• Pohádka

Na Žižkově válečném voze (1968)

Jako zastánce husitských tradic musím vyslovit uznání, že tento pěkný film o chlapeckém dobrodružství, pod prapory kalicha, vůbec vznikl. Ilja Prachař se role Jana Žižky z Trocnova zhostil se slušností a i ostatní herecká obsazení jsou bohatá na výjimečná jména. Bohužel prapodivné westernové pojetí hudebního doprovodu zabíjí celou atmosféru historického příběhu a doslova hyzdí toto jinak hezké zpracování o odvážném putování dvou chlapců ve víru husitských válek.

Tony, tobě přeskočilo (1968)

Paní režisérka Věra je úžasnou umělkyní s velkým citlivým srdcem, ale i pevnou rukou ve svém vedení, což se nádherně promítá do její krásné tvorby. Obraz přírody, dětských duší a svérázné přívětivosti venkova je ve filmu opět bohatý a kouzelný. V tomto trochu ukřičeném příběhu se hezky snoubí Tónyho dobré srdce a pevné nervy s až drsně naturalním rošťáctvím dětí, které poznávají zákoutí svého nového domova.

Už zase skáču přes kaluže (1970)

Skvělý Vladimir Dlouhý v kultovním díle božského Karla Kachyni. Zdeněk Liška opět čaruje a zdobí svou hudbou tento jedinečný příběh. Film o klukovském snění a statečnosti, jež musí čelit krutému osudu. Velké i malé role jsou v perfektním obsazení, ať už jsou to Bořivoj Navrátil a Oldřich Musil ve svých klasických postavách moudrých lékařů, či životní mazáci jako Vladimír Šmeral a Zdeňek Kryzánek.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Nejdokonalejší parodie v dějinách československé kinematografie. Propracované dialogy, stylové obrazy jižanského prostředí a báječné hudební zpracování ohodnotil prý svým potleskem ve stoje i fenomenální Henry Fonda :-).

Královna Alžběta (1998)

Dle mého názoru jeden z nejsilnějších a nejemotivnějších britských historických filmů. Vzestup ostrovního impéria v překrásných obrazech je velkým citovým hnutím mého srdce. Nejen závěrečných pět minut tohoto filmového zážitku, ale i další skvělé scény mne přivádí k pokloně úžasné Cate Blanchett, skvělému Geoffreyi Rushovi i tvůrcům téhle úžasné dvudílné epopeje. "I am married to England.".

Comeback (2008) (seriál)

Příjemně stravitelný humor pro poklidný večer bez vyšinutých nerváků, kterými přetéká řada našich novodobých seriálů. Jediný dobrý český sitcom je pohodou po hektickém dnu. Podává nám pochopitelnou přívětivou komiku, vtipnou sebereflexi naší mentality a lidovou nenáročnou zábavu.

Já, truchlivý Bůh (1969)

Jako obdivovatel žen jsem byl trošku trýzněn touto trpkou komedií na bolestnou ženskou hloupost a prostoduchou samolibost, nicméně jsem se za filozofického doprovodu Miloše Kopeckého báječně pobavil. Přestože Pavla Landovského zrovna nemusím, jeho vidlácky milý Apostolek mne uváděl k výbuchům smíchu a je pro mne jednou z jeho nejlepších rolí.

Sedmá pečeť (1957)

Osudové putování čestného rytíře a jeho spravedlivého zbrojnoše v dobách morových ran je stejně, jako Pramen panny, krásnou ukázkou severského historického filmu. Hluboký příběh v němž Smrt a Bůh jdou ruku v ruce se stejnou děsivostí. Krutá šachová partie se však blíží ke svému konci.

Plán útěku (2013)

Jako sentimentální nostalgik musím dát kamarádi plnou!!! Vždyť ti dva chlapi, ti byli mé dospívání, a navíc jsou čím dál lepší. Pobavil jsem se na jedničku, omládl a potěšil se. Děkuji, tohle je opravdu velmi příjemná vzpomínka a já se nebojím říci, že je to film hodný těchto dvou správných mužů akčního žánru.

Kdyby... (2008) (TV film)

Urážlivá hodnocení tohoto zajímavého dokumentárního počinu, beru jen jako důkaz úpadku naší společnosti, topící se ve ztrátě všech národních hodnot a rochnící se v chaosu konzumu dnešní doby. Připouštím, že zpracování je velmi prosté, ale silná atmosféra se tomuto snímku nedá upřít. Ocenil bych více mapových obrazů, které by nám ukazovaly vývoj situace v této hrdinné, ale ztracené bitvě o naši zemi... i když navození určité zmatečnosti válečné vřavy, mohlo být záměrem tvůrců.