Black Books (2000) (seriál)

Tento seriál je tak trochu minimalistický. Uspokojuje sa vo väčšine s malým priestorom kníhkupectva a Bernardovho bytu,3 hlavných postáv a len 3 sériách. Seriál predovšetkým však funguje vdaka ústrednému duu Mannie-Bernard. Bernard-flegmatický Ir,ktorého taká maličkosť ako neznámy druh zvieraťa pobehujúci po obchode či makkýše v potrubí nerozhodia,pokiaľ má v pohári víno,v ústach cigaretu a nejakú knihu pri sebe. Jediný,kto sa teda stará o obchod,byt,zákazníkov a aj o samotného Bernarda je Mannie-bývalý účtovník s dlhými vlasmi,z ktorého si Bernard okrem iného stále robí srandu,avšak bez neho moc schopný existovať nie je (jasný dôkaz hned v prvej časti tretej série). Humor je typicky britský,ktorý nesedí každému a uznávam,že nie je vo všetkých častiach na rovnakej úrovni,ale tie vydarenejšie sú jednoducho skvelé.

Iron Man (2008)

Krásne čiernobiela rozprávka. Excentrický miliardár,ktorého osvietilo a tak sa navliekol do obleku Iron Mana na jednej strane,zloduch,čo mu chce ukradnúť firmu na strane druhej. Na viac hviezdičiek by to chcelo menej idealizovania,trochu viac nadhľadu a scenár,čo sa trochu viac vyhýba klasickému superhrdinskému klišé. Herci to však dokážu zachrániť (aspoň trochu) obzvlášť zásluhou Roberta Downeyho jr.,ktorému podobné úlohy nepochybne sedia.

Třetí hvězda (2010)

Nádherný príklad toho,prečo tak milujem britské filmy. Osobne nič proti americkej produkcii nemám,ale tá britská je moja šálka kávy. A toto je presne moja obľúbená značka. Natočiť film o smrti s vtipom a eleganciou (a hercami,ktorí vedia hrať)....klobúk dolu. Rovnako si pochvalu zaslúži aj výkon Benedicta Cumberbatcha,ktorý znova raz ukazuje svoj potenciál a osobne dúfam,že ho nestratí.

Žena v černém (2012)

No neviem,čakala som viac. Všetko je tam,ako by v správnom horore malo byť,pochmúrna scenéria so starým strašidelným domom,záhadné úmrtia a vraždychtivý duch. Ale...niečo mi tam chýbalo. Priveľa napatia vychádzalo zo záhadne sa pohybujúceho kresla a hrajúcich hračiek-aj ked vážne,tie boli desivé. Prekvapil ma výkon Daniela Radcliffa. Bol skoro bezchybný-pochybujem však,že by mu niekto otcovstvo chlapčeka uveril.(Skoro len preto,že je taký mladý a myslím,že sa bude ešte zlepšovať.) Celkovo zaujímavý film,priaznivci hororov však budú celkom určite zívať.

Kráska a zvíře (1991)

Krásna rozprávka,jedna z tých ešte v klasickom,nedigitalizovanom štýle. Celkom príjemné osvieženie,hoci mám celkom rada aj súčasné animované rozprávky. Pekne prepracovaný príbeh,do detailov vykreslené charaktery postáv a skvelá hudba to len podčiarkuje. Jedna z mojich obľúbených.

Batman začíná (2005)

Batman je asi najslávnejšia komiksová postavička,hned po Spidermanovi a Supermanovi. Avšak nikdy nemal temnejšie spracovanie ako je práve táto trilogia. Christopher Nolan nám ukazuje,že kým sa z Brucea Wayna stal Batman,urazil veľmi dlhú a kľukatú cestu,a nie vždy sa pohyboval v medziach zákona. Vidíme všetko to,čo musel riešiť,než si nasadil na tvár svoju masku-vrátane toho,kde ju zohnať,pohľady do minulosti zase pomáhajú pochopiť,prečo konal tak,ako konal. Vidíme muža,bohatého a mocného,no zároveň majúceho obrovský strach a skrývajúci v sebe hlbokú bolesť-určite ešte nebol Batman vykreslený ako postava tak detailne. Christian Bale sa mi na túto úlohu skvele hodí,avšak žiaden z jeho kolegov za ním ani trochu nezaostáva a celé to podčiarkuje výborný soundtrack od Hansa Zimmera. Celkovo je to skvelý prolog k Temnému rytierovi,ktorý si odporúčam pozrieť.

Avatar (2009)

Klasický typ príbehu,čo dodať. Vojak,ktorý má problémy sám so sebou nasadený do misie,kde nájde konečne zmysel svojho života-a samozrejme hrá v tom svoju úlohu žena. Ale napriek tomuto klišé z radu takýchto filmov vyčnieva. A čím? Zmyslom pre detail. Priam puntičkársky tu máme vykreslených divochov,s vlastnou kultúrou,filozofiou,náboženstvom(ktoré zahrna úctu k všetkému živému) a jazykom. Na druhej strane máme ľudí,s klasickou túžbou brať a ničiť. Je fakt záhada,prečo sa Jake nakoniec pridá k divochom-hoci v neposlednom rade mala v tom prsty jeho krásna učiteľka. Všetko klape,tak ako má,vizuálna stránka je nádherná a pri niektorých scénach sa do očí tisnú slzy. Celkovo hodnotím ako mimoriadne vydarený celok,ktorý by bola škoda nevidieť. Uprimne sa teším na pokračovanie.

Hrdinové (2006) (seriál)

Prvá séria ma dostala po každej stránke,dejovo,vizuálne,postavu Petra Petreliho si jednoducho bolo nemožné si nezamilovať. Jeden z klasických prototypov superhrdinu,inteligentný,trochu naivný a zmätený,čo sa s ním vlastne deje,na misii na záchranu roztlieskavačky. A potom sa to prepletá,zamotáva a človek je od dielu k dielu čoraz nalepenejší na obrazovku. Avšak od druhej série vyššie nastáva klasický jav u seriálov,a to zhoršovanie ich kvality. 5* nechávam kvôli skvelej prvej sérii,ostatné hodnotím 3 a nižšie.

Dobrodružství Sherlocka Holmese (1984) (seriál)

Málokto by dnes už nepoznal postavu geniálneho detektíva z Baker Street. Sherlock Holmes sa stal trvalým dedičstvom Západu,jedna z tých nesmrteľných postáv,avšak málokde,v máloktorej adaptácii je vidno tú prostú pravdu,ktorú Doyle vo svojich poviedkach často zvýrazňoval. A to,že Sherlock bol síce nadaný mimoriadnym intelektom,ale bez Watsona by to daleko nedotiahol,pravdepodobne by sa od nudy predávkoval kokainom. Tu to vidieť,Jeremymu Brettovi sa podarilo stvárniť Sherlocka ako nikomu predtým-a povedala by som aj potom,ale Benedict Cumberbatch mu je v tomto smere dôstojným protivníkom. Stretávame sa až príliš často s prílišnou dokonalosťou postáv,všetci sú bez chyby a dobrý alebo zlý a preto je mimoriadne osviežujúce naraziť na niečo podobné tomuto.Príbehy sa vo väčšine striktne pridržiavajú Doylových pôvodných poviedok a prípadné obmeny hodnotím skôr kladne,obzvlášť čo sa týka Mycrofta. Celkovo hodnotím ako dielo,ktoré by mal vidieť každý priaznivec Doylových poviedok a kvalitnej kinematografie.

Sherlock (2010) (seriál)

Po dlho očakávanom a viac než mesiac si nútene odopieranom videní tretej série mám natoľko rozporuplné pocity,že nemôžem nepozmeniť môj pôvodný komentár. Sherlock je dlhodobo mojím najobľúbenejším seriálom,ale dúfam,že štvrtá séria sa vráti k tomu,čo sme videli v prvej a druhej. Ale viac k samotnému Sherlockovi. Dala som si tú námahu a prečítala som si všetky pôvodné Doylove práce a musím povedať,je dôvod na to prečo je v učebniciach literatúry vynechaný. Ale táto britská verzia všetkých svojich predchodcov a nasledovníkov ( ktorých nám akosi pribúda) a aj svoju predlohu vysoko prevyšuje po prakticky všetkých stránkach. Veľmi často je rozoberaný scenár,ktorý až obdivuhodne citlivo manipuluje s predlohou,taktiež inovatívny strih a práca s kamerou. Ale nič z toho by tento seriál nenútilo jeho fanúšikov netrpezlivo čakať na každú novú sériu celé dva roky,keby Sherlocka nehral práve Benedict Cumberbatch a Watsona Martin Freeman. Oni dvaja sú dušou tohto seriálu a nemohli ich vybrať lepšie. Benedicta Cumberbatcha osobne považujem za jedného z najlepších žijúcich hercov,ale zatiaľ žiadna rola,v ktorej som ho videla mu nesadla tak veľmi,ako Sherlock. S Freemanom tvoria tak dokonalé protiklady po každej stránke,presne tak ako to malo byť-Sherlock ako mozog a Watson ako srdce. Pravdepodobne toto je dôvod,prečo mi Mary Watsonová tak veľmi vadí. Každopádne,Sherlock je seriál ktorý by mali dávať len s upozornením-pozor,vysoko návykový,ale treba vidieť každému,čo chce vedieť ako by mal vyzerať naozaj kvalitný seriál-najdokonalejšia je stále druhá séria,vrelo odporúčam.