• Western

Bomba, která mohla zničit lidstvo (2015) (TV film)

Klasická atomová bomba a vše, co s ní souvisí, hlavně politika a osudy lidí s ní spojených. Jedině mi vadilo, že když zmínili vodíkovou bombu, měli zmínit i neutronovou bombu.

Na Hromnice o den více (1993)

Pěkný film, ale žádná bomba. Je pravda, že styl humoru je poněkud neamerický, což asi bude hlavní důvod obliby. A není to prostoduché. Ale český šmrnc tomu chybí, navíc je to tak předvídatelné, že vlastně nevadí, když oficiální text distributora prozradí celý děj. Morální étos nechybí, ale na rozdíl od většiny americké rodinné produkce ze scénáře netrčí jak dopravní značka před křižovatkou. 65%.

Bicykly versus automobily (2015)

V zásadě korektní agitace proti autům. Pochopitelně jako obvykle u filmových úvah na téma globální problémy lidstva i zde chybí zahrnutí aspektu silně narostlé populace a v tomto případě i její hustoty, která v kombinaci s geografickými a klimatickými podmínkami dává různým městům velmi rozdílné situace, takže srovnávat jejich přístup k řešení dopravních problémů skoro nedává smysl. Koncepčnější dílo by se mělo zamyslet nad mírou omezení svobody pohybu (např. finanční zátěží při užívání auta) a také nad možností změny paradigmatu "dojíždět za prací" na "přestěhovat se za prací" - tedy i v rámci (velko)města.

12 opic (1995)

Občas jsem se ztracel, ale napětí, kvalitní herecké výkony i myšlenky (hlášky) staly za 4 *.

Dunkerk (2017)

Je to tak jiné, že to vlastně neohrožuje klasické válečné filmy. Napodobit tento styl bude obtížné, tipuji, že pokud se to neudělá dokonale, tak výsledek povede k dalšímu "artovému" filmu, nad kterým budou rozjímat citliví intelektuálové, ale nejvýš tak 1 den po shlédnuí. Nolan tentokrát ukázal, že filmové umění lze ještě posunout dopředu, a přitom zůstat srozumitelný většině publika. Rada pro diváky: v IMAXu si tentokrat raději sedněta dál než do poloviny, ostrost obvrazu občas bolí. A na Floře by si měli sladit výkon zesilovačů a reproduktorů, které v basech ten nářez Dunkerku nestíhaly.

Divoké včely (2001)

Klobouk dolů před takovýn debutem. Sláma dokázal vylíčit neradostné prostředí vesnice v podhůří způsobem, který neuráží, neděsí, nepohrdá, nevysmívá se, ale ani nevzbuzuje lítost. K lítosti je třeba porozumění a životu v zapadákově uprostřed Evropy ve 21.století může městský intelektuál porozumět jen těžko. Sláma umí tím tématem aspoň zaujmout a ve svých dalších filmech se v tom vylepšil, když se víc soustředil na jednu konkrétní situaci, která život na vsi rozvíří. Jeho konkurence v obdobném prostředí (Václav, Díra u Hanušovic, Šejdrem, Muži v říji) nahrazuje jemnost obhroublostí (ať už humorně nebo depresivně laděnou), získá tím jiné publikum, asi trochu větší, ale nevěřím, že si na ně někdo po 20 letech vzpomene. Slámovy filmy myslím přežijí, a nejen jako dokument doby.

Rivalové pod rudým sluncem (1971)

Skoro tradiční western, oživený přítomností samuraje. Na netradičně pestrou sestavu tvůrčího týmu to dopadlo celkem dobře, asi proto, že trojice scénáristů byli (navzdory jménům) všichni rodiilí Američané.

Díra u Hanušovic (2014)

Asi mám štěstí, že jsem nikdy nepoznal člověka, který by myslel a jednal jako kdokoli z téhle sestavy. Nepochybuji, že existují, ostatně podle vzhledu podobné typy potkávám, když zabloudím na místa, kam chodím nerad (třeba Sherwood u Hlaváku). Ale zdráhám se uvěřit, že by existovala tak bizarní vesnice. To je prostě divadelní zkratka. Budíž. Ale proč o tom tvořit film? Jak zde mnozí píší, chybí tomu cokoli pozitivního, cokoli vtipného a cokoli burcujícího. Jenom z toho mám depku, možná se teď budu bát zastavit v menších vesnicích na oběd. Herecké výkony i kamera zachraňují hodnocení -> 50+%

Opravdová kuráž (2010)

Točit western v 21. stoleti je trochu divný nápad, ale tihle režiséři to udělali tak jinak, že to mělo smysl. Udělali to moderně, víc realisticky, s důrazem na ty reálie, které jsou v klasickém westernu upozaděné; třeba vystoupení obhájce zločince proti osvědčenému lovci lidí, který rozhodně není čistá duše. Líbily se mi i takové detaily, jak příbuzná dívku ubytuje, ale sáček na ukrytí revolveru jí nabídne "za niklák". Také množství nezdarů hlavních hrdinů posouvá film daleko od pohádek pro dospělé někam k dokumentu. Je tu dost konverzace, ale napětí a spád nechybí.

Lepší už to nebude (1997)

Oficiální text distributora je příšernější než obvykle, mate tak, že na jeho základě bych film vynechal. Spisovatel, jehož vnější nerudnost stojí na duševní dispozici hraničící s chorobou (autismem), je samozřejmě snadný zdroj zápletek do scénáře a herci taková role dává široký prostor. Nicholson jej vyplnil podle očekávání, tedy skvěle. Ostatní postavy zdařile sekundují, a film nedrhne v žádné ze svých komponent. Takže 90%, plný počet nedávám jen proto, že motiv je příliš snadný a děj poněkud předvídatelný.