• Pohádka

Ostrov pokladů (2012) (TV film)

Je to snad nějaký sport dnešních tvůrců, křivit knižní předlohy? Hezké zpracování se závěrem filmu sesunulo do hlubin tropického moře a utonulo v beznaději dalších přihlouplých adaptací. Postava pana Trelawney dostala prapodivný ráz, který jen přispěl spolu s dalšími nesmyslnými zásahy, k znehodnocení filmu.

Po hlavě... do prdele (2006)

Snad pokus udělat české Pulp Fiction, se vyvedl v neskutečnou šílenost, jež nemůžeme nazvat jinak než totální úlet. Ovšem nezlobte se na mne, neuvěřitelný homosexuální koncert skvělého Tomáše Turka a Jiřího Vohnouta si tři hvězdy zaslouží :-)!!! Tahle scéna, od kavárny až po postel, totiž nemá konkurenci :-)!

My z deviatej A (1961)

Zlaté šedesáté v pěkném slovenském podání s kouzelně melancholickou hudbou této zajímavé doby. Příběh není sice nijak výrazný, ale přesto příjemný a poklidný, proložený dojemným osudem krásné zrakově postižené Danušky. Odpočinkový film o lásce ze školních lavic, který rozhodně potěší vyznavače poezie mládí.

Horká zima (1973)

Tento zasněžený lesní palouk s partou tvrdých partyzánů nám trochu zaneřádil svým trusem RUDÝ křeček. Naštěstí si s tím mistr Kachyňa poradil a vytvořil poměrně dobrý válečný film z období Slovenského národního povstání.

Balada o sedmi oběšených (1968) (TV film)

Nemohu říci jinak než úžasné! Slovenská tvorba nám dokáže odhalit překrásné skvosty své pokladnice, o kterých člověk neměl ani tušení. Liška opět exceluje svou neuvěřitelnou hudbou v tomto jedinečném psychogickém filmu o vině a trestu. Přesto, že je každý z filmů dobově i žánrově z jiného soudku, jak říká mchnk, cítím i já lehký nádech Markéty Lazarové.

Čekání na déšť (1978)

Pěkný divácký zážitek nedělního odpoledne ve stejném letním žáru, který prostupuje i tento něžný a poklidný příběh z panelové džungle velkoměsta. Nejen spolupráce Kachyňa a Fišer, ale i Kachyňa a Liška je příslibem nostalgického kousku s krásnou hudbou sedmdesátých let.

Knoflíková válka (1962)

Poněkud volné, ale velmi hezké filmové zpracování knihy Louise Pergauda, které můžu doporučit všem příznivcům tvorby Věry Plívové - Šimkové. Největší chlapecká válka v dějinách Francie vypravována v tomto úžasném dobrodružství o přátelství a statečnosti. Skvělá hudba, příjemný český dabing dětských hrdinů a dobové černobílé zpracování, to vše je prostě báječné.

Kat nepočká (1971) (TV film)

Jiřina Bohdalová v neobvykle vážné roli protektorátní filmové hvězdy dohrávající svou labutí píseň ve stínu trestu smrti, jež nad ní vyřkl nacistický aparát. Zneužita ku prospěchu showbyznysu tone v atmosféře zrady, podvodu a lidské lhostejnosti. Kat nepočká je spolu s Uchem jedním z nejsilnějších výstupů této české herečky, kterou socialistický režim zatlačil do suterénu estrádních hvězdiček.

Transport z ráje (1962)

Jeden z nejúžasnějších československých válečných filmů a jedno z nejbáječnějších doporučení na ČSFD. Silný příběh z terezínského ghetta, kterým se rozprostírá krásně široké hvězdné nebe našich předních herců, mnohdy v mladičkých podobách na začátku svých filmových karier.

Jak se krotí krokodýli (2006)

Jemný a charakteristický humor Marie Poledňákové bych bránil proti všem, ale zde opravdu nemohu. Copak může někdo nahradit moji lásku Janu Drchalovou - Preissovou, copak může, i třeba talentovaný, Jiří Mádl nahradit Tomáše Holého... copak může nesympatie Miroslava Etzlera povzbudit tento výkřik do tmy? Ne, nemůže! Ještě jste se, páni tvůrci, vzkřišující po letech úspěšné filmy naší kinematografie nepoučili, že lejete peníze do záchodu? Štěstí, že to zachránily děti!