• Pohádka

Ošklivé káčátko a já (2006)

Jde opravdu možná o trochu "OŠKLIVÉ" dílko, ale nemohu se ubránit pocitu, že tento animovaný filmík je plný filozofických myšlenek a životních ponaučení. Navíc animace řeky a štičích útoků s průnikem do temnoty hlubin je prostě úžasná :-).

Baron Prášil (1961)

Tohle je procházka malebnou říší fantazie za doprovodu skvělého Miloše Kopeckého a líbezné Jany Brejchové. Zářivá hvězda Karla Zemana nám odhaluje cestu krásným světem dobrodruhů a romantiků, úžasných obrazů chlapeckých snů. A nemohu se nezmínit, že vztah Karla Zemana a Zdeňka Lišky byl téměř tak sepjatý jako Sergio Leoneho a Ennio Morriconeho.

Marketa Lazarová (1967)

Vávra a Vláčil jsou bohové československého historického filmu, ale jen Vláčilově Markétě Lazarové se podařilo umístit jako veliký safír na vrcholu zlaté koruny naší kinematografie. Příběh z hlubin středověku o cti, lásce a krvavých půtkách s paletou někdy až děsivých, snových obrazů. Mou největší osobností této balady však není nikdo z hlavních postav, ale hejtman Pivo, spravedlivý a věrný vykonavatel královské moci. "Nedám odpočinout ani vojákům, ani dobytku, ani zbraním. Budu je stíhat jako jsem dosud nikoho nestíhal. A kdyby... bráníce se... byli pobíti ve šrůtkách, sjímám jejich dětí."

Třicet jedna ve stínu (1965)

Lehký, ale smutný kriminální příběh s krásnou Anne Heywoodovou na pozadí tragedie zničeného mileneckého vztahu. Čeští herci v čele s Rudolfem Hrušinským jsou, jako obvykle, výteční. Šedesátá léta jim zkrátka pěkně svědčila. Nesmyslná oběť ženy na oltář ztracené lásky a pohled na bezcitné jednání muže, zametajícího stopy své nezodpovědnosti.

Romeo, Julie a tma (1959)

Velmi silný a dojemný příběh o lásce a něze v atmosféře strachu a teroru období atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. František Smolík i Ivan Mistrík v dokonalé souhře, jako ve Vyšším principu. Dana Smutná s vynikající Jiřinou Šejbalovou zase zdobí ženský aspekt této válečné tragédie o statečnosti, obětavosti a lásce.

Dým bramborové natě (1976)

Dojemný příběh lékaře, který se s téměř otcovskou láskou snaží zachránit existenci jedné zbloudilé ovečky. Hebká sociologická balada 70. let o statečnosti a laskavosti v prostředí nedůvěřivého venkova.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Tak tohle jsem opravdu nečekal, protože jsem šel naivně na něco takového, jako je Sněhurka a lovec, načež se mi dostalo Van Helsinga špikovaného extra silnými feferony. Vizualní a zvuková stránka prostě skvělá a děj se na diváky řítí jako krvavá řeka. Jsem člověk co nemiluje horory, přesto jsem se tentokrát báječně pobavil, ale plinky jsem si pak přebalit musel :-)!

Byl jednou jeden dům (1974) (seriál)

Překrásný seriál s kouzlem staré Prahy, kterou, ač Moravan, mám velmi rád. Spousta božských herců v báječné kompozici úžasných vztahů pavlačového domu v období válečných let. Proč však ten bolševický zápach, ponižující československou inteligenci a živnostníky, jenž se táhne tímto hezkým příběhem? Korunu všemu dodává komunistický mazal, vždy soudný a sprvedlivý... škoda, že tak soudní a spravedliví nebyli, když věšeli hrdiny našeho národa. Přesto je tohle dílko velmi pěkné a milé a možná bude v budoucnu přesunuto do první desítky mých oblíbených.

Pověst o stříbrné jedli (1973)

Vláčil, Körner, Liška, to jsou nejúžasnější ingredience této příjemné filmové pochoutky československé tvorby. Romantika prosycená pliskyřicí a vůní zasněženého lesa s poetikou i tvrdostí života v tajemných horách naší vlasti.

Croodsovi (2013)

Krásná animace s neotřelým dynamickým příběhem mne ihned nadchla, a pak už jen tato báječná podívaná pokračovala jedinečným zážitkem. Stále si kladu otázku, kde se zastaví možnosti animovaných filmů se svými neuvěřitelnými scenériemi. Krásná krajina, jako z Avatara, vzbuzuje úžas nad fantazií tvůrců, stejně jako prapodivná, ale kouzelně udělaná zvířena.