• Pohádka

Hříšný tanec (1987)

Moje tři hvězdy za určitou symboliku porevoluční doby, kdy jsme objevovali nové věci po zvrácených burzách a sledovali snad všechno možné na vhs kazetách se simultánním překladem, unášeni rozpitými obrazci kopírovaného filmového materiálu. Myslím, že jsme se v těch letech cpali snad opravdu vším.

Čarodějky z předměstí (1990)

Připojuji se k obdivovatelům průvodní písně tohoto malého dívčího dobrodružství. Takže děkujeme za skvělou perličku z milé sbírky dětských hudebních skvostů Jaroslava Uhlíře.

Meze Waltera Hortona (1969) (TV film)

Nenápadný, ale úžasný film o tom, že i v kráse může dřímat děsivost neznámé síly, tak jako se skrývá nádech hororu v příběhu o podivné genialitě Waltera Hortona. Když k tomu připočítáme klasický myšlenkový šepot Rudolfa Hrušinského, může být člověk neklidný a vystrašený i z nádherných tónu klavírních skladeb. Ostatní snad nejlépe vystihl ve svém komentáři mchnk.

Zrcadlo nenávisti (1987) (TV film)

Nelze popřít zvláštní kouzlo těchto malých televizních detektivek osumdesátých let, jako je Panenka a další podobná dílka. Zrcadlo nenávisti je velmi tajuplným a zajímavým příběhem, se skvělým hereckým obsazením, kde se Jiří Bartoška, co by malíř Horác, prodírá mystičnem záhadného úmrtí dvou osamělých starých sester.

Ať žije republika (1965)

Filmy s tematikou dětí v nelehkých dobách naší země jsou chloubou tvorby Karla Kachyni. Stejně jako Věra Plívová-Šimková dokáže i on vykreslit dobrodružství na pozadí tvrdého života dětí s odvahou a fantazií. Malý Olda prožívá své kruté dětství ve snech a drobných radostech, podobně jako Vláčilův Pasáček z doliny. Dílo Ať žije republika je nepochybně velkým pokladem kinematografie našeho národa.

Trápení (1961)

Jako patetický obdivovatel poetických příběhů jsem byl unesen nádherou tohoto, pro mne dosud neznámého, filmu. Tváří v tvář romanci o dívce a koni, si člověk uvědomuje vulgárnost naší doby a hrubost současné filmové tvorby. Karel Kachyňa byl režisérem kouzla života a film Trápení je toho dalším hezkým důkazem.

Království lesních strážců (2013)

Opět krásný animovaný film o bitvě armád životodárného dobra a hnilobné temnoty, jakoby z říše bájného mikrokosmu. Průvodcem tohoto klasického dobrodružství z džungle trav, je krásná mladá dívka hledající cestu ke svému podivínskému otci. Statečná Mary se dostává do hry věčného zápasu známého snad ze všech velkých legend. Škoda, že je tento pěkný příběh často poznamenáván snahou pobavit za každou cenu trapnými a rádoby vtipnými výlevy, které vůbec neladí s pojetím filmu.

Kovář z Podlesí (2013)

Myslím, že je to moc pěkně udělaná pohádka, přesto, že děj je velmi roztáhlý a v některých místech až prázdný. Domnívám se však, že jede po dlouhé době o moc pěkný animační a probarvený počin s Bolkovským stylem i zajímavou myšlenkou, která asi mnohé nemile překvapila, mne však celkem příjemně .

Dráha tornád (2009) (seriál)

Neuvěřitelné putování chovanců ústavu pro mentálně retardované po stopách přírodního úkazu. Skupinka úžasných myslitelů dokáže v tomto americkém dokumentu opravdu pobavit, ale až k pláči.

Tmavomodrý svět (2001)

Názorný příklad toho, že i po mnoha desetiletích umíme natočit velký historický film. Copak nemáme potenciál udělat další takové filmy a nejen z novodobé historie, ale i slávy středověkého českého království? Jako obdivovatel ženské krásy musím ocenit i nádhernou Taru Fitzgerald, bohužel na druhou stranu souhlasím, že mladičký Kryštof Hádek byl nešťastnou volbou celého filmu. A pánové kritici, dejte si pozor srovnávat toto dílo s Pearl Harborem a hollywoodskou produkcí...jestli myslíte, že se v dnešní době dají dělat výpravné válečné filmy technikou padesátých let," tož teda, to jste si raději měli přečíst nějakou pohádku a neposlouchat tuto pravdivou příhodu".