Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (283)

Phobia 

všechny recenze uživatele

Ráda bych využila této příležitosti, abych filmařům sdělila takový drobný detail: pokud někomu v jedné scéně necháte podříznout hrdlo, pak je vysoce nepravděpodobné, že dotyčná oběť padne okamžitě mrtvá k zemi a cestou neutrousí ani kapku krve. Neváhám takovou scénu nazvat píčovinou a pro studijní účely doporučuji vygůglit jméno Clint Malarchuk nebo Richard Zedník. Film samotný se mi navzdory kvalitnímu hereckému obsazení a věrně působícím kulisám i kostýmům táhl jako chrchel po futru, v nejmenším mě neláká si v budoucnu intriky kolem "kacířské" anglické královny zopakovat - bylo to podstatně nezáživnější, než jsem doufala. 55% ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Skvělý herecký monolog Cate Blanchett, který dokáže vtáhnout a má svou atmosféru. Příběh je sice děsivě jednoduchý a skutečně působí jen jako první díl, ale tím výčet záporů končí. I když i to by někomu mohlo k totální nespokojenosti stačit. Já si naopak užil právěe Cate, atmosféru a hudbu, která se k filmu skvěle hodí (i když samostatně bych jí poslouchat nechtěl). ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Kapánek drsnejšia verzia od konkurenčného projektu Shakespeare in Love,odkiaľ si sem odskočili Joseph Fiennes a Geoffrey Rush. Mladá Cate ako „ vystrihnutá” z doby viktorianského Anglicka 16 storočia. V tej dobe by som žiť nechcel,dá sa povedať,že si „dýchavali na krk...” Výborná postava,ktorej vdýchla Cate príchuť královny,ktorá prežívala krušné chvíle. Pomerne drsný story od začiatku,keď 3 ľudí upalujú zaživa,čo je vťahujúce do deja,a ako sa hovorí:„o zábavu je dozaista postarané...” Nebyť Shakespeara,tak by asi ešte pár cien dostala Elizabeth...(performance,výprava,kostýmy,hudba?). ()

Jinny 

všechny recenze uživatele

Herci jsou jedním z mála kladů, kterými Královna Alžběta může upoutat. Vizuálně totiž tomuhle opusu dávají na frak i televizní Tudorovci. Příběh o Alžbětě, která je na začatku idealistické děvče zamilované do pohledného lorda a postupem času se z ní stane tvrdá žena, která se "provdá za Anglii", se tu mění ve zdlouhavé komentáře k dnes už bezvýznamným politickým pletichám ("Vlézt do postele s Francii, nebo Španělskem?"). Jindřich VIII. klátící jednu dvorní dámu za druhou je pravda prvoplánovější, ale také divácky daleko vděčnější. Přitom Cate Blanchett by celý film v klidu utáhla na svých bedrech a její vztah k Josephu Fiennesovi mohl sympaticky bořit mýtus o anglické panně bojovnici, kdyby ho tvůrci nechali povyrůst z platonické roviny. To, že se o Alžbětiných milencích nedočteme v kronikách, ještě neznamená, že žádní nebyli. Takhle je to pouhé opakování tudorovské propagandy, které očividně dodnes spousta lidí věří. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Moja predstava o historickom filme sa líši od toho, čo som v predchádzajúcich dvoch hodinách videl. Film má určite svoje nepopierateľné kvality, najmä výkon Cate Blanchett, ale očividné je to až v jeho záverečnej tretine. Zvyšné časti sú dosť rozpačité a podobné mozaike, z ktorej časom vypadalo hodne kamienkov. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (16)

  • Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)
  • Hned zpočátku filmu projíždí Alžběta pod známým mostem "Bridge of Sighs" ve studentském městě Cambridge, třebaže byl postaven až v roce 1831 (zhruba dvě století po smrti královny). (Rodriguez)
  • Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)

Související novinky

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (více)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

V roce 1998 si Shekhar Kapur se svojí Královnou Alžbětou odbyl svůj dosavadní vrchol. Americká filmová akademie se naučila skloňovat jeho jméno, ač v hlavních kategoriích zůstalo jenom u nominací, a… (více)

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)

Reklama

Reklama