• Western

Pryč od minulosti (1947)

Film z doby, kdy nikoho nenapadlo točit scénář bez příběhu. A tenhle měl dost dobrý příběh.

Selský rozum (2017)

Není to dokument, spíš reportážními záběry a rozhovory podporovaná úvaha, zda nám AB nezprivatizoval stát. Hnutí ANO se nám snaží vsugerovat dvě myšlenky: AB je filantropický manažer a osvícený diktátor je přesně to, co potřebujeme. Máme kliku, že AB moc neumí zastírat, že lidi má rád jen takové, kteří ho bezpodmínečně poslouchají. To vidí každý, kdo to vidět chce. Tohle dílko - přes svou nedokonalost - by snad mohlo přitáhnout pozornost i těch, kteří se o politiku vůbec nezajímají a nesledují ji (nejčastěji s argumentem, že je to svinstvo, všichni politici jsou stejní a jedinec s tím nemá šanci cokoliv udělat).

Gruffalo (2009) (TV film)

Trochu zdlouhavé, nevím jak u toho děti vydrží až do konce. Ale to zas tak nevadí, protože konec je poněkud nebajkovitý - vlastně hodně, pokud zastáváme názor, že bajka mý přinést nějaké pozitivní ponaučení. Tady zcela zjevně má lhář štěstí, prostě lhát se mu vyplatilo.

Jmenoval se František (2014) (TV film)

Takhle to dopadá, když scénárist(k)a a režisér(ka) převedou legendu na plátno co nejúplněji, bez ohledu na cokoli dalšího. Jednotlivé epizody jsou dobré na úvod nějakého kázání v kostele, ale ve filmu působí jak výkřik ve tmě. Takže tentokrát ke koukatelnosti divákovi nepostačí oprostit se od znalosti historických souvislostí a rezignovat na jakoukoli logičnost v chování postav. Musíte být hluboce věřící a plně se soustředit na velikost myšlenek "evropského Budhy" a pak oceníte aspoň herecké výkony.

Můj strýček Archimedes (2018) (TV film)

Další ukázka toho, že ČTv peníze nevyhazuje, ale to, co jí zbude po splnění její primární funkce (jako veřejnoprávního média), tak umí investovat do rozvoje české tvorby (ne všechno se povede, ale v průměru jsou výsledky ČTv jako investora řádově lepší, než u investorů soukromých, kteří - údajně - lépe hospodaří, což se projevuje hlavně minimální odvahou dát prostor nevyzkoušeným tvůrcům). I v tomto případě jde o povedený snímek, který má opravdu český šmrnc, navzdory původu režiséra i tématu. Má to vtip, odpovědnost k historickým faktům a přes určitou předvídatelnost děje určitě nenudí. Nejde o žádnou bombu, je to "jen" jednoduché a přece působivé.

Návrat do budoucnosti III (1990)

Důstojné zakončení trilogie., s méně vyumělkovanými souběhy dějů. Ovšem vydat se do roku 1885 a nevědět, že benzín super asi nenatankuju, je trochu divné.

Návrat do budoucnosti II (1989)

Ta trilogie je dost vyrovnaná, skoro jako takový malý seriál. Ale mně zrovna ten druhý díl přijde už přehnaný, na jedné straně jsou tam ty časové vazby dosk komplikované, že nescifista nějaké rozplétání a sledování korektnosti po půlhodině vzdá, a na druhé straně už je to love-story a rodinný film s předvídatelnými kroky scénáře. A k tomu napětí vyšroubované nesmyslně přesně načasovanými souběhy událostí. Když v seriálu StarTrek se v půlce dílů jakékoli odpočítávání zastaví 1-2 sekundy před výbuchem, tak to snesu, děj trvá 45 minut, tak je třeba diváka napnout rychle. Celovečerák by si takové laciné části scénáře mohl odpustit.

Leningradští kovbojové dobývají Ameriku (1989)

Je to šílené, ale ne dost, aby to bylo geniální. Cover verze amerických fláků v podání finských hudebníků zpívajících finskou anglištinou je bizarní zážitek, ale ne dost bizarní, aby se fanoušek americké hudby bavil. Děj i zápletka jsou nesmyslné, ale ujetost není dostatečná, aby se dílo mohlo prohlásit za feérii,

Jízda vysočinou (1962)

Komentáře místních Peckinpahových fandů není čím doplnit, jen je shrnu: story je mimo mainstream žánru, a trochu ujetá, ale ta kamera a herecké výkony vám dovolí to potlačit a užít si skvěle vykreslenou atmosféru.

Mnichov (2005)

Řemeslně ten film nemá chybu, s emocemi to nepřehání, ale že by byl chladný, to určitě ne. Pokud studí, tak precizností při vykreslování prostředí, respektive celé mezinárodní situace, zejména po psychologické stránce. Jeho dokumentární styl ale neznamená, že je to hraný dokument - nevěřím, že by Mosad odtajnil až takové detaily, podle mne jde o věrohodnou fabulaci, prostě to tak být mohlo. Ale není-li to dokument, pak se ptám po poselství nebo důvodu vzniku filmu. A nacházím jediné: na příběhu dle skutečné události dotýkající se "velké" politiky je předvedeno, že pomsta nepřinese jejím vykonavatelům úlevu, ale spíš další bolest ("budeme jako oni"). Má ale smysl přinést takovou oběť, protože "národ" to potřebuje? A na to se film ani nesnažil odpovědět, takže 5* u mne nezískal.