• Pohádka

Osamělý jezdec (2013)

Jádro tohoto bláznivého westernu praví, že vítězství nad absolutním zlem nedosáhneme belgickou čokoládou, francouzkým šampaňským, italskými makaróny ani německým pivem, ale pouze rachotem amerických coltů, jež hrají árii spravedlnosti v rukou správných mužů.

Holubice (1960)

Snová křídla něžné holubice nám, přes evropské krajiny, přináší tuto krásně dojemnou melancholii. František Vláčil stejně jako později Karel Kachyňa ve Směšném pánu, používá symboly holubí čistoty duše a věží katedrál, které jsou podobenstvím lidské velikosti a touhy. Vláčil miluje hloubku detailu, proto nám jí v tomto filmu bohatě dopřává.

Neporažení (1956)

Člověka zahalí smutek, když si po letech připomene krásný příběh odvahy a hrdinství, ze kterého cítí pokřivení rudou hnidou. Přesto je jádro vyprávění československých vojáků, v boji proti nacistické okupaci, vlastenecky čisté.

Frank v Africe (2014) (pořad)

Extravagantní poloblázen, který tak akorát ponižuje lidi kolem sebe a trápí zvířata, nám předvádí, že šaškovská vystoupení dorazila i do dokumentárních filmů o přírodě. Doufám, že toto hloupé zjevení brzy něco pořádně hryzne do řiti, nebo jej vesničané kvalitně seřežou bambusovými holemi.

Káťa a krokodýl (1965)

Doslova milé dětské dobrodružství z velkého města, rozdováděné hudbou velkého Zdeňka, je poezií, u které si odpočinete. Věra Šimková již ve své ranné tvorbě svým zlatíčkům ani zvířátkům nic neodpouští a vede je pevnou rukou režiséra. Něžné detaily pak jen pentlí tuto bláznivou pražskou romanci :-).

Poklad Ptačího ostrova (1952)

Zatím, co v naší zemi věšela a mučila bolševická hydra hrdiny českého národa, vznikaly v ateliérech tak hezké a morálně čisté filmy. Snad vzpomínky Karla Zemana na dálný Orient přispěly ke krásnému duchu tohoto animovaného dílka.

Noční jezdci (1981)

Dobrodružná finanční balada z pohraničí československého Afghánistánu z období roku 1919 a 1920, završená úderem Trianonské smlouvy. Vyprávění o tom, že čerstvý vítr práva, pořádku a slepé oddanosti těžko vyvrátí tradiční pařezy s hlubokými kořeny národních zvyků hrdých horalů.

Otesánek (2000)

Příběh o populačním dilematu, které naši mysl zasahuje stejně jako tento umělecky hrůzný film. Švankmajer si, jako obvykle, pohrává s detailem, který může představovat krásu i hnus. Příběh o patologickém chování většiny matek, ochraňujících své syny, ať jsou drogovými dealery, či psychopatickými vrahy. Babička však již přichází, aby se postavila tomuto kanibalské krveprolití. "Kam jsi dala mou motyku!!!" :-)

Ranhojič (2013)

Pěkná multikulturní pohádka pro dospělé plná krásných myšlenek a dobrých skutků. Bohužel, takhle to ve skutečnosti není, jasný pane.

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Přes vědecko-technický bacil, má tato pohádka velmi příjemný slovní humor a vlastní originální myšlenku. Ivan Trojan ve své postavě exceluje a nemohu popřít, že báječné obsazení herců vytváří až domácké prostředí. Pokud máte pocit, že jste mezi svými, máte právo leccos odpustit.