• Western

Probuzení (1959)

Je to taková předzvěst české vlny, dnes zvané Zlatá šedesátá. Na rok 1959 je to fakt odvaz, takhle zobrazit iobyčejné lidi a zkaženou mládež - a to včetně detailů ("od mala jsem vyrůstala u cizích, ale oni na mne jen brali peníze" - jistě i takoví pěstouni byli, ale přiznat to v zemi, kde zářivou budoucnost nebuduje jen hrstka zaprodanců imperialismu, která ještě nesedí ve vězeních nebo nemaká v pracovních táborech? Kvalitmí filmařské řemeslo, včetně kamery.

Profesionálové (1966)

Ten film má jedinou chybku (na konci jsem čekal trocu logičtější operaci s penězi), ale jinak má vše, co má mít pravý western (ačkoliv dějově už je ve 20. století). Navíc má spíše překvapivý scénář, s minimem klišé.

Bony a klid (1987)

Ten film mi tenkrát (v době prvního uvedení do kin) svou otevřeností vyrazil dech, ale kdo to nezažil, tak to těžko může pochopit. Ta atmosféra je vylíčena až mrazivě přesně. Já tu dobu zažil asi tak ve věku hlavní postaby, jenže i když jsem (hlavně jako školák) občas okukoval výlohu Tuzexu, tak bony mi tamní vekslácké šlapky nabídli jen zcela výjimečně - asi jsem vypadal moc chudě nebo prorežimně. A tak jsem si do tuzáče mohl jít koupit pomerančový tictac nebo nějakou lepší žvýkačku, jen když mi pár TK prodal jen nějaký spolužák napojený na šedou ekonomiku. Za standardní cenu 4-5 Kčs, podle toho, jak dobrý to byl kamarád, nebo spíš podle toho, za kolik to pořídili u nich doma. Přinejmenším jako ilustraci toho, kam vede státem řízená ekonomika, centrální plánování a umělý (netržní) směnný kurz domácí měny se zahraniční, doporučuji shlédnout i mladší generaci.

Nejasná zpráva o konci světa (1997)

Škoda, že je to tak dlouhé, snáze bych našel sílu vidět to víckrát a pak to snad pochopit. Na první shlédnutí mi to připadá jako přerostlá feérie se snaho o podobenství všech životních údělů. Jakubisko se moc nevyvíjí, když to porovnám s Zbehovia a pútnici nebo Vtáčkovia, siroty a blázni , tak je to pořád jeden motiv:"ke štěstí je potřeba ummět se chovat jako blázen". Akrát ty filmy jsou delší a delší - JJ potřebuje prostor, aby se mohl uceleně vyjádřit: " ... a vítězem se stává ... Tisícročná včela."

Zabitá neděle (1969)

Je to spíš podobenství, i když atmosféra je realistická. Ale k zamyšlení to nutí a tak těch 78 minut není zase tolik velká oběť.

Byli jednou dva písaři - Návštěva (1972) (epizoda)

Každá epizoda má své perly, ale to je tak vyrovnaný seriál, že asi nemá smysl štěpit hodnocení na jednotlivé díly.

Já nejsem já (1985)

Nechápu příkré odsudky, připojuji se k Gilmour93 . Vyčítal bych trochu pomalejší tempo, a v důsledku toho délku, ale jinak na dobu vzniku dobré. Taková přerostlá TV komedie, ale i průměrný Vorlíček potěší víc než holywoodské řachandy..

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Dá se to vidět ikdyž nemáte hlavu plnou hlášek z jiných akčních filmů. Film je vtipný a není hloupý. Ale když nejste fanda filmů, které to (trochu) paroduje, nebo nemáte nakoukáno, tak si to tak neužijete.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Jenom poznámku k Enšpíglovi: fotbal je sice týmová hra, ale kromě superklubů se výkon týmu odvíjí od několika málo hvězd, občas i jediné. Parta, co má špílmachra typu Honzy Bergera to prostě dotáhne dál - Sparta v první polovině 80.let to jasně ukázala. Takže pokud výkon pana Krobota ční, neznamená to, že ostatní hrají špatně, jen mají tolik prostoru, kolik ho zvládnou. A kreace L.Soboty nebo O.Vetchého nejsou štěky, ale ukázka lahůdkové spolupráce na malé ploše.

Melodie podzemí (1963)

Pěkná klasická krimi, Gabin je osobnost, ať hraje postavu na kterékoliv straně zákona. A Delon je k nakousnuti vždy. Ale hvězdu odebírám za vyloženě odfláknutý konec.