• Western

Sbohem Galaktickému expresu 999 (1981)

Tvůrci se sice pokusili zabránit obvyklému problému "dvojek" - když si nepamatujete detaily prvního filmu, dost myšlenek vám unikne - ale jednak se to úplně nepodařilo a když, tak za cenu zploštění myšlenkového rozměru. Film je bláznivější než první díl a přitom méně překvapivý. Komu se líbil Galaktický expres 999 (1979) , stejně neodolá, kdo vyloženě nemusí japonské animáky (nebo animáky vůbec), tak ať tohle radši vynechá, a pro ostatní je to jako obvykle: dá se to vidět, ale když se k tomu nedostanete, nemusí vás to mrzet.

Galaktický expres 999 (1979)

Pro fanoušky japonských animáků povinné, pro nevyhraněné animo-fandy (od Simpsonů po Pat&Mat) velmi doporučuji pro rozšíření obzorů. Dětem do 8 let bych to radši nepouštěl. Přísnou logiku v ději hledat nesmíte, ale jinak film nemá chybu, nikde nic netrčí, romantika i napětí je vyvážené, pár nosných myšlenek a ponaučení se také najde. Řemeslo, včetně hudby dokonalé. A fakt je, že nápady a zápletky ukazují na širší potenciál - někdo tu zmiňoval seriál?

Piráti na vlnách (2009)

Rozporuplné pocity. Chvíli to vypadá jako hraný dokument, chvílemi jako praštěné scénky ze seriálu typu Kancl nebo IT crowd, pak zase jako průměrná komedie říznutá seriózním dramatem. Těšil jsem se na hudbu z roku +/- 1966 a té bylo pomálu skoro vždy jen jako kulisa k dialogům. Trefný komentář: Isherwood

Čest a sláva (1968)

Nesdílím nadšení mnohých zde. Zápletka je příliš umělá, takže i podobenství je kulhavé: v Evropě unavené po 29 lety války se těžko najde nadšenec, který by se vydal s odkvétající kráskou a žoldáckým důstojníkem do poničené země "buntovat ke vzpouře proti Habsburkům" lid a zbylou šlechtu. A když by se našel, nemůže čekat, že uspěje u šlechtice tak chudého a slabého, že vlastní tvrz mu musí pomáhat bránit vesničani. A když se mu to naprostou náhodnou shodou okolností podaří, a sám to odpíská, protože nastal mír, tak rytíř se vydá do boje (proti komu?), který je naprosto nesmyslný - to má být symbol, že Češi se rozhodují tak pozdě, že jsou jako blázni? To myslím neodpovídá české povaze ani historii. Ale za realistické vylíčení středověké bídy, hygieny a mravů, za pár vtipných hlášek (ovšem ty trčí z reality jak věty od V.Vančury), dobrou hudbu a solidní herecké výkony si to 3 * zaslouží.

Melancholie (2011)

Je to dlouhé, obtížně stravitelné, ale podmanivé a působivé. Nejistým lidem může způsobit depresivní náladu, ale kdo má vlastní depku, může se z ní dostat. V každém případě doporučuji nejen opravdový klid na sledování, ale také uvážit okolnosti, kdy se rozhodnete film sledovat (co budete dělat a s kým před filmem i po filmu). Film má podle mne jednu vadu - SPOILER: Hlavní hrdinka je příliš vytržená z kontextu jakékoli doby. I když děj je zasazen časově neurčitě (Internet existuje, ale na mobilech ne), jsem přesvědčen, že jelikož z chování okolních postav je zřejmé, že její stav je již déle trvající, nikdo (ani ona) se ho nepokusil řešit (ani analyzovat) jakýmkoliv způsobem. Deprese je jako choroba známá přes 100 let a psychiatrie umí účinně pomáhat už desítky let (a to nejen účinnými psychofarmaky ověřenými od konce 20. století - i dříve existovala psychoanalýza, skupinové terapie atd.). Způsob nakládání s Justine připomínal bezradnost příbuzných kolem roku 1900. KONEC SPOILERu. Čili pan režisér se odpoutal od reality, aby dal vyniknout jiným složkám filmu.

John a Mary (1969)

Přečtěte si komentář Aluska88, je výstižný. Dá se to vidět ale nečekejte nějaký filmový zážitek týdne.

Třicet jedna ve stínu (1965)

Výstižný komentář Radek99. Přidal bych půl * za herecké výkony. Stojí za shlédnutí, ale občas budete chtít zrychlit tempo.

Dům (2011)

Zbytečný film. Stačí si přečíst "oficiální text distributora" a nemusíte to vidět. Veškeré pokusy dát tomu filmu něco, co by ospravedlnilo délku přesahující bakalářskou povídku, tj. nějaký náboj, drama, spád, zápletku, hudbu, zamyšlení, buď vyšly naprázdno nebo nějak podivně. Zaseknuté myšlení otce (Krobot hraje dobře) nudí už po 10 minutách, na konci přijde obrat tak náhlý, že je obtížně uvěřitelný. Přitom některé postřehy nebo střety byly slibné, ale vůbec nebyly rozvinuty (otec normálně sebere plnoleté dceři peníze, které si našetřila, nebo zjištění, že za socialismu chodili kamárádi po práci pomáhat na stavbu domu, a po sametové revoluci už ne, jedině za peníze.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Genialita QT hraničí se šílenstvím. Slovo kultovní ztratilo svůj obsah (co se tady myslí kultem? Hustý hlášky, samozřejmost másilí, ...). Nemám moc obrazovou paměť, takže jemné odkazy na jiné QT filmy nebo na americké reálie mi unikají. Věřím, že film mohl obrátit Hollywood naruby, milovníkům filmů ze zlaté éry se možná orátil naruby žaludek. Co mi vadí, je, jak realistické pojetí filmu kontrastuje s nepravděpodobnými zápletkami. Ale filmová řeč má různé podoby a QT tu svou ovládá mistrně. Potěšil Bruce W., jeho role byla uměřená a nestrhával na sebe pozornost.

Černočerná tma (2000)

Zbytečný film. Víceméně předvídatelný děj, pár nelogických momentů, žádná myšlenka v pozadí. Velká nejasnost jádra příběhu - čím se ta obrovská hejna létajících potvor živí, když tam zrovna neztroskotá nějaká vesmírná loď. Slabí 2* za pár hlášek, dobrou hudbu a nějaké ty efekty a filmové scenérie.