Animatrix (2003)

Okouzlující jednotlivé příběhy a jako celek parádní snímek, který dotváří atmosféru fenoménu Matrix. Když jsem viděl celou trilogii, říkal jsem si, že to téma ještě není zdaleka vyčerpáno a že by to klidně ještě něco sneslo. Viděl jsem Poslední let Osirise, jeden aspekt se prohloubil, ale stejně to bylo málo. No a pak najednou ta celá plejáda animovaných příběhů, které rozvíjely skoro všechny zajímavé detaily a odpovídaly na základní nerdotázky spojené s Matrixem. Z mého pohledu byl asi nejzajímavěší příběh Druhá renesance, který bezprostředně řeší etické otázky robot vs. člověk (nebo naopak :) ).

Wittgenstein (1993)

Je to složitý život, když už si je člověk jistý tak maximálně světem, po kterém chodí, a to ještě s velkými pochybnostmi. Nejsem si jist, jestli člověk, který neměl co dočinění s Wittgensteinovými myšlenkami, shledá tento film zajímavým nebo srozumitelným, ale pro ty, kdo alespoň náznakem ví, která bije (a to už v případě W fakt dost), bude film ujasňující a motivující. Ztvárnění příběhu je takové wittgensteineovsky strohé. Postavy se pohybují ve světě, ve kterém je vždy jen to nezbytné pro pochopení scény (ala http://www.csfd.cz/film/9390-dogville/).