• Pohádka

Císař a tambor (1998)

Role šitá na míru hrdému a spravedlivému srdci Ondřeje Vetchého. On je pánem těchto postav, neb jak říká Jan Svěrák, on je nehraje, on jimi je. Zbytek pohádky je jen rozpadlé smetiště pochybných hereckých výkonů a prázdného scénáře. Jak říká Ainy, tento film zkrátka potřeboval víc.

Poslední dopis (1973) (TV film)

Stejně jako ve filmu Setníkův štít, tak i zde, prokazuje Jiří Bělka zvláštní cit pro vypjaté válečné vztahy a morální dilemata historických střetů. Neúspěch francouzské armády a neschopnost jejich důstojníků v První světové válce, měli mnoho nevinných obětí z řad domnělých zrádců a špionů. Bude tomu tak i tentokrát? Josef Somr, Jan Tříska i Josef Abrhám podávají skvělé výkony v tomto psychologickém dramatu z prostředí dosahu frontové linie.

O statečné Kačence aneb krčma hrůzy (1972)

Čekal jsem, jako přítel českých animovaných hororů, snad vše, ale toto je zřejmě krvavý vrchol tohoto žánru. Kačenka je holkou od rány a já jsem až nyní pochopil, co toto úsloví skutečně znamená. Surové, kruté, ale také zábavné a humorné, to jsou přívlastky dílka o spravedlnosti, která někdy bývá zmazána krví.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Galaxie říše fantazie dostává další nádhernou zářící hvězdu. Hezký, citový a rozkvetlý příběh je nejkouzelnějším z kaskády nových podob klasických pohádek. Lehounce předvídatelný, ale krásný a strhující závěr o tom, kde je pravá láska.

Sen noci svatojánské (1959)

Velké dílo zpracované snad v té nejnáročnější poctivé podobě. Snímek po snímku, staví odkaz antického dědictví s něhou a krásou. Člověk má touhu pokleknout před něčím tak dokonalým, kdy detaily Trnkovi animace dosahují vrcholu. Tohle je pravá ruční práce československé kinematografie s filozofií mistrů dávného dramatu, děkujeme.

O starém psu Bodříkovi (1969)

Generační střet, který známe někteří i z běžného života, v podobě krásně vyvedené a poučné pohádky. Rozverné a nezodpovědné mládí v konfrontaci se zkušeností, rozvahou a zodpovědností starých gard. Atmosféra podhorské vesničky a krásná hudba skvělého Luboše nás vtahuje do příběhu o statečném starém psu a jeho kamarádech, kteří vždy drží při sobě.

Čertův mlýn (1949)

Pěkný loutkový horor o osudu válečného invalidy, který je vyprávěn za vřískání kouzelného flašinetu. Mistrná práce bez jediného lidského slůvka, o to však působivější a s atmosférou, co mrazí. Hrůzy tajemného mlýnu však musí být poraženy a starý voják se ujme tohoto nelehkého úkolu.

Příběh kmotra (2013)

Příběh, který nám obyčejným smrtelníkům ukazuje, jak nízko jsme v potravním řetězci této společnosti. Odpudivé téma z něhož mi je nevolno již od dob sledování italského seriálu Chobotnice. Přesto, skvělé herecké výkony staví tento film mezi zdařilé kousky novodobé české krimi.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Tajuplné příběhy o touze dětí objevovat a přijímat báječná vyprávění z říše Leonarda da Vinci nebo Julese Verna, jsou stvořeny k pozvednutí mysli dnešní epicky prázdné mládeže. Svět knih, kinematografie a dávných vyprávění jsou studnicí poznání, což je odkazem tohoto mysteriózního filmu.

Náš dědek Josef (1976)

Přes pěkné obrazy moravského venkova se zamýšlím nad tím, proč vinaři ze Slovácka používají hanácké nářečí. Vznikla tak, jak se říká u nás, trefená motanica, která šíleně tahá uši a ruší prožitek. Opravdu hodně slabé tři hvězdy, čekal jsem bohužel více.