• Pohádka

Fargo (1996)

V závislosti na mých čtyřech hvězdách musím ulehčit svému svědomí a přiznat, že tento typ filmů bytostně nesnáším. Snad jen propracovanost, notná dávka černého humoru a příběh, který je provázen přívětivou ženskou inteligencí, mne přivádí ke změně názoru, stejně jako v případě pikantního Pulp Fiction. Vražedné domino nečekaných událostí padá s komickou děsivostí a nikdo si nemůže být jistý životem.

Měsíc nad řekou (1953)

Československá romantika v krásných barvách filmů padesátých let. Bohužel, tento stoprocentní nápoj by potřeboval řádně zředit, aby byl vhodný k příjemnému pití. Sentimentální příběh o setkání starých přátel a rozvernosti nerozumného mládí mi však otravuje postava přemoudřelé, zatrpklé a ironické Slávky.

Legenda (1985)

Vynikající americká pohádková fantasy pod skvělým vedením jedinečného Ridleyho Scotta. Hororová atmosféra nás může při prvním setkání šokovat, ale tohle je prostě styl tohoto výjimečného žánru. Vyslanci dobra mají ve svém dobrodružném putování jediný drahocenný cíl - zachránit náš svět lásky a fantazie. Pro zpustlíka mého formátu je pak víla Oona zlatou hvězdou na krásném nebi tohoto příběhu.

Jerguš Lapin (1960)

Z krásy slovenských hvozdů a skalistých hor k nám přichází pěkný, ale drsný dětský příběh. Statečný a spravedlivý Jerguš, jakoby se chtěl vznést na křídlech tajemného ptáka, kterého hodlá polapit. Osud mu však přináši mnoho životních strastí v říši zbojníků i buržoazní arogance.

2012 (2009)

Takešiho hrad v podobě pompézní, ale stejně bláznivé podívané. Celý film je vlastně jedno velké artistické číslo, ve kterém metání bravurních kozelců na zemi i ve vzduchu je denním chlebem hlavních hrdinů. Přes všechnu tu úsměvnost musím ocenit hezky ztvárněné scenérie průběhu novodobé apokalypsy.

Bílá kočička (1979) (TV film)

Příjemná studiová pohádka s velmi pěknými dialogy a verši hebkými, jako kožíšek bílé kočičky, která čeká na svou lásku. Děkuji za milé ztvárnění podivných víl, za královský půvab manželů Preissových i krásu dětských princezen. A to nejlepší na konec ... Stanislav Fišer, jako děsivý král květinových skřítků, přichází doprovázen zpěvem a barevnými křidélky svých poddaných.

Komediant (1984)

Film je vzdorem pověstného "Inter arma silent Musae". Naštěstí zde múzy nemlčely a odvážně stojí ve větru vražedných hrůz třicetileté války. Poezie divadelních her v kontrastu s krutostmi 17. stoleti asi neuspokojí vyznavače akční tvorby naší doby, nicméně, ocenilo ji i dobytčí obecenstvo tehdejší společnosti?

Jménem krále (2009)

Jediná česká perla středověkého kriminálního dramatu za posledních patnáct let. Místo poplivání by tento osamělý historický film zasloužil spíše pochvalu. Královská spravedlnost je zde reprezentována věrnými a statečnými rytíři a oddanými zbrojnoši ve válce se zločinem a zradou.

Vraždy v kruhu (2015) (seriál)

Ivánku náš, copak děláš... ? Pane bože, Ivane! Co děláš mezi tou tlupou nehereckých niemandů s nucenými a nepřesvědčivými projevy svého "umění"? Nevím kdo mne víc znechucuje, jestli mastný Krajčo, blondýna drsňák nebo prkenný floutek v kravatě. Ivan Trojan si tak trošku vypůjčil image Roberta Langdona, ale budiž, zachránil aspoň dvě hvězdy.

V erbu lvice (1994)

Příběh vzácné ženy z období syrového středověku zemí koruny české. Ludvík Ráža opět dokazuje svůj precizní přístup pro realistické historické drama podobně, jako ve svém díle Poslední propadne peklu. Oddanost, pokora, vděčnost a láska v drsném pohraničním hvozdu českého království, jsou podstatou tohoto hluboce lidsky zaměřeného filmu. Rytířská statečnost a snaha konat dobro ve prospěch ubohých, jsou zde snoubeny v hodnotách naší historie.