• Western

Jánošík I., II. (1963)

66% - ve své době to mohla být bomba, ale doba volala po změně, lidé chtěli od filmu něco jiného, zvlášť od domácích tvůrců, protože opravdový velkofilm v socialistickém táboře nemohl vzniknout, i z technologických důvodů (a tak se zrodila proslulá česká nová vlna). Takže je to takový malý slovenský velkofilm, na kterém jsou velké hlavně ty hory. Jinak bych filmu nevytknul nic, líbí se mi, že je oproštěn od naturalistických potoků krve. Je to pěkný uměřený, dvoudílný film, který rozhodně ničím nenaštve, příběh se drří blíže faktům než legendě. Ale že bych o něm přemýšlel cestou z kina, nebo dokonce druhý den? To těžko.

Elvis Presley! (1987) (TV film)

Přehledný, objektivní dokument, který nešetří hudebními ukázkami.

Křižník Potěmkin (1925)

Kdo nezná přesně, jak to bylo s revolucí 1905, snadno z toho získá dojem, že námořníci rozjeli vítězné tažení za vznik dělnického státu. Na mne film působí jako drsná propaganda bolševismu, navzdory tomu, že samoděržaví se s poddanými nemazlilo a v Oděse se opravdu odehrál masakr. Filmařské řemeslo samozřejmě patří k vrcholům té doby, na diváky to muselo působit velmi silně.

Šerifská hvězda (1957)

Western, jak má být: rozervaný klaďas, poťouchlý dareba, vykukové, dobráci, krasavice, děti i neurčitý dav. K tomu napětí, mrtvoly, silácké řeči, štěpné hlášky, nějaké to moudro (to závěrečné od Fondy mne utvrdilo, že 4 * jsou správně). Děj nekomplikovaný, ale ne trapný - v rámci žánru paráda.

Johnny Guitar (1954)

Je to dobrý a trochu netradiční western, je i dost akční, napětí logicky pochází z psychologie postav a vztahů mezi nimi. Jediná slabina - středobodem děje je psychopatická nenávist mladé negativní postavy ke starší hrdince,a tato nenávist není vysvětlena.

Černý den v Black Rock (1955)

Atmosféra westernu v polovině 50.let (ale 20.století !). V podstatě nemá slabé místo.

Nowhere Boy (2009)

Film je určitě dobrý, hodnocení je více než u jiných snímků záležitostí osobních emocí - na někoho tento trošku dokumentární styl nedokáže tu emociální stránku příběhu dobře přenést. A bez ní ten film má jen malou hodnotu.

Diagnóza smrti (1979)

Solidní detektivka, minimálně evropský průměr. Postavy uvěřitelné, příběh zašmodrchaný, socialistické reálie skoro neruší (tedy až na koženou komunikaci kriminalistů, navíc sekundující poručík Martinec je pořád v "plné polní").

Star Trek: Do temnoty (2013)

Sám sebe řadím mezi old-trekkies, takže být objektivní je pro mne obtížné. Tohle není ten můj Star Trek, ale z Abramsovy tvorby mám dobrý pocit. Starému ST se nevysmívá, a při troše tolerance mohu jeho filmy opravdu považovat za rozšíření "Kirkova světa". Nového Sherlocka mohli trochu víc zamaskovat, abych se tolik neobával, že na povrchu jiných postav vyskočí ty digitální značky, ozřejmující jeho počítačový styl pozorování. Jinak nové postavy i efekty beru, prohřešky proti ST encyklopediím pomíjím, jen ti Klngoni jsou odfláknutí, a to i scénářem, na nějaké závěrečné politické jednání v klingonštině jsem se těšil. Apropos scénář - Scottyho pohyb prostorem i časem raději nezkoumejte.

Temný rytíř (2008)

Přesný zdroj tak frenetického okouzlení jak masového diváka, tak zdejších filmových fajnšmekrů mi uniká. S názorem, že tento zápas dobra se zlem překračuje hranice žánru, nelze polemizovat, protože určitě není jednožánrový. Přinejmenším jednou nohou je zakotven ve fantasy komixu, zatímco druhou podupává v zahrádce kriminálek, přičemž neví, zda spíš k psychologické, mafiánské nebo politické. Z každého oboru si vybere něco a spleteno je to velmi dovedně. Moralitky jsou vyslovované snesitelně a počet mrtvých hrdinů je na americký film až nezvyklý. Vlastně je to bez chyby, a k tomu dost neokoukaných tváří. Takže OK, dá se to vidět, ale že bych na něco z filmu myslel ještě druhý den, to opravdu ne. --- Po 5 letech jsem to shlédl znovu a s úžasem zjistil, že jsem si z filmu nezapamatoval vůbec nic. Zřejmě jsem jej poprvě zavnímal jen povrchně. A druhý pokus mi osvětlil proč: zmýlil jsem se, hranice žánru to rozhodně nepřekračuje, jednoduchost děje i jednotlivých scén má naprosto komixový styl, neustále jsem si musel opakovat "jasně, takhle se píší hrdinské komixy!".