Pyšná princezna (1952)

Klasická pohádka, kterou si jednou za rok či dva rád - většinou o Vánocích - televizně omelu. Ale mezi mé úplné pohádkové top nepatří. Mým oblíbeným scénám vévodí našli rádcové našli a pak interakce se ševcem (hlavně finální, na youtube jsem nenašel), a ještě není úplně špatný systém výběru daní a vládnutí ('odvolávám co jsem odvolal a ..'). [80%]

Ip Man (2008)

Takhle dobře a přehledné natočené souboje jsem už ve filmu dlouho neviděl. Jo holt (TCP/)IP učitel Bruce musel být extra třída. Mimo bojové scény je trochu na škodu prkenné nevýrazné herectví Donnieho, ale dá se to přežit, protože v těch akčních je to žrádlo. Výprava pěkná, trochu víc uhlazenější, omalovánková a jen když na parkovišti převáželi na korbách uhlí sem a tam (=byla krize, práce málo), tak je trochu zamazali (krev pří soubojích nepočítaje). Příběh přímočařejší, ale ne nudný, navíc to čerpá z reálného života dané osobnosti. Ovšem jen jak se hodí tvůrcům do krámu. Tak či onak, ve svém žánru jedno z nejlepších co je k mání, a to i hodně zpětně dozadu a proto celkem vysoké hodnocení. Na dvojku se určitě podívám, i když nedělám si iluze že to bude stejně dobré. [90%]

Manderlay (2005)

Velice podobné, téměř stejné prostředky formy opět fungují jako v předchozí části. Nesejme to originalitou, ale to je očekávatelné. Kamera lehce změnila perspektivu, více zaměření na detailnější snímání postav, méná na kulisy a záběry celků. Kidman v roli Grace nahrazena Dallas Howard, úspěšně. I v roli otce gangstera je změna, škoda že zde démonický Dafoe nedostal více prostoru. Jinak samotný obsahjiž není tak silný, úderný a postupně gradující jako v předešlém dějství. I tak se s tím Trier jak je u něj zvykem moc nepáře a konec opět stojí za to. Materiálu k přemýšlení je hodně a možných výkladů bude povícero, takže svůj názor dost možná párkrat ještě doplním či úplně přepíši, až se mi to rozleží. Možná jsem chybu udělal chybu jít na Manderlay jen pár dnů po prvním shlédnutí Dogville. Zatím "jen": [80%]

Surfařka (2011)

O tom že i ruka ukousnutá bílým žralokem může být ve výsledku pozitivní ? Člověk se na to musí podívat z jiného úhlu. Záběry Hawaie, surfovaní a celkově pěkný vizuál (pochopitelně hlavně vodních scén) doplněn dobrým hudebním doprovodem a podpořeno celkem ucházejícími hereckými výkony - Robb, Quaid, Hunt, Sorbo (ale jen něktěrými!, protože taková Underwood je na pěst). Fandové seriálů let 90-tých zde objeví třeba Herkula či Bobby6killera. Škoda celkového zaobalení do místy nesnesitelné medové americké krusty. Je to tou Hawaií kde jsou všichni tak spokojení, krásní, stále se usmívají a vše společně překonají ? Nebo že by to takhle rádi viděli scénaristi a to navzdory použití reálné a silné předlohy ? Pěkně se na to kouká, ale objektivně nemohu dát více. [60%]

Pobřežní hlídka (1989) (seriál)

Za každých okolností správňácký Mitch obklopen natřásajícím se výběrem ze stáje Playboye a vsazen do, po pár epizodách již nepříliš originálního, opakujícího se příběhu. Ač jsem na tom vyrůstal, tak objektivně a zpětně se tomu nedá udělit vysoká známka. Co zůstane nesmrtelné je po čase ustálená znělka. Takto vypadala první verze, resp. všechny znělky všech sérií, pěkně za sebou. [50%]

Ďáblův dvojník (2011)

Netradiční námět, prostředí, rychlý nástup a skvěle zahraná dvojrole princ & dvojník. Kdo by se nechtěl podívat do zázemí "obyčejného" života nejbližších okolo Sadáma Husajna se zaměřením na život nejstaršího, korunního tzv. černého prince Udaje Husajna. Známý song Relax z Bony a klid zde posazen trochu jinam i když svým způsobem podobné prostředí - drogy, sex, hýření a bezstarosnosti. Další písnička která zaujme. Zajímalo by mě, nakolik si to ale scénaristi vyšperkovali či úplně vymysleli, protože např. informace tady či tady jejich příběh jednoznačně nepodporují. [80%]

Zvuk hluku (2010)

Smršť originálních a docela ujetých nápadů přetavená do skvělé hudební podoby. Extravagantní komando bubeníků se připravuje na sérii neobvyklých performance. Ovšem netuší, že jim je v patách nejlepší muž protiteroristické jednotky, bohužel s hudebním hluchem. Vrcholná romantická scéna na konci musela být vtip též, topornější jsem už dlouho neviděl. Ke konci celé svěží dílko ztrácí pomalu na dechu, ale jinak spokojenost. Zaujalo a pobavilo. [70%]

Hrátky s čertem (1956)

Jako malému se mi to "jen" líbilo, jako starší jsem v tom objevil spousta ukrytého a dostalo se do mých oblíbených českých pohádek. Nejoblíbenější má postava je Sarka Farka. ### "Ma-ma-malá dává a jedééém!" ### "Přece jen jsi hlupák, zemský červe!" ### "Co tu chce ta umrlčina!?" ### [80%]

Uspořená libra (1963) (TV film)

Výborná herecká etuda všech zúčastněných. Délka je akorát. Námět by se shrnul do dvou holých vět. Ale co z toho vytřískají páni herci a herečky, kloubok dolů. [80%]