• Pohádka

Zatoulané dělo (1958)

Na začátku sledování jsem sahal po ovladači s tím, že tuto naivní vojenskou romantiku zasazenou do socialistického skotačení asi vypnu – „Vždyť je to sladké jak hovno z nutrie!“ Naštěstí se příběh v druhé části, stejně jako třeba u filmu Bomba, přelévá do úplně jiné roviny. Parta dělostřelců putující se svou 152mm KH vz 37 na ukázku  do Prahy zažívá neočekávané nesnáze. Komunistická kravina se mění v poměrně napínavý a dobrodružný film. Důstojník kokot prozře a se svou docela uvěřitelnou skupinkou záklaďáků dovrší putováni se ctí. Jaroslav Mareš je rošťácky dokonalý rebel a Milena Dvorská s Valentinou Thielovou jsou skutečně překrásné. Docela se zamýšlím, jestli mi víc vadí to, co nám cpali ve filmech dřív, nebo to co nám cpou teď, kvóty jako kvóty.

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda)

Přes veškerý obdiv k tomuto dílu, byla bitva skutečným taktickým šílenstvím. Poslat bezhlavě jízdu do nepřehledné noční temnoty by udělal snad jen strategický blázen. Nestvůrný nápor stonásobného protivníka měla zachytit pevně semknutá falanga Neposkvrněných v obranném postavení. Dothracké nájezdy měly spíše rozmělňovat apokalyptickou armádu po stranách. Musím však připustit, že jde o úžasnou velkou epickou podívanou, která nese svůj hrůzný dynamický náboj. Stěžejní scéna celého střetu pak zřejmě vejde do historie fantasy zabijáků všech dob.

The Hobbit (1977) (TV film)

Báječné zpracování mého srdcového příběhu s krásnými písněmi, které určitě neruší toto nádherné dobrodružství. Musím se trochu pousmát, že je věrnější a střízlivější než Peterův výpravný, avšak rozpustilý epos. Trochu škoda, že film postrádá některé dějové scény. Spolu s Pánem prstenů (1978) jde o další neznámé, ale zajímavé dílko z Tolkienovy tvorby.

Předávání státních vyznamenání prezidentem republiky (2022) (pořad)

Skupinka lidí zde hodnotí tento vzácný sváteční okamžik svou antipatií k panu prezidentu Zemanovi, a přitom plive do tváře lidí, kteří pro tuto zemi udělali něco výjimečného. Oprostěte se od své subjektivní nenávisti k jednomu člověku a zamyslete se... Co jste pro naši vlast udělali vy? Vaše dekadentní vyjádření nepadají jen na hlavu prezidenta, ale i na životy padlých hrdinů našich dějin i přítomnosti.

Drakobijce (1981)

Skvělá fantasy pohádka podle starých evropských legend, kdy byli draci ohavnými nestvůrami a symbolem zla, nikoliv pejsci na vodítku. Tento film má prosté, ale napínavé ztvárnění 80. let, které okouzlí každého příznivce poctivé výtvarné práce v duchu dávných pověstí.

Šílený bůh (2021)

Nemohu si pomoci, ale tato zvrácená hrůza mi připomíná jakousi sci-fi variantu Světlonoše lehce líznutou klasickým Švankmajerem-otcem. Myšlenka této vyšinuté nestvůrnosti zřejmě tkví v otázce spletitého a pomíjivého lidského bytí, kterou jsem však v plné šíři nemohl zachytit. Možná znázorňuje strastiplný běžný život člověka zasazený do apokalyptického hnusu lidské historie. Nechci v tomto díle hledat něco, co tam není, ale aby jste ho mohli sledovat, musíte si vytvořit alespoň nějakou konstrukci. Pravdou je, že pokud se vydržíte nepoblít, dostane se vám neobyčejného zážitku. Nicméně, to že zůstávám stát před touto branou pekla s otevřenými ústy, mne nutí dáti 5*.

Rod Draka - Princezna a královna (2022) (epizoda)

Už tam kuchař začíná sypat příliš černého pepře. To, co bylo na začátku vhodným doplňkem pro povzbuzení chuti, se mi začíná přejídat. Jen aby mu neujela ruka...

Rod Draka - Král Úzkého moře (2022) (epizoda)

Dokonalé. Zatím asi vůbec nejlepší díl. Delikátní napětí i psychologie intimních zákoutí lidských slabostí. Milly Alcock patří mezi nejskvělejší volby obsazení tohoto seriálu a společně s dalšími prvky dotváří jedinečnou atmosféru světa Her o trůny.

Mořská příšera (2022)

Někdy mne to bourání rádoby stereotypů začíná unavovat. Toto je multi-kulti-transgender výtvor, kterým lijí tvůrci do hlav našich dětí své pohledy na svět. Kultovní příběh Melvilleho Bílé velryby pak použili, aby tohle školení mělo alespoň nějakou formu.

See - Vzkaz v láhvi (2019) (epizoda)

Komunikace s bohem prostřednictvím sexuálního prožitku není nic nového, což už tu historicky v některých kulturách a náboženských směrech bylo, proto nechápu to občasné uživatelské rozčarování. Seriál se tímto dílem ubírá mimo můj světonázor, doufám, že tři hvězdy jsou dostatečným trestem a teď už zase pojedu v rovině příznivce postapo sci-fi.