• Western

Ano, Masaryk 1.-3. (1997)

Životní osudy Masaryka jakožto velké postavy naší historie a veřejné osoby po velkou část svého života neobsahují dostatek temných a nezmapovaných míst, aby se fabulátorské schopnosti mohly plně projevit. Držel se tedy historických faktů, a svou vypravěčskou virtuozitu zaměřil na ty méně známé události. Filmu to velmi prospělo, měl by být povinně sledován žactvem místo pupování nezáživných historických dat, na kterých výuka dějepisu stále staví.

Wilsonov (2015)

Nebylo to tak špatné, jak jsem čekal. Ale až na pár vtipných postřehů transponovaných do hlášek nebo replik film ničím nezaujme. Je to takové odfláknuté, jako by byl scénář napsán při několika snídaních.

Horečka sobotní noci (1977)

Ten film byl v době svého uvedení do československých kin kultovní v tom pravém smyslu slova. Bylo to o životě mladých lidí v USA a k tomu skvělá hudba. Z dnešního pohledu už film není vyjímečný, Travolta hraje dobře a ještě lépe tančí.

Pelíšky (1999)

Jako umělecká zkratka je film jistě velmi dobrý (ale 10. nejlepší na světě? Nooo), ale ačkoliv nejsem přímo pamětník té doby (moc událostí z předškolního věku si nepamatuji), tak upozorňuji, že takhle tehdejší život většinou nevypadal. Jsem si jistý, že taková koncentrace tak vyhraněných typů lidí v jednom domě a dokonce v jedné rodině je velmi málo pravděpodobná. Lidská povaha i názory člověka se utváří prostředím, kde jedinec vyrůstá a žije a navzdory občasným revolucím má prostředí dost značnou setrvačnost. Rozhodně nebylo běžné, aby se dva bratři, kteří se nerozešli lidsky, tak moc lišili ve vztahu k režimu.

Maršál (1969)

Viděl jsem to trochu netradičně až po shlédnutí a ohodnocení pěkného "rimejku", který si v české verzi podržel originální název. Celkem vědomě jsem tedy očekával, že starší originál nemůže být horší. A nebyl jsem zklamán, ačkoliv scénář se zdál z počátku totožný, vůbec mi to nevadilo, že jsem u řady akcí věděl další průběh. A ke konci přibývalo odlišností a závěr byl vlůastně jiný, aspoň formálně. Prostě fajn western s méně obvyklou konstrukcí děje.

Muž proti muži (1967)

Poctiva westernova klasika, nic vic, nic méně. Nehledejte nějaký druhý plán, romantiku ani filosofické odbočky. Střílí se to dostatečně,ale ne zbytečně. 70% .

Plíživý měsíc (1968)

Vypadá to jako western, ale napětí, které cítíte je citelně jiného druhu, snad připomíná spíš (po)válečné okamžiky civilistů poblíž frontové linie, nebo atmosféu v kraji, kde začala série vražd. Prostě zajímavý příběh, kvalitně natočený po všech stránkách, který je prostě zasazen do místa a času, kdy osud severoamerických indiánů je již nasměrován do propadliště dějin.

Ve stínu (2012)

Epstein prostě umí - zejména vykreslit atmosféru. Není to typický film-noir, ale těžkost doby na diváka sedne jak mokrá deka. Film si ovšem vychutná jen divák trochu znalejší historie. Kdo neví nic o principech "výroby" nepřátel státu (a o sovětských poradcích, vlastně režisérech hrůzných divadel, kde publikum má být celý svět), tak může být podstatně dezorientován - film se s nějakým vysvětlováním nezdržuje, takže mimo Evropu asi diváky neosloví. Ale jinak vlastně nemá chybu.

Záměna (1983)

Je to takový americký pokus o britský filmařský styl. Scénáristé vzali klasický příběh Princ a chuďas, přihodili něco z Twainovy Milionové bankovky a uvařili pohádku pro dospělé, kde drobné zlo je tvrdě potrestáno. Jenže je to propracované a vtipné ví, než je u americké produkce běžné. Eddie se od svého mustru příliš nevzdálil, ale režisér ho ukočíroval, takže na sebe nestrhává všechnu pozornost. 75%

Naše kulatá planeta (2016) (seriál)

Kamera má kvalitu BBC, tedy špičkovou, ale ten komentář je tak šílený, že jsem musel vypnout zvuk a pustit si k tomu stanici D-dur. Je to zásluhou i v daném ohledu skvěle fungujícího českého dabingu. Styl převzatý z Top Gear (kde funguje, protože má protiváhy a přináší překvapivé informace), zde doslova ničí jakýkoli zážitek z obrazu. Ani ty nejhloupější americké vypravěčské modely neklesly tak hluboko.