmu je paradoxně jeho pojmenování, protože tím se autoři odsoudili sami k záhůbě a přihnali na sebe daleko větší a náročnější pozornost. Conan je pojat diametrálně jinak než jsme zvyklí buď z predchozích Arnieho podání či knih/komiksů. A bohužel je to špatná změna a to i ve volbě jeho herce. Místy pěkná, ač umělá digitální výprava a ucházející kostýmy jsou naprosto zabiti příběhem, scénařem, režií a bohužel i extrémně nepřehledným stříhem akčních scén. To že jsem u filmu dvakrát více zaklimbal, pokaždé při akci (i finální!), není dobrá vizitka ani moje, ale především tvůrců. Doufám, že to nebude mít pokračování, a jestli ano, tak že to dostane jiný rejža a tvůrčí tým. [20%]

A.I. Umělá inteligence (2001)

Haha, Jude Law jako robotický gigolo - ovšem jen ve vedlejší roli. Ale i tak se v ní vyřádil neskutečně. Hlavní prim tu hraje excentrický malý Osment. Film je zvláštním způsobem rozdělen do několika různorodých částí. Minimálně první a poslední pětina (až třetina) je výborná. Zbytek též není špatný, ale nemůžu si pomoct, úplně to do sebe typově hladce nepasuje. Možná po letech další projekce zvedne výše u mne i tyto pasáže (jak naznačují některé zdroje). Svým způsobem sci-fi pohádka pro dospělé, akorát že na pohádku je to příliš dospělé, na dospělácký film místy zase až moc pohádkové. Po stránce audiovizuelní na dobu deset let zpět zvládnuto skvěle! [60%]

Trestná lavice (2005)

Na to že v tom hraje Sandler, tak to není úplně špatné a trapnost střídají světlejší místa. K tomu potěší Burt Reynolds, pár známých 'niggas' a jejich hip hap hop music. Jako nenáročná až videoklipová volba, proč ne. [60%]

Nebojácný (1986) odpad!

Něvěřil bych, že něco takového existuje. V tom film je špatně úplně všechno v naprosto každém záběru. A ač tomu dávám známku nejhorší (to fakt nejde jinak), tak zábava právě díky nechtěné absurditě tvůrců je to královská. Scéna z nejvypečenějších na ochutnávku: http://www.youtube.com/watch?v=kyNU5ejltAI Turecký Rambo je zkrátka pašák, ode mně má odpad a všem doporučuji na protáhnutí bránice! [0%]

Noc na Zemi (1991)

Tak jo a Jime, dokázals to, líbilo se mi to. Na to jak si mě v Dead Man unudil k smrti, tak tady to bylo úplně jiný kafe, bez cigár, ty si tím pádem někdy dám též. Celkem vzájemně kvalitativně vyrovnané (sem tam lehké zakolísání), originální (většinou především díky řidiči, ale občas se celá posádka povede) a dobře odsýpající (krom poslední) soubor povídek spojen nosným tématem taxíku, rozdělen prostorem (každá v jiném městě) ale virtuálně propojeno časem. Být ta poslední dobrá jako např. druhá z NY, tak to má pět jak vyšito. [80%]

Annie Hallová (1977)

Nejznámější Allen a já ne a ne mu stále přijít na chuť. Asi mi to není souzeno či jsem nalaďen na úplně jinou vlnu, ale stále není tenhle typ humoru moje krevní skupina. Některé Oskary (Keaton, scénář) chápu, pár nápadů a vtípků, narážek či originálních prokládaček se povedlo. Ale jako celek mě to míji. Já snad toho Woodyho vzdám .. [60%]

Templář (2011)

Středověká brutální řežba, která se s historií příliš nepáře. O co se ubírá na historické věrnosti, o to se přidá na akci. A tak je stále alespoň na co koukat. Na to jak malý to má rozpočet (20M$), je s podivem kolik hvězd větší čí menší velikosti do toho tvůrci nalákali. Rázný templář s bobříkem mlčení v podání Jamese Purefoye (netradičně) či sadistický Paul Giamatti jako nenáviděný král Anglie jsou ve svých rolích dobří. Zajímavou vedlejší postavu zde ztvárňuje Vladimír Kulich (mimo-jiné původem z Čech), jehož fantasy fandové znají jako hlavní vůdce-krále tlupy Vikingů (orig. název překvapívě 13th Warrior)), sci-fi fandové zase teoreticky z jedné epizody X-files. Nutno přiznat, že mi Vláďa ale v této poloze jíž zdaleka tak nesednul (ne tak jako v prvně zmíněném snímku). Celé to ale kulhá na smysluplějším lépe vystavěném ději, který by více zaujal, vtáhl, a forma natočení tomu taky příliš nepřidala (že by snaha zakrýt třeba ne úplně dokonalé efekty?). Btw. někde sem zahlídl zmínku o 'dvojce' tak třeba se pochlapí více neb takovýchto filmů typově mnoho není. [60%]

Křtiny (2010)

Realistické, syrově natočená drama z prostředí nelítostné polské mafie. Ne tedy, že by snad nějaká jiná mafie byla lítostivá. Forma je vtahující, hrajíc umně na emoce (díky i správnému hereckému obsazení) a má tu správnou gradaci směrem k nevyhnutelnému finále, na jehož podobu ovšem je třeba si počkat. O zvraty zde není nouze. Názorná ukázka, jak lze dosáhnout za očividně málo peněz hodně muziky. Neodpustím si poznámku k polštině, jejíž sprosté výrazivo zní i přes jeho obsah často směšně. [80%]

Marcela (2006)

Silný dokument, který je nadstavbou na jeden z osudů z Manželských etud. Na jeden z těch drsnějších, kde hlavní hrdinku (i když aktérka by bylo možná vhodnější označení) život profackovává neuvěřitelným způsobem zleva, zprava. Při sledování jsem měl dost velký pocit bezmoci. Ale přiznejme si na rovinu, takovýchto lidí by se našlo spousta, jen zde je to precizně zachyceno originální časosběrnou metodou dovedenou autorkou k dokonalosti. Po takovýchto příbězích si alespoň člověk více váží toho co má (nemyšleno čistě materiálně). Projekce byla součástí diskuze s Helenou Třeštíkovou o dokumentární tvorbě obecně a po shlédnutí filmu i o něm. Setkání bylo, na rozdíl od filmu, velmi pozitivní a příjemný zážitek. Povídání a zákulisní pozadí celého filmu (i jiných) - místy veselé, ale často i dost drsné - mě dovádí až k absolutnímu hodnocení - jinak bych dal "jen" 90%. [100%]