• Pohádka

Nevíte o bytě? (1947)

Pro mě napoprvé téměř nekoukatelné hlavně díky dosti nesnesitelné (projevem i hlasem) Boženě Obrové (slečna-desátník)...Film, který mě oslovil až po několika reprízách. A nakonec jsem si zvykla i na Obrovou, které se musí přiznat, že zahrála roli slečny-desátníka perfektně. Malý Emánek-naháček je rozkošný.

Rozum a cit (2008) (seriál)

Příběh sám o sobě doslova "záchodová" červená knihovna - plytký, záměrný, předvídatelný. Většina herců a jejich projev mi vůbec nesedly. Jedna hvězda za exteriéry a interiéry. Willoughby (Dominic Cooper) svojí vizáží ale perfektně pasuje do staré anglické romantiky - za něho druhá hvězda.

The Bandit of Sherwood Forest (1946) odpad!

Typická hollywoodská slátanina na otřepané téma, totálně nezábavná. Pro děti a velmi nenáročné dospělé OK.

Der Geisterseher (1987) (TV film)

Výpravná TV-inscenace, místy kombinovaná s divadlem, zajímavá kamera - např. zrcadlové obrazy. Avšak při veškeré opulentnosti celkem jednotvárný a otravný příběh, který by potřeboval více okořenit. Pár ženských ńader tzv. "z rychlíku" tuhle opulentní nudu nezachrání.

Tetička (1941)

Vždy noblesní a nenapodobitelná Nasková nemohla zachránit tenhle duchařský dryják, zvláště když se víceméně objeví jen na začátku a na konci. Hysterická Šlemrová je nesnesitelná. K téhle rádobykomédii se určitě vracet nebudu!

Nezbedný bakalář (1946)

Když nezpívají nebo neřvou žáci, tak řve Štěpánek a jiní ochmelkové. Film, kterému jsem dlouho nemohla přijít na chut´...Temperamentní Míla Pačová je v roli Markyty (a jako vždy a všude) skvělá. At´ tak nebo tak, už dávno a hlavně dnes patří i tohle dílko do pokladnice světové kinematografie.

Merkwürdiges Beispiel einer weiblichen Rache (1987) (TV film)

Bravurní adaptace jednoho z Diderotových románů. Jedna z oněch unikátních a nenapodobitelných produkcí někdejší NDR(DDR)televize...Rozverná, vtipná a silně erotická fraška o Madam, která zkusí oživit "unavený" vztah s Markýzem tím, že prohlásí svoji lásku k němu za vyhaslou. K jejímu velkénu překvapení jí Markýz oplatí stejnou mincí, a tak Madam ve svém rozhořčení zosnuje velmi podivnou pomstu...Režisér Bodo Fürneisen zde odvedl skvělou práci i tím, že dal jedinečně vyniknout nezměrnému komediálnímu talentu/projevu herce Michaela Gwisdeka. V hlavních rolích jsou k vidění i dva mladí slovenští herci - Štefan Bučko a Zuzana Tlučková.

Dom (1980) (seriál)

Další TOP seriál z polské produkce zabírá ca.40let Polska od r.1945. Každodenní příběhy/osudy obyvatel domu na ulici Zlatá č.25, ale i jiných lidí, jsou vyváženě propojené se všemi důležitými politickými událostmi té doby. Bohatý civilní i politický děj nabízí nepřeberné množství nejrůznějších postav a postaviček v dramatických i komických situacích nekompromisně strhujícím a dynamickým způsobem. Herecké výkony jsou superbní, dějové linie+ scénář velmi dobře napsané, seriál má vysokou kvalitu od první minuty až do poslední!...Seriál permanentně překypuje tvrdou kritikou a zesměšńováním socialismu. Je extrémně anti-socialistický a před r.1989 nebyl pravděpodobně často/vůbec(?) vysílaný, v naší čs.televizi jsem ho nikdy neviděla. Pokud se přece jen v té době někde objevil, tak určitě pouze v silně sestřihané formě. I přes tvrdou kritiku socialismu nesklouzli autoři do laciné a lživé anti-socialistické hysterie, ale snažili se ukázat reálný socialismus takový, jaký opravdu byl = lidé měli k sobě blíž a i přes veškeré nedostatky a obtíže si žili vlastně jako prasata v žitě!...Dnes zase pravděpodobně nejsou peníze na zakoupení drahých vysílacích práv, i když do politiky současných vládnoucích elit by seriál opravdu pasoval jako pr... na hrnec!...Dílo tak vysoké kvality, že uspokojí nejen anti-rudé d´ábly, ale i marxisty, i když samozřejmě každého jinak!

Vetřelci (1986)

Boj Ripleyové s královnou-matkou je impozantní. Jinak celkem zdlouhavé "ekšn", často probíhající v evidentně papundeklových kulisách. Prodloužená verze je únavná a ztrácí dynamiku i napětí.

Společně (2000)

Krátký záběr na dámské přirození, hned nato krátký záběr na pánské přirození, krátce odhalené ženské poprsí, při fingované souloži je vidět pouze zmítající se hlava souložnice a slyšet její řev hrané slasti, při fingované masturbaci vidíme opět pouze hlavu masturbanta - poslední dvě jmenované "akce" jsou opět typickým příkladem podvodu na diváky - inteligentní režisér raději takové akce vynechá, než aby cpal divákům nezábavné a zbytečné "faty morgány". Ale možná že Lukas Moodysson souloží a masturbuje pouze hlavou, zatímco zbytek těla má odložený někde ve skříni... Kromě výše uvedeného nabízí film pak už jen samé povídání na témata, která "letěla" v 70.letech, avšak prostředí filmu atmosféru 70.let vůbec nevyvolává, naopak je tam cítit Skandinávie 21.století...