• Western

Jádro (2006) (pořad)

Všechny projevy Fr.Koukolíka mají jednu zásadní nevýhodu - vysokou koncentraci poměrně komplikovaných, pro neodborníka dost nových a někdy překvapivých informací. Nejen každá věta, ale i její část, je nevypustitelná - když na pár vteřin polevíte v pozornosti, už to nedoženete (něco jako když se řekne "pan farář nekáže dvakrát"). Ale i s případnými výpadky má smysl jeho výklad poslouchat a snažit se pochopit. Díly seriáu Jádro jsou navíc monotématickéa velmi krátké, takže i průměrný člověk by neměl mít problém si udržet maximální koncentraci po celou dobu. Ale stejně jako v případě knížek, tak i v mluveném slově se vyplatí se k tvorbě FK vracet. Chtěl jsem dát 4 hvězdičky, abych odlišil velikost zážitku od jiných pořadů FK, ale je to nesmysl - pokud použiji kriteria společná pro všechny objekty v csfd,cz, tak tohle musí dostat 5.

M*A*S*H (1970)

Možná je to chyba, ale mám na film jiná (a asi tvrdší) kritéria než na seriál. V tom obrovském počtu dílů byly určitě nějaké slabší, ale jako celek podle mne patří do desítky nejlepších seriálů. Film není špatný, ale vypadá jako by vznikl pospojováním vybraných epizod seriálu. To asi není pravda (seriál vznikl později), ale podruhé ho vidět nemusím (na rozdíl od seriálu).

Hvězdný prach (2007)

Pohodová rodinná pohádka, trochu přeplácaná fantasy motivy, Mohla by být o něco kratší a ubrat trochu na roztodivnosti pohádkového světa, vyznívá nějak rotříštěně. Kdo má rád hlavně českou klasiku, bude trochu zklamán komplikovaností děje, fanouškům fantasy se bude děj zdát až příliš předvídatelný. Proto 65%.

Svět podle Prota (2001)

Příjemný film, dá se vidět víckrát, i když na podruhé asi nebudete napnuti, jak to dopadne.

Zelená vlna (1982)

Zajímavá všehochuť, spousta malých zápletek, které by se obtížně vešly do několika normálních filmů, žádná by nestačila na základ ani televizní inscenace. Ale je to slušně pospojováno a kvalitně řemeslně natočeno. Neurazí, pobaví, občas se zasmějete, občas to vyvolá zamyšlení. Ale taky žádný zásadní zážitek, nebudete dlouho vzpomínat. Přehlídka dobrých českých herců té doby.

Líbáš jako Bůh (2009)

Film zdaleka neni tak špatný, jak to vyznívá z přemíry odsuzujících komentářů. Chybí mu mnohé včetně uvěřitelnosti, humor je trochu těžkopádný, herecké výkony nijak neoslní, ale taky neotráví. Na crazy komedii je tam moc vážných momentů a situací k zamyšlení, Na vtipnou sondu do současné střední generace je tam zase moc absurdních gagů. Ale řemeslo není odfláknuté, srovnal bych to s horšími komediemi s Pierre Richardem. Pár hlášek se možná ujme, Ale že by to někdo chtěl vidět ěx, to pochybuji. Dal bych 50%, ale 2 * mi přijde málo.

Withnail a já (1987)

Je zvláštní, co vše někteří pokládají za humor a ke všemu jako "britský styl humoru v nejčistší podobě" . Ne že bych se párkrát nezasmál nebo neocenil vtipnou hlášku, ale tohle dílo může pokládat za komedii snad jen někdo, kdo něco podobného zažil. Jelikož sám výtažkům marjánky (natož jiným chemikáliím) neholduji, tak mi fantasmagorické projevy hlavních hrdinů i dalších postav nepřipadají veselé, ale jen typické. Celý film považuji za psychologickou sondu do života lidí balancujících na dnem společnosti, kteří sice drogám a chlastu zatím nepodlehli, ale obojí považují za pevnou součást života. O kultovnosti vůbec neuvažuji, stejně je to nadužívané slovo, ale ani žádnou mnohovrstevnatost nevidím. Scénky londýňanů na venkově jsou cítit samoúčelností a i zápletka se strýcem Montym (to má být narážka na Monty Python's FC?) je spíš kvůli tomu, aby bylo vůbec co hrát. Dvě hvězdičky za zručně podanou melancholickou atmosféru a trochu pozitivní závěr, třetí přidávám za celkem originální hudbu.