Camille (2008)

Áno, áno, je v tom kopec pátosu, presladenosti, ale vďaka sympatickej ústrednej dvojici Franco-Miller, skvele sekundujúcemu Davidovi Carradinovi a viacerými veľmi pekným scenáristickým a režisérskym vychytávkam celkom pekne zvládnutý film o (ne)tradičnej láske až za hrob.

Tosca (2001)

Nádherné spracovanie opernej klasiky s neodolateľnou Angela Gheorghiu, jednou z najlepších sopranistiek na svete, ktorá zatieňuje aj samotného Roberta Alagnu.

Šaráda (1963)

Audrey Hepburn je neodolateľná ako vždy a v koži Caryho Granta by chcel byť v tomto filme snáď každý muž. Dejová zápletka je síce ako vystrihnutá z prvoplánového komiksu, ale našťastie to všetko ústredná trojica Grant-Hepburn-Matthau spoľahlivo utiahne.

112 (2006) (pořad)

Pre mňa jeden z najlepších dokumentov, ktoré televízie kedy ponúkali. V tomto programe nejde o samotné príhody, ale o ocenenie práce všetkých záchranných zložiek, na ktoré tak radi a často nadávame. Samotné príbehy ukazujú, čo všetko si títo ľudia musia vo svojej práci pretrpieť. To, čo 99% z nás nie.

SOS (2004) (pořad)

Tento program išiel vždy mimo mňa. A nech ho pozerám aj s odstupom niekoľkých rokov po puberte, stále ide mimo mňa.

Shortbus (2006)

Pseudo-intelektuálna zábava pre milovníkov soft-porna. Snímok snažiaci sa získavať body zobrazovaním explicitných sexuálnych scén, ktoré síce vyznievajú, čo do filmárskej stránky odvážne, ale v konečnom dôsledku vyznievajú skôr hlúpo, smiešne a naivne.

Krátký film o zabíjení (1987)

Krzysztof Kieslowski je génius! Hoci Krátky film o láske sa mi páčil viac, i táto variácia na Dostojevského Zločin a trest je nesmierne pôsobivá. Syrový, dokonale psychologicky vykreslený, avšak vo svojej podstate jednoduchý film. Posledných 20 minút je brilantných. V tomto sa tento poľský majster výrazne odlišuje od ostatných moderných tvorcov, ktorí by poňali film úplne inak a vtedy, ked by mala prísť záverečná klapka sa ešte snažia o nejakú zvrátene masochisticky logickú pointu.

Kolja (1996)

Nedivím sa, že Kolya vyhral Oscara. keďže akademici vedia oceniť takéto drámy. Ale podobne ako píše Lima či Djkoma, je to vsádzka na istotu. Film sa snaží vyvolať u divákov hlboké emocionálne pocity, pričom posolstvo filmu zostáva akosi ukryté kdesi na hraniciach.

Tramwaj (1966)

Kieslowského génius sa v tomto kraťasi ešte neprejavil naplno. Ale náznaky tu už sú. Konverzácia bez slov toho niekedy povie viac než tisíc slov.

Pach krve 2: Cesta nikam (2007)

Scény fyzického mučenia či vyvražďovania neplnili účel, ktorí mali, ale naopak ten, ktorí nemali, slúžili ako filmárska kulisa snažiaca sa zachrániť nevýrazný hororový počin od večného zatratenia. Kým prvý diel, minimálne jeho prvá polovica, bol skutočne kvalitný, celé pokračovanie Wrong Turnu je už od začiatku krok nesprávnym smerom. Predsa len však kvôli tým niekoľkým svetlým okamihom to na 2* stačí. Hoci len ledva.