Jak vycvičit draka (2010)

Jeden z mojich najobľúbenejších animákov za posledné roky. Slušný,no vo svojej podstate celkom klasický príbeh,hoci očakávaný skôr v hranej podobe- chalan-nemehlo nesplna kritériá svojho otca ani rovesníkov a zúfalo by chcel zapadnúť a zapôsobiť na najkrajšiu kočku v dedine. V priebehu filmu sa stane cool,všetkých oslní a nakoniec získa aj babu,to je scenár ktorý doteraz vždy fungoval a funguje aj teraz. Hoci najmä vdaka tomu,že do zmesi sa dostali aj draky. Deju by sa dala vyčítať predvídateľnosť,ale konieckoncov ide o rozprávku,takže to sa dá odpustiť. Draky sú skvelé a to platí najmä pre Bezzubého, ktorý je jednoducho úžasný. Veľmi tiež oceňujem soundtrack, ktorý veľmi dobre film doplňa. Vcelku je to skvelý animák,ktorý si oplatí pozrieť a je jedno,či máte 5 rokov alebo 50.

Arrow (2012) (seriál)

Od prvej časti mi tento seriál potvrdzoval svoju pozíciu ako priemerný superhrdinský seriál so zjavne nie príliš kreatívnym scenáristom. Môžme tu nájsť prakticky každé klišé,čo poznáme zo superhrdinských filmov, najviac mi pripomína nolanovho Batmana (pomenovať vodcu skupiny asasínov Raz-al-Ghul? Vážne?). Ale kvalitatívne na neho ani zdaleka nestačí. Pokiaľ zvládnete prehrýzť nie práve najlepšie dialogy, kameru a dej,čo sa miestami hýbe slimačím tempom,tak na večery pred spaním to postačí.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Tlieskam HBO,lebo po dlhej dobe mi dali seriál,od ktorého som sa len s ťažkosťami dokázala odtrhnúť. Charaktery postáv sú realistické a uveriteľné,žiadna nie je bez chyby. Je to drsný svet,kde krv tečie potokom,intrigáni ťahajú za šnúrky a rozhodne sa nešetrí nahotou,ale povedzme si úprimne,ak by tento svet bol skutočný,je pravdepodobné že by to prebiehalo nejak takto. Teda ak si odmyslíme draky a pár dalších vecí. Ale ak by som mala nájsť chybu v tomto nepochybne skvelom seriáli (napriek poklesu kvality po prvej sérii)tak jednou z nich rozhodne je riziko závislosti,ktoré je obrovské a prejaví sa veľmi,veľmi rýchlo. Doplnenie po pozretí štvrtej série- štvrtá séria si udržala latku plus mínus na úrovni druhej série,osobne sa mi páčila posledná séria viac ako tretia. Nech už je tu piata!

Stmívání (2008)

Najhorší film zo všetkých piatich. A to už hovorí niečo kvalite tohto snímku.

Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

Nepochybne kultový seriál,šialený vo svojej originálnosti a šialený aj svojim obsahom. Pythonovci sú majstri absurdného humoru,kde si strieľajú zo všetkého a všetkých. Politika,súdy,náboženstvo,dejiny,nič im nie je sväté dosť na to,aby to nesparodovali. Tento humor nesadne každému,ale pre tých,čo zbožňujú ironiu,satiru,britský humor a parodiu,ktorá nezahrňa len sexuálne narážky to bude to pravé. Osobne som si trošku ťažšie zvykala na animácie,ktoré delia jednotlivé skeče,ale po čase som sa začala smiať aj na nich. Spája sa tu neskutočná (a mnohokrát o napodobnenie sa snažiaca) originalita nápadov,slušná réžia,skeče čo na seba nadvazujú tak veľmi absurdným spôsobom,že je to až nepochopiteľné a hlavne skvelé herecké výkony hlavnej pätice pánov. Málokedy,s výnimkou Carol Cleveland-tam okrem nich piatich vidíme aj iného herca a ani to nie je nutné. Oni samotní sú schopný zahrať všetko potrebné,často aj ženské role. Vo štvrtej sérii a po odchode Johna Cleesa úroveň citeľne klesla,ale všetkým fanúšikom britského humoru prvé tri série môžem len vrelo odporúčať. P.S. :Do not expect a spanish inquisition.

Atlas mraků (2012)

Film,v ktorom nájdete všetko. V neustále,často po niekoľkých sekundách sa striedajúcich príbehoch sa žánre menia od komédie až po drámu,od súčastnosti cez minulosť až po budúcnosť. Je to dosť matúce,ale pre mňa osobne len na začiatku. To,že rôzne úlohy hrajú (hoci často tak dobre zamaskovaný,že by ste tomu neverili) tí istí herci, hodnotím kladne,navyše hercov vybrali veľmi dobre. Každý z príbehov má svoj vlastný žáner a herec,ktorý hral dajme tomu zloducha v jednom príbehu v druhom môže byť niekým úplne iným a aj ním bude. Vo väčšine prípadov. Každopádne sa jeho zložitosťou netreba nechať odradiť,pri niektorých scénach je riziko plakania od smiechu,pri niektorých budete pribitý k sedadlu hrôzou a je dosť možné,že si vypestujete odpor k slovu mydlo,ale je to dielo hodné zhliadnutia.

Kandidát (2013)

Ako inak som bola mierne skeptická,ked som sa prvý raz dopočula,že do kín ide další slovenský film. A oprávnene,všetci veľmi dobre vieme,že kým sa naša kinematografia čo i len priblíži úrovni svetovej má pred sebou ešte veľmi veľa práce. Ale Kandidát ma prekvapil viac než milo a to po každej stránke. Veľa sa spomína kamera,s ňou sa pracuje až puntičkársky,naozaj to pripomína niektoré videoklipy. Herecké výkony sú...niektoré lepšie,niektoré horšie,osobne sa mi výkon Michala Kubovčíka veľmi páčil a nepochybne si rada pozriem aj jeho budúce filmy. Hlavnou nevýhodou tohto filmu je však fakt,že je nemožné ho poslať do sveta. Zahraniční diváci by mu nepochopili. Film je pretkaný narážkami,ktorím pochopí jedine Slovák,možno ešte čech,ostatní by sa pýtali a kto je ten štúr? Film má svoje vtipné momenty,nájde sa aj pár dramatickejších a celok ma po odchode z kina naplnil nádejou,že hádam ešte slovenská filmová tvorba nie je úplne mrtva. Vo svetovej konkurencii by to možno bolo len na 3 hviezdičky,ale kedže v tej našej pre mňa nemá konkurenta,dávam mu 5 a dúfam,že takýchto filmov bude len pribúdať.

Hunger Games (2012)

Ach,sfilmované knihy,vždy je tu s vami ten istý problém. Vždy sú ludia,ktorí knihu nečítali a na film si utvoria pozitívny či negatívny názor a potom je tu skupina ľudí,ktorí knihu čítali. A skoro nikdy so sfilmovaním spokojní nie sú. Možno budem mať iný názor,ked si knihu sama prečítam,ale film sa mi páčil. Ano,tento film má nepochybne aj slabšie momenty,nevyhne sa pár vysvetľovačkám typu tieto osi sú smrtiace a podobne,ale bez toho by sa nečitatelia v deji stratili. Nevyhne sa ani niekoľkým klišé,ktoré sme videli na plátne už milionkrát,ale myslím,že svoj cieľ konkurovať Twilight ságe nepochybne splnil a nepochybne je na o dosť vyššej úrovni. Teším sa na pokračovanie.

Love (2011)

Tento film je ohromne nevyvážený. Na jednej strane je Maťov život pred stretnutím Veroniky a bez nej,život plný fetu,chľastu a prekračovania zákona a potom stretol ju. A tam to výrazne zaostáva. Dialogy sú klišovité a plytké,neuveriteľné náhody mimoriadne časté a celok je priehľadný. Obzvlášť koniec. Neviem si predstaviť,čím by tento film mohol zaujať staršieho diváka,pretože toto je film o mladých ľudoch a pre mladých ludí. Mladý človek,obzvlášť ak je to študent z Bratislavy sa na to pozerá a určite nájde niečo známe,niečo s čím sa bežne stretáva,či už slovník,spôsob života alebo internát. Niektorí zo starších divákov by však boli pohoršení až znudení. Ale to sa stáva,ked natočíte film pre jednu generáciu. Celkovo hodnotím na ***,a to preto,že aj ja patrím práve k tej generácii.