Tohle je válka! (2012)

Na tenhle film můžete klidně vzít svojí přítelkyni. Nebo přítele. Podle toho, s kým do kina chcete jít. Prostě každé pohlaví si přijde na své. Nechci být ošklivý, ale velmi by mě zajímalo, jak dlouho ještě bude Reese Witherspoon hrát tenhle typ ženských hrdinek. Rok, dva. Nebo tři?

Český lev 2011 (2012) (pořad) odpad!

Petr Vachler musí mít v trezoru nějaké strašlivé špinavosti na každého z ředitelů České televize, kterými je vydírá, jinak vážně nechápu, proč mu každý rok svěří přímý přenos Českého lva. Nebo se jedná o nějaké vegetariánské spiknutí, které jsem prostě nepobral. To, že posledních pár roků nejvýznamější filmové ceny moderují osoby, které s tímto řemeslem nemají zkušenosti (nebo je mají, ale prostě to neumí) už jsem si tak nějak zvyknul. Bohužel, to že to jednou dvakrát vyšlo Jaroslavu Duškovi (jeho třetí působení už taky nemělo koule) asi způsobilo, že pan VAC tam pak po následující roky sázel jednoho s odpuštěním "moderátorského mimoně" za druhým a doufal v další "duškozázrak". Ten se však jak víme, nedostavil. Lucie Bílá má mnoho předností a kvalit, leč moderování mezi ně nepatří. Nemá cenu zde rozebírat proč, to viděl každý, kdo v sobotu zapnul televizi. Spíš by mě zajímalo, proč a s jakým záměrem jí Vachler nabídnul tuto práci (když za ní údajně nedostala zaplaceno). A PR kecy o tom, že se jednalo o poctu hudbě a proto tedy naše česká slavice, si nechte od cesty. A kdo v ČT nechal 99 % mozku doma a na tohle dal peníze. A vachler keců o tom, že on je jediný, kdo se do toho každý rok pouští a kdyby snad někdo chtěl, že to za něj může vzít, mě také ušetřete. Český lev každý rok ukazuje, že lze klesnout ještě hlouběji. Ušetřím vás keců o tom, že to platíme my všichni. Jde mi o fakt, že tohle prostě není profesionální - výsledný produkt i princip jak se k němu dojde. Jeden člověk tady určuje podobu něčeho, má na to prakticky monopol. To mě na tom štve nejvíc. Že se ze zavedeného stavu pomalu stává norma a nikdo s tím nic nedělá...

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Psi mají šest nohou, emzáci čtyři ruce a hlavní hrdina skáče jako Super Mario. Připadá vám to jako velký mišmaš? Tak to jste ještě neviděli celý film :) Když jsem poprvé viděl upoutávky, nejvíc mě zarazilo, že to všechno je pod značkou Disney. A výsledek tohoto spojení "nezklamal". Zkrátka pod značkou ušatého myšáka asi těžko může vzniknout něco krvavějšího a více hardcore, takže výsledek připomíná vykastrovaného boxera - svaly by byly, ale chuť a síla je použit v boji holt chybí. 3D poznámka na závěr: použití třetího rozměru opět postrádá smysl.

Týden bez závazků (2011)

Mám rád Jasona Sudeikise z SNL, kde je jedním z hlavních herců a v Propustce je myslím důstojným parťákem k Owenu Wilsonovi. Rukopis bratří Farrellyových je na celém filmu znát (scéna z hotelového pokoje na konci) a všechno je to velmi pěkně zabalené a stačilo by připsat - Nezávazná zábava, shlédněte a zapomeňte. Já se bavil a o to šlo.

Na doraz (2010)

I přes pár velmi dobrých momentů, kdy jsem se dobře bavil (mexická hranice, postřelení v autě nebo kanály na silnici) beru tenhle film hlavně jako test trpělivosti diváka, protože takového dementa jako hraje Z.G. aby na světě pohledal. Bohužel, na můj vkus už toho bylo příliš a prostě jsem si to neužil. Robert Downey Jr. tradičně kvalitní, Zach Galifianakis škatulka na druhou jako v Pařbě ve Vegas. Ve výsledku 2 a půl *.

Saturday Night Live (1975) (pořad)

Klasika klasik! Asi bych možná i byl ochotný se rozloučit s jedním ze svých párových orgánů, kdyby něco takovéhleho vzniklo u nás. Jen se ale obávám, že by to buď pak někdo zmršil scénářem a "nápady" nebo by to lidi nepochopili a tudíž by to šlo zase brzy do kopru. Je obdivuhodné jak dlouho už je televize NBC schopná tuto živou show produkovat a jak jsou její kreativní scénáristi neustále schopní dávat nové a nové scénky, kterým se nic nevyrovná. A nebýt SNL, svět by se pravděpodobně nedozvěděl o Adamu Sandlerovi, Willu Ferrellovi nebo Blues Brothers. SNL prostě miluju!

Signál (2012)

Šel jsem do kina již trochu připravený recenzemi o tom, jak je celý Signál zmatený a neumí si vybrat žánr. Ale ono se to nepotvrdilo - ano, příběh má občasné výkyvy a konec by se asi nedal přiřadit k žádnému "žánru", ale mám si kvůli tomu zkazit zážitek z toho, co jsem viděl? Herci - dobří (a to včetně Hádka, na kterého mám od Bobulí menší averzi), příběh - ne příliš originální nápad (podvodníčci, omylem zapnutý veřejný rozhlas apod), ale baví a mně osobně nenudil ani chvíli. Celkový dojem - víc než dobrý. A pokud má někdo problém s tím, že propagace neodpovídá výslednému produktu, tak ať se podívá na to, co se teď děje v obchodech třeba s tzv. českou kvalitou (psáno 23. 2. 2012). Takže Signál z tohoto ještě vychází dobře.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Když pominu trochu pokulhávající vysvětlení linky mezi Kingsleym, Lawem a tou loutkou (no, spíš tam vlastně vůbec vysvětlená není), je Hugo vynikající "vyprávěnka", která si zaslouží plný počet. Délka i příběh, co nenudí, herecké výkony zcela přesné a 3D, které má konečně smysl a správné využití. Určitě překvapení začátku roku.

Malá farma (2010) (pořad)

Malá farma je ve svém důsledku opravdu reality show. Asi aby bylo dosaženo dostatečného efektu veřejnoprávnosti, byl přidán ještě přídomek "dokumentární", leč obešel bych se i bez něho. Jen je to reality show česká, dokonce z České televize, což bohužel značně determinuje celý výsledek. Casting byl velmi dobře provedený, mladý pár si totiž poprvé zkusil žít pohromadě a výsledkem jsou velmi časté spory, ke kterým přispívá také charakter obou zúčastněných - Honza, starší a často přemoudřelý "pantáta" a Veronika, u které občas nevíte, jestli je opravdu tak hloupá nebo se jen snaží zajímavě ptát a hrát před kamerou. Její snaha zachránit prasnici před porážkou nebo "ochranitelské" zásahy u dalších zvířat jsou dojemně vtipné. Nebudu tady hodnotit pozadí celého projektu, které po jeho startu proběhlo médii, jen bych se naštval. Snad budou čeští investigativci stejně agilní, až se cyklus v roce 2013 uzavře, protože by bylo dobré zjistit, co se s tou vybudovanou značkou děje dál a zda si někdo přilepšil, či ne. To co mi u celé série vadí, je nedotaženost některých věcí - pokud se dva mladí lidé snaží rozjet fungující hospodářství a ekonom jim na statek přijde poradit s rozvahou až někdy v desátém dílu, nevypovídá to moc o promyšlenosti celé akce. Je to asi jako kdybyste si z porodnice vezli novorozence a cestou se stavili v knihkupectví pro knížku Čekáme dětátko. Navíc je zde zařazeno celkem dost scén, které jsou nahrané a připravené, bohužel "herecké" výkony jednotlivých představitelů je sráží hluboko pod značku snesitelnosti. Tak proč jsem dal nakonce 3*? Protože to vlastně velmi dobře ukazuje život na vesnici a vše s ním spojené (nehodnotím profesní správnost, jen chování a okolnosti) a vlastně je to někdy hodně poučné. Jen by mě zajímalo, jak si oba dva mladí představitelé poradí s tím, až jim vyprší smlouva, produkce je vykopne ze dvora a jim zbude pes, 3 perličky, které si přivezli z Prahy a kočka. Takovouhle změnu v životě by teprve bylo dobré sledovat v rámci reality show...

Coco Chanel (2009)

S trochou nadsázky a sarkasmu by se dalo říct, že je to film o Coco (Chanel) - jezdkyni na koni, barové zpěvačce, kuřačce, feministce a taky tak trochu slavné módní návrhářce. Kdo čeká oblečkové (či jiné) orgie, ten se nedočká. Audrey hraje standardně (tzn. dobře), jinak všechno ostatní je takové nemastné, neslané.