• Pohádka

Krvava bajka (1969)

Příběh party srbských chlapců na pozadí Druhé světové války se všemi dobrodružstvími, jež tato divoká doba přinášela. Klukovské radosti a strasti konfrontované s realitou krutosti a smrti, jsou náplní tohoto dojemného válečného filmu, který vrcholí tragédií Kragujevackého masakru.

9. rota (2005)

Novodobé ruské válečné filmy jsou vždy realističtější svou syrovostí než americká vyumělkovaná dílka dnešní doby. Přesto bych byl obezřetný s démonizací mudžahedínů, kterou je tento příběh protkán. Uvědomme si, že nebýt západní pomoci, celý islamistický afghánský odboj byl již na kolenou. Avšak už staří kronikáři líčili své nepřátele mnohem děsivěji, jen aby posílili obraz hrdinství a statečnosti svých vojsk.

Das Mädchen Internat (1998)

Průměrná podívaná německé porno klasiky, kterou však podepírá pouze výkon nestárnoucí a překrásné Kelly Trump. Kelly je prostě ikona ve svém oboru a souhlasím, že scéna na stole je 1+ ... ale pouze k vůli ní samotné :-)!

Ledové království (2013)

Tento mrazivý muzikálový vodopád velmi pěkných animačních efektů je podle mého názoru spíše pro malé holčičky než pro malé chlapečky. Určitě však můžu říci, že sladký polárkový dort tohoto romantického příběhu, o vzájemné lásce dvou krásných sester, určitě potěší nejedno citlivé srdce.

Vlčí jáma (1957)

Hluboké psychologické drama podivuhodného trojlístku, ve kterém má každá postava svá trápení a žádná nezasluhuje úplného odsouzení, neboť jde o lidskou přirozenost komplikovaných mezilidských vztahů. Panensky krásná Jana Brejchová ve složité životní situaci tohoto nostalgického příběhu s nádhernou písní, jež je doprovázena tóny něžného harmonia.

Noc nevěsty (1967)

Vánoční příběh o střetu dvou ideologií, jedné tisíce let staré a druhé pokřivené a dekadentní. Film z doby velkých poválečných zlomů ukazuje hluboce tradiční morálku venkova v konfrontaci s násilně vnucovanými ideály. Jana Brejchová v roli ztracené jeptišky reprezentuje směr fanatické, ale čisté víry kontrastující nejen s chaosem počátku bolševismu, ale i se zbabělostí souvěrců.

Hlídač (1970)

Zajímavý příběh romantického snílka a zároveň vyšinutého násilníka v jedné osobě Josefa Vildomce, kterým prostupuje kouzlo starých časů. Silný prožitek tohoto psychologického dramatu je navíc zvýrazněn typicky krásnou hudbou skvělého Luboše Fišera. Renčův Hlídač i Herzův Spalovač jsou unikátními psychopaty československé tvorby a zároveň oblíbenci všech příznivců našeho filmu.

Nevěsta (1970)

Docela milý film o prapodivném putování osamělé dívky za vidinou vybájeného ženicha. Na své strastiplné cestě potkává toto něžné stvoření zástupce exotů z říše mužů, kteří dávají celému příběhu ráz hořké komiky. Doporučuji pro všechny obdivovatele křehké krásy Marty Vančurové.

Pramen panny (1960)

Zločin a trest v té nejryzejší podobě, tak jak ho mám rád. Kruté a strhující severské drama v úžasných scenériích, je pro mne nevlastní sestrou Vláčilových historických filmů. Emotivní závěr jen umocňuje celkový prožitek tohoto velmi silného příběhu doby, kdy se stejně, jako v Markétě Lazarové, prolínají dvě náboženské epochy.

Rohy (1986)

Jedna z báječných komedií na mužskou hloupost, tentokrát ve velmi hezké loutkové podobě. Pěkná hudba vynikajícího Jaroslava Uhlíře a klasické Svěrákovské vyprávění, doplňuje skvělou atmosféru příběhu. Jako feminista také obdivuji projev lásky čertice Blanky, jež je pro hluboké city ke svému muži schopna obětovat jednu z nejkrásnějších ženských vlastností, věrnost.