• Western

Vězeňský rock (1957)

Jádrem jsou ty písničky, kdo Elvise nemusí, tak moc důvodů ke shlédnutí nemá. Příběh o tom, jak sláva, i když zasloužená a odpracovaná, může stoupnout do hlavy, není ničím pozoruhodný a Konec je prostě holywoodský. Navíc našinec neznalý amerického podnikatelského prostředí se kapku ztrácí v detailech kolem smluv, podílů, odkupů a odstupných.

Souboj u El Diablo (1966)

Když se autor předlohy podílí na scénáři, bývá to ku prospěchu filmu. Tady vzniklo dílo, které je sice pořád ještě western, ale komplexností vztahů a šířkou charekterů hlavních postav překračuje hranice žánru. Přitom ani milovníci jednodušších stříleček by se neměli nudit, barvitost děje není na překážku ani svižnosti ani napínavosti.

Tajuplný vlak (1989)

Jarmuschův film = jiný film. Tedy pro někoho (po)divný, ale kdo chce zakusit film, co zůstane v hlavě, u Jarmusche má jistotu. Tenhle naní tak působivý jako jeho některá jiná, slavnější díla, ale stále stojí za shlédnutí. Tentokrát doporučuji věřit anotaci (tj. Obsah od České televize).

Dukla 61 (2018) (TV film)

Řemeslně poctivý film pro celou republiku, i v zahraničí by měl co říci. Jen pro Ostravsko, tedy aspoň podle zdejších komentářů, by se měl dotočit dabing, aby jim to "netrhalo uši". Samozřejmě přeháním, v Ostravě jsem byl několikrát a drtivá většina těch, které jsem slyšel mluvit, měla jen jemný místní přízvuk, asi jako v Brně, a pokud jde o slovník, tak ten měl méně lokálních specialit než ta brněnština. Pravda, nebyl jsem v havířské hospodě, jen v MHD s lidmi jedoucími na směny nebo na fotbal. Takže ta místní hrstka šovinistů, planoucích proti prznění ostravštiny, jsou spíš jen pohrobci jakéhosi státu ve státě, který se kolem OKD podařilo komunistickým koryfejům za dlouhá léta vlády jedné strany vytvořit. A Ondříčkovi patří velký dík za to, že nám tento fakt vylíčil velmi přesně a objektivně, včetně té strašlivé daně, kterou tato elita dělnické třídy (a tedy všech socialistických pracujících) za své výhody platila. Ty výhody zase nebyly takové, jinak by se Ostravsko muselo ve svobodných volbách dramaticky lišit od ostatních krajů, což se nestalo. K samotnému filmu: popis vlastní tragedie zavání fabulací takřka Mahlerovskou - mohlo to tak být, ale taky nemuselo. Ostatně sami auitoři filmu doporučují interaktivní dokument na https://www.ceskatelevize.cz/specialy/dukla61 , kde je celá událost popsána mnohem podrobněji a hlavně s důrazem na nejistotu (resp. různou pravděpodobnost) některých informací.

Tři v tom (1981) (divadelní záznam)

Klasika v podání vynikajících herců, k tomu vynikající režisér a vynikající scénárista. Bohužel ztřeštěné komedie nepatří mezi prvky mého divadelního nebe, takže ani tato bravurně pojednana mne neuchvátila. Jednou za 10-15 let se to vidět dá, zábava je to jistá.

Paní plukovníková (2018) (divadelní záznam)

Jednoduchá komika založená na nedorozumění a záměně osob. Ale celkem to šlape, hluchá místa v podstatě nejsou. Kromě JB herci nemají moc prostoru, ale co je potřeba, zahrají dobře. A i když tato titulní role nepatří k vrcholům v kariéře, stydět se za ni paní Bohdalová určitě nemusí.

Aya z Yopougonu (2013)

Pro animáky, které rezignují na svou největší sílu (= totální flexibilitu herců a rozkošné porušování fyzikálních zákonů) a snaží se upoutat hlavně příběhem (jako klasický hraný film), mám slabost. V této formě zkousnu snadněji i děj, který se odehrává v prostředí, které bych u normálního filmu shledal za tak exotické, že bych film vynechal. Zbouchnutá postpuberťačka kdesi v Africe - to není žádný tahák. Ale dění kolem Ayy a jejích kamarádech běží svižně a já nenásilně vstřebávám reálie bývalé francouzké kolonie na konci poklidných 70.let - všímám si odlišností i podobností s životem v západní Evropě té doby (který ale znám také skoro výhradně z filmů). A je to docela zábavné, takže odpouštím tu minimalistickou animaci, zpestřenou pozoruhodným pozadím, asi přejatým ze skutečných fotografií. A jako bonbonek jsou tam 3 opravdové TV reklamy té doby.

Borsalino (1970)

Film je nesourodý, nejen ve stylu (vážné tóny vs. prvky grotesky či krimikomedie), ale i co do filmařského řemesla. Dobová atmosféra, kulisy, rekvizity, to je celkem precizní práce, děj taky solidní. Naproti tomu okaté rány pěstí jsou až směšně nahrané a zároveň jsou ve scénáři nadužívané. Jinak na rozdíl od jiných komentářů mám plné pochopení, že herecké duo už další společné filmy netočilo. Ve filmu mohou být dvě i tři hvězdy, ale ne na jedné parketě. Ty role si byli příliš podobné, jak typově, tak rozsahem a vlastně i věkem postav. Ani povahy se tak moc nelišily. Předpokládal bych, že oba herci se cítili ukřivděni, každý čekal pro sebe víc prostoru, a nedostal ho.

Rána na oplátku (1956)

Jakoby detektivní pátrání, ale okořeněné westernovou atmosférou. Napětí není málo, ale podle mne děj mílo graduje, ke konci vlastně skoro zpomaluje. JInak je tam všechno, co má mít správný western.

Paterson (2016)

Krásný film jakoby o "ničem". Obyčejní lidé v obyčejném městě žijí své obyčejné životy. Ale zase není tak těžké v tom všem obyčejném objevit něco hezkého, dokonce každý den.