The Deep House (2021)

Námět je výborný, ale scénář a režie zklamáním. Největší problém je téměř nulová expozice pro hlavní hrdiny (plochá charakterizace, ergo nízké ztotožnění) a nešikovné vypořádání se s negativy natáčení pod hladinou - špatný výběr potapěčské masky, které zakrývají obličeje; odlišná fyzikální pravidla pod hladinou -> hororové prvky, záporáci. Škoda.

Spiderhead (2022)

Útěk z Absolomu říznutej Ostrovem - bez akčních sekvencí, ovšem s důrazem na dialogy a psychologii. Výbornej scénář. Dlouho mě nic takhle neoslovilo.

Men (2022) odpad!

Docela často se tu skloňuje subžánr "folk horor". Jsou tam sice matoucí prvky (návštěvník, samota, místní komunita, religionismus atd.), ale opravdu to tak není. Na to tu chybí mýtus/legenda. Ovšem klidně mě můžete v dalších řádcích vzít za slovo:) Je to pouhé psychologické zrcadlo hříchů mužského pokolení. Nic víc. Ta symbolika z toho vyloženě křičí ... ehm ... kousnutí do jablka;) ... ehm ... Následně předávání hříchu z generace na generaci. To je ten symbolismus porodů ve finále. Ani se nesnažím to nějak extra analyzovat, protože je to - dle mě - strašná kravina. Na těžkýho intouše, kterým Garland je, to je zatraceně plytký, jednostranný, přímočarý a neskutečně odfláknutý. Ale možná je to těžkej kalibr a vlastně jsem to nerozklíčoval celý. Nebo je těch sto minut na takhle složitý dílo málo. Kdoví. Já jen vím, že na nějakou intelektuální debatu s divákem je to zrealizovaný nešikovně. P.S.: Připadá mi komické, jak tady spoustu lidí komentuje tenhle počin stylem "moc jsem to nepochopil, ale dělal to moderní auteur, tak to ohodnotím neutrálně, protože mám strach ztratit tvář". Přátelé, nebojte se být non-konformní. Klidně mějte svůj vlastní výklad, ale pokud je dost volný, tak jste se asi s umělcem minuli. Dílo se píše s nějakým úmyslem, s jistou výpovědí. Klidně ať se vám to líbí pro krásnou kompozici, nebo pro soundtrack, ale říkat, že černej čtverec znamená modrej trojúhelník, je prachsprostý pseudointelektuálství (pokud ten trojúhelník nedokážete odůvodnit).

Top Gun: Maverick (2022)

Tohle je film pro hollywoodské matadory a srdcaře. Klobouk dolů všem, kteří na tom pracovali. Čest všem dědům, kteří řvou na ta děcka, ať vypadnou z toho trávníku. SPOILER Dechberoucí filmařina, kterou lehounce snižuje rozhodnutí nezabít žadný duležitý charakter. Chybí tam to vykoupení za nemožnou misi.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Jako bych se díval na designovej obchod, kterej sice hezky vypadá, ale nic funkčního neprodává. Film je konstrukt, a tohle není výtka v rámci realističnosti, ale v rámci uvěřitelnosti. Nerozumím, proč se letí do Paříže armádním letadlem, aby se dva agenti pokusili o nebezpečný seskok, který těsně předtím, než jej mají uskutečnit, jeden z nich stejně odpíská, jelikož se nad Paříží vyskytne bouře - to vše i přesto, že mají na danou párty pod nimi propustky. Čert vem i to, že nevhodné podmínky pro seskok by znali i před odletem. Tohle se dá přece napsat líp, aby to nebilo do očí. To samé chatrná expozice záporáka, která už padla v M:I Ghost Protocol. Buď je to blbě sestříhaný, nebo je to blbě napsaný. Vedlejší linky jsou nakousnuté, ale nedokončené, nebo je rovnou zabijou. Z počátku se to tváří jako "buddy movie". Tuhle linku ale hned zabije zcela jasná indicie (mobil), že "někdo" není asi úplně fér, což je střelba do vlastní nohy, nebo prostě podceňování diváka. To samé platí o zvratu u Larka. Ta linka se vůbec nesleduje, a tak je dost zvláštní, že na to Hunt přišel. A kdo dělal ten casting? Proč i nějací najatí zabijáci v klubu vypadají všichni jako přes kopírák? Uhlazení, hezcí modelové? :D Od Cruise jsem čekal víc. P.S.: Je to škoda. Dokázal bych si i představit alternativní verzi, kde by byl Henry nový člen týmu, který by se ze začátku dost s Ethanem nesnášel.

Prokletí (2021)

Sean má talent. Opravdu má. Cit pro kompozici tam je, ale to je asi tak vše. Podle mě ještě potřebuje vedení, jelikož i takhle malý projekt nedokázal pevně sevřít. Místy je to blbě orámovaný (př. povoz po pitvě). Statickej celek na romskou vesnici může připadat efektní na papíře, ale ve skutečnosti to působí právě až příliš staticky. Kde to hlavně ale nefunguje, je scénář. Je to tak špatně vystavěný, až mám pocit, jakoby to dělal amatér. Chybí jakékoliv drama. Divák je okamžitě seznámen se světem, do kterého vstupuje. Nejsou žádná tajemství, žádné skryté motivy. Jen pár scenáristických expozičních klišé. Navíc hororové a akční sekvence jsou tak otřesně nasnímaný a vystavěný, že je to k pláči. Peníze nebyly, což se dá pochopit, ale filmaři si umí hrát s obrazovými efekty. Ellis to evidentně neumí a tak jde vyloženě na steč, i když to vypadá neskutečně amatérsky. Sekvence s pitvou je další rána. Praktický efekty se povedly, ale k čemu to je, když si tvůrci neumí pohrát s napětím. Scéna s pitvou dýchne atmosférou Carpentera, ale nedostane čas na vystavění napětí. Chybí pořádné výměny mezi charaktery. Chybí ... chybí prostě toho hodně a zároveň je to příšerně poskládaný. A proč to vlastně píšu? Protože tady byl fakt VELKEJ potenciál.

Červený trpaslík - Série 13 (2020) (série) odpad!

Červený trpaslík - Série 11 (2016) (série) odpad!

Recyklace starých vtipů - ať už koncepčně, či až někdy doslovně. Kdyby byl Rob Grant mrtvý, tak se otáčí v hrobě. Poslední dobou začíná být sentiment rozšířeným kořením, jenž ale používají lidé, kteří nemají ( možná ani nikdy neměli) chuťové buňky. ------------ “I'm not sentimental--I'm as romantic as you are. The idea, you know, is that the sentimental person thinks things will last--the romantic person has a desperate confidence that they won't.” F. Scott Fitzgerald

Za ranního rozbřesku (1990) (TV film)

Opravdový klenot, který vyvážil nižší rozpočet skvělými herci a výborným scénářem. P.S.: Vzhledem ke konfliktu Ruska s Ukrajinou, je místo dopadu první atomovky docela děsivé.