Korunní princ (2015) (TV film)

V rámci kvality pohádkové tvorby v posledních letech řadím tenhle kousek mezi povedenější. Josef Abrhám potvrzuje, že může hrát v podstatě jakoukoliv postavu a bude to perfektní výkon. Celý film mě ale dost iritovaly výrazy postav, které vypijou lektvar zapomnění. Jako chápu, že výraz má naznačit, že postava právě ztratila paměť - ale obzvlášť Patrik Děrgel se teda tváří vážně dost divně.

13. revír (1946)

Jakože představitel film-noir v čs. tvorbě v roce 1946? Vážně?! A Marvan jako vyšetřovatel? Tohle povinně.

Loupež po italsku (2003)

Svěží, svižná kriminálka. Možná trochu inspirace formátem Dannyho parťáků, ale není to na škodu. Má to spád, napětí, dobrou muziku, klaďase v podání Marka Wahlberga a záporáka v podání Edwarda Nortona. Co si přát víc.

Na západní frontě klid (1979) (TV film)

Tak tohle byla celkem náhodička. Literární předlohu jsem četl asi tak před 15 lety a hodně mě ta knížka tenkrát zasáhla. Na film jsem se dlouho chystal, až si mě nečekaně našel sám. Po jednom obyčejným videu českýho seriálu se film automaticky načetl na youtube jako další v pořadí. A protože nebyla ještě moc pokročilá večerní hodinka, s dlouhým odstupem od přečtené knihy jsem ho zkouknul. A hodnotím to jako velmi zdařilé převedení předlohy na filmové plátno. Je to hodně nekompromisní a naturalisticky zpracovanej, až chladnej kousek.

Černobyl (2019) (seriál)

Mnohdy až dokumentární charakter minisérie tomu dává brutální syrovost. Pět dílů jsem fakt nedal na jeden zátah, chtělo to docela pauzy mezi nimi. Hodně sugestivní je postupný rozklad (doslova) hasičů a techniků zasažených ozářením, z toho fakt mrazí. Veliká síla.

Méďa (2012)

Z trailerů jsem od toho čekal trochu víc. Dobrý nápad s obživlým plyšovým medvědem tady bohužel sklouzává do prvoplánových - mnohdy dost hloupých - "vtipů" o prdění a sexu na úrovni teen-komedie. Takových komedií se každý rok objeví několik a s koncem sezóny zapadne většina z nich v propadlišti dějin. A to bych se asi mělo stát i tomuhle filmu. Dal bych 2*, dávám 3. Zachraňuje to Mark Wahlberg, který hrát umí. Mila tam naopak moc herectví nepředvádí, ale aspoň se na ní dá koukat. Závěr, který tu nebudu spoilerovat, mi přišel už hodně přitaženej za vlasy.

Bambinot (1984) (seriál)

Nejhorší je, když se přistihnete, jak si broukáte vtíravou Štaidlovu melodii, která seriál doprovází. Název čtvrté epizody je "Katastrofální omyl", což teda dokonale charakterizuje i celej seriál. Je to vážně křeč, trapný vtípky střídají nepříliš záživný dialogy. Jako námět dobrej s velkým potenciálem a k tomu dobová herecká elita - no, a ani to ten seriál nezachránilo. Abrhám se může snažit, jak chce, stejně je to bída. U ostatních totéž. Takže ta hvězda je za to herecký obsazení, jinak bych dával odpad.

Okres na severu (1981) (seriál)

Nebudeme si lhát - je to odpad. Ideologická agitka nejhrubšího zrna. Takže abych si tu obhájil ty svoje dvě hvězdy - ten seriál je zároveň z historickýho hlediska fascinující materiál. A pro mě - vzděláním historika - to při takhle vysokým hodnocení takový slátaniny hrálo roli.

Skvrna (2019) (seriál)

Líbí se mi hudební podkres, takže za to hvězda navíc. Postapokalyptické téma skýtá široký potenciál - ten ale bohužel zůstal zcela nevyužit. Po herecké stránce tragické. Obsahuje plno dějových nelogičností - některá témata a otázky jsou rozehrány, ale zůstávájí bez odpovědi. Chtěl jsem sledování zabalit už po prvním díle, po druhém už úplně tuplem, ale abych seriál(?) mohl zodpovědně ohodnotit, dokoukal jsem to celé. Ztráta času.

Rédl (2018) (seriál)

Naštěstí se stále častěji v český seriálový tvorbě objevují seriály, jako je právě Rédl, který dokážou nasadit slušnou laťku kvality. I když bohužel dnes není zárukou, že když seriál režíruje Jan Hřebejk, tak se bude automaticky jednat o něco koukatelnýho, tentokrát se to dost povedlo. Myslím si, že by seriál snesl i víc dílů, mnohé je spíš nastíněno (což není v žádném případě na škodu), ale sneslo by to přeci jen některé dějové linky více rozehrát (a taky by to na škodu nemuselo být). Mám docela rád Ondřeje Sokola, který hlavní postavě dává docela dost, ale přesto si myslím, že by se do hlavní role hodil trochu jiný představitel. Plusy: hudba Ivana Achera, kostýmní výprava a z hereckých výkonů především ten Davida Novotného, kterýmu teda hodně sedí role bezskrupulózního psychopata.