• Pohádka

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Geniální dětská pohádková detektivka, která se časem mění v poměrně ostrou fantasy a následně hororové drama. Snaha zachovat si chladný rozum a vyhnout se této fantaskní mánii mne opustila s prvními doušky tohoto báječného příběhu. Celá série je jako miska chipsů, ze které si musíte stále brát další a další křupavá potěšení.

Pasiáns (1969) (TV film)

Děsivé katakomby skrývají podivné tajemství. Členové skupinky lidí v beznadějné situaci hledající svá vlastní východiska. Psychologicky sugestivní, někdy až hororový příběh, o síle a slabosti lidských osobností. Bratrská podobnost role Rudolfa Hrušínského se Spalovačem mrtvol je více než výmluvná. "Toužit, znamená trpět."

Sedmero krkavců (2015)

Vypravěč starých legend by pravil: "A ve chvíli, kdy všechna naděje pohasla... byla stvořena tato filmová pohádka." Bohatý příběh, krásné přírodní scenérie a pěkné zpracování, to je to nejlepší za posledních třicet let, co se v české pohádkové tvorbě uskutečnilo.

Hunger Games (2012)

Nekonečný příběh více, či méně podařených adaptací Running Mana. Tak se velkému Arnoldovi pokloňte a tajtrdlíkujte dál.

Zázračný hlavolam (1967)

Česká dětská pohoda se vzpomínkou šedesátých let. Příběh, který mi lehce připomíná svým soubojem, astrálního světa dětí s pokřiveným světem dospělých, filmovou klasiku Až příjde kocour. Na rozdíl od něj je však trošku amatérský, což ale spíše přidává na atmosféře filmu, ve kterém je pro chlapce polibek dívky horší než sevření španělské boty ;-).

Odsouzený z Pinktownu (1965) (TV film)

Báječná partička legend českého filmu v lehké komedii o elektrických proudech vrnících ve službách slepé spravedlnosti. Dilema, zda je el. křeslo nástrojem trestu smrti či blahodárného působení na lidský organismus.

Družina černého pera (1973)

Nejen Karel Kachyňa, ale i Ota Koval je pánem dětské poezie československého filmu. Dobrodružné vyprávění o věrném společenství chlapců, v hladových a smutných letech První světové války, nenechá chladným nikoho s duší sentimentálního nostalgika, jako jsem já. A kdo jiný než Luboš Fišer by měl doprovodit tento příběh o ryzím kamarádství správných kluků.

Neobyčajné všedné dni (1986) (TV film)

Přesto, že se zdráhám podlehnout nostalgii, prostředí pošty 80. let ve mne vzbuzuje vzpomínky z dětsví. Snad trochu naivní příběh plný životního ponaučení a složitých vztahů provázený přívětivou slovenštinou, která dává celému televiznímu filmu zajímavou atmosféru.

Jan Hus (2015) (TV film)

Přes šílenou hudbu bláznivého umělce, která často padala úplně mimo žánr, musím ocenit velkou snahu všech tvůrců. Pod příběh našeho národního hrdiny, mistra Jana Husa, připínám tři hvězdy, abych podpořil další ideově podobná úsilí. Bohužel, samotné ztvárnění je civilní, chudé a suché. Můžeme se jen domnívat, jestli je to emoční prázdnotou dnešních filmařů či osobností herců, jež postrádají charisma, tak důležité, pro velká historická díla.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Sci-fi šílenství ve víru písku a krve, které skutečně bere dech. Úžasná postapokaliptická fantasmagorie s dokonalou a krásnou Charlize Theron, je důstojným zpracováním této filmové klasiky.