Pátek třináctého (1980)

První Pátek 13. je sice jeden ze slavných slasherů alias vyvražďovaček, ale působí místy jako docela ambiciózní horor. Má slušnou hudbu, která připomene Psycho, a taky stylový snímání kamery z pohledu vraha. Z dnešního pohledu film určitě působí zastarale, ale je vidět, že minimálně co se týče formy, tak se tvůrci fakt snažili. Obsah bohužel není nic extra. Máme tu nějaké puberťáky (z nichž někteří kluci působí svou vizáží dost směšně), kteří se nechovají moc racionálně... ale také působí velmi často až překvapivě klidně, a to i když už jde fakt do tuhýho. Jejich chování, a kde je zrovna kdo a co dělá a co si myslí, je trochu matoucí. Závěr sice není taky nijak zvlášť inteligentní, ale je stále působivý, především závěrečná scéna s Jasonem. Docela zajímavý začátek slavné hororové série. (7/10)

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Dobří herci a mnoho napínavých scén ve vyvedeném komorním thrilleru na pozadí mimozemské invaze. Říkal jsem si, jak to má (kromě skvělého Goodmana) vyvedený scénář, ale pak přišlo posledních 20 minut... Z chytrého psychologického dramatu se najednou stalo hloupoučké akční sci-fi a z hlavní hrdinky, která předtím racionálně kalkuluje, jak fungovat v bunkru s psychopatem, se stal Tomb Raider utíkající před jedovatým plynem (!) a zabíjející obří mimozemšťany improvizovaným molotovem. Takhle zkazit film na poslední chvíli se jen tak nevidí. (6/10)

Letuška (2020) (seriál)

Letuška má hodně zvláštní hlavní hrdinku. Je to opilecká troska, která se nebrání nezávaznému sexu, a svůj život drží tak tak pohromadě. Něco, co jsme vídali spíše u chlapských postav, zatímco u žen to určitě může leckoho dráždit. Na druhou stranu je to taky objektivně dost mizerná kamarádka, i když se jí pomocí jakéhosi jejího šarmu a zábavnosti daří být obklopená lidmi, kteří jí rádi pomůžou v nouzi. To mě docela překvapilo, protože hlavní hrdinka tedy v seriálu dle mého nehýří nějakou extra velkou zábavností a šarmem. Je atraktivní a občas i roztomilá, ale to bych chápal spíš ty "kamarády" než kamarádky... Ale OK, předpokládejme, že je to fajn pařmenka, což jen jaksi v seriálu není moc vidět. Máme tu ale hlavně detektivní případ, do kterého se Letuška omylem zaplete, a postupně se nám začíná odhalovat její komplikovaná minulost. Její traumata a proč takhle dopadla bylo fajn a detektivka to taky není úplně zlá. Občas je to trochu nelogické, ale jsou tu poměrně cool zajímavé postavy a docela to odcejpá... Bohužel finále je dost strašné. Konec se vůbec nepovedl a působí jak z nějakého mnohem strašnějšího seriálu, jak z nějaké přiblblé harlequíny. Pohodový průměr s otřesným závěrem.(5/10)

Božena (2021) (seriál)

Seriál Božena je zaměřená spíše na romantické vztahy Boženy Němcové, než na její literární tvorbu, ale naštěstí nejsou postavy nějaké klišé z telenovel a naopak působí dost realisticky. To je nejvíc vidět na ústřední dvojici, slavné autorce a jejím manželovi Němcovi. U obou vidíme jejich slabší stránky (Němec to dostává víc sežrat, není tolik z dnešního pohledu znát, že to byl na tehdejší dobu relativně osvícený manžel, zatímco Božena byla dost "mimoňka"...) a jejich zajímavý, komplikovaný vztah. Mně ale spíš zajímal život a kultura Čechů v Rakouském císařství a tehdejší napjatá doba. Toho jsem se trochu dočkal, obzvlášť bylo super vidět různé slavné osobnosti (a opět poměrně dost věrné svému předobrazu, jen minimum glorifikování či zjednodušování), ale mohlo toho být mnohem víc. Jsou to spíš jen různé krátké momenty, kterých je sice díky slušné stopáži velký počet, ale stejně jde často spíš o narážky, ke kterým už je dobré něco vědět. K tomu skvěle poslouží video-bonusy na stránkách České televize, kde scenáristiky, historici a další odborníci dovysvětlují mnoho věcí o Boženě Němcové a scénám ze seriálu. To dává často Boženě úplně nový rozměr a je veliká škoda, že se mnoho z toho nepodařilo dát napřímo do seriálu. Místo toho je v tomhle ohledu Božena spíše učební pomůckou, kde ale potřebujeme ještě nějakého lektora, který nám to okomentuje. Božena je (bez bonusových videí či komentářů jiného odborníka) taková kniha, kde chybí důležité poznámky pod čarou. Boženu Němcovou tu každopádně vidíme jako velmi kontroverzní osobnost (jíž taky byla), kterou často není snadné mít rád. Zezačátku k získání našich sympatií vypomáhá roztomilost herečky Anny Kameníkové, ale k mému překvapení se mi pak víc líbila Aňa Geislerová, protože je to prostě zatraceně dobrá herečka, která ví, co dělá. Celkově je seriál velmi zajímavým pohledem na Boženu Němcovou, kde je toho hodně zajímavého, ale přesto toho ještě mnoho chybí. Působí to trochu jako český televizní standard, ale bez trapných šablonovitých postav a naopak s důsledností v detailech - kterou však je snadné přehlédnout. (7/10)

Zpátky do školy (2009) (seriál)

Community jsem natolik zbožňoval, že jsem se k němu po pauze, co následovala po 2. řadě, radši nevrátil. Bál jsem se, že bych si zkazil dojem, protože se ke mně doneslo, že kvalita šla dolů. Po 10 letech jsem se však na seriál podívat znovu. Jak to dopadlo? První dvě řady úplná bomba, stále pro mě jeden z nejlepších amerických komediálních seriálů vůbec. Hravé, sympatické, neuvěřitelně vtipné a někdy i dojemné. Třetí řada už je horší, čtyřka je s odchodem Harmona jiná, ale připadala mi stále na úrovni trojky - čili pořád velice dobrá, propracovaná sranda. Pátá a šestá třída však už jsou pokračováními, které jsem asi úplně nepotřeboval vidět. Sem tam se zatoulá skvělý vtip a dobrý nápad, ale už to není ten fantastický seriál. Už vás osudy dříve milovaných postav vlastně nijak zvlášť nezajímají... Takže ve zkratce pro mě dvě boží řady, dvě velmi dobré řady a dvě série průser (které jsou ale stále ve srovnání se komediálními seriály obecně nad průměrem). (8/10)

Zpátky do školy - Série 6 (2015) (série)

Šestá série je průměr... ale aspoň docela vyrovnaný průměr. Vlastně abych byl fér, tak v rámci komediálních sériálů obecně je to spíše lehký nadprůměr. Jen to prostě víc zabolí, když nějaký seriál milujete, jde o jednu z nejlepších komediálních věcí z Ameriky a pak následuje takový pád. Každopádně v šesté sérii se tvůrci fakt snaží, pořád je to ujetý a v lecčem jiný komediální seriál. Příběhy mají často hodně dobrý námět, ale zpracování je téměř vždy průměrné. Díly mi připadaly delší a někdy jsem se skoro až nutil je dokoukat. Musím však přiznat, že často mě pak za to Community odměnilo vyvedeným závěrem s dobrým nápadem či zvratem. Máme tu nové postavy, které nejsou vůbec špatné, netlačí se s nimi na pilu... ale vůbec to tak mezi nimi nejiskří a není to prostě ta fantastická parta z prvních sérií. Úplně poslední díl má dobrý nápad (postavy se loučí a nadhazují nápady na to, jak by mohla vypadat možná 7. řada seriálu), který je i dobře zpracovaný, takže jde o vyvedené finále. Obstojný konec seriálu, který úplně nenaštve, není vyloženě špatný, jen prostě... to není ono. (6/10)

Zpátky do školy - Série 5 (2014) (série)

A je to tady. Šílený propad v kvalitě. Na začátku odejdou důležité postavy Troy a Pierce, což je obzvlášť u Troye docela zajímavě provedené a říkal jsem si, že by z toho mohl být osvěžující dějový zvrat. Že to nějak může zajímavě rozhodit dynamiku "týmu" a bude se to nějak řešit. Ale bohužel. Nejen že chybí Troy a Pierce, ale všechny postavy do jedné jsou najednou jen jakýmsi stínem svých předchozích charakterů. Občas mají spíš blízko ke své karikatuře, a prostě najednou nejsou nijak zvlášť sympatický ani zábavní - několikrát jsou vyloženě otravní a na zabití (Shirley jsem nikdy neměl obzvlášť rád, ale tady je v jedné epizodě prostě otravná kráva). Příběhy jsou najednou taky slabší, někdy vyloženě pitomý. Občas výchozí nápad epizody není vůbec špatný, ale zpracování je průměrné. Dost mě překvapuje, jak se téměř vůbec nepracuje s tím, že je nyní Jeff učitelem. I ostatní už můžou být absolventi a mohli by se nějak zajímavě stát součástí učitelského sboru a mít v životě nějakou větší změnu. Místo toho se spíš jenom tak nějak poflakují ve své studovně jako obvykle a Jeffa jako učitele vidíme asi jen v jednom dílu, jinak se o tom nemluví. Objektivně 5. řada Community není příšerná. Je to jenom šíleně průměrný sitcom. Což trochu zabolí, když první řady jsou jedny z nejlepších komediálních seriálů z USA. Jen z nějakého důvodu se opravdu vyvedl závěrečný díl. Zbytek mě docela naštval. (6/10)

Zpátky do školy - Série 4 (2013) (série)

Téhle série jsem se opravdu hodně bál, protože odešel showrunner Dan Harmon. Ale je to úplně v pohodě. Stejně jako 3. série je to hodně příběhové, ale dokonce bych řekl, že vtípky jsou tu lepší. Chang předstírá, že má amnézii (pardon, changnésii), a Britta je teď trhlejší - ale nijak se v tomhle ohledu netlačí na pilu, takže mi to nakonec přišlo taky fajn. Opět se tu různě experimentuje s formátem, ale když se změní v maňásky ve stylu Mupetů, tak je to opět kvalitní, dobře napsaný díl. Za mě velice dobrá série, která se sice nechytá na epický začátek, ale to se nechytá ani třetí řada. (8/10)

Zpátky do školy - Série 3 (2011) (série)

Řekl bych, že třetí řada se zaměřuje především na příběhy, které jsou spíš dojemné. Máme tu spoustu parodií, nebo spíše stylizací, např. díl ve stylu Law and Order či válečného dokumentu. Tohle lidem z Community fakt jde, ale je to na úkor vtipů, kterých najednou není tolik nebo nejsou až tak podařené. Co se týče vývoje postav, tak Pierce je tu zničehonic hodnější, zatímco hlavním padouchem se místo něho stává Chang. Ke konci se z něho stává jakýsi diktátor, a to musím říct, že prča je. Pořád skvělý seriál. (8/10)

Zpátky do školy - Série 2 (2010) (série)

Postavy se trochu vyvíjí, většinou docela zajímavým způsobem, takže člověk nemá takový pocit repetetivnosti. Snad jen Chang mně přišel zajímavější v 1. řadě, kde je sice loser, ale může zneužívat své autority. Zde o ní přišel. V roli "záporáka" ho nahrazuje Pierce (možná v reakci na to, jak se i v reálu stranil hereckému ansámblu), což je někdy docela síla - je z něho takový Cartman seriálu. Kvalita dílů je podobná jako u první sezóny, možná jen ubylo epických dílů. Je tu opět další paintball, tentokrát jako pocta westernům a to dokonce dvoudílná. Je to fajn záležitost, ale první paintabll byl určitě lepší. Na druhou stranu je ve druhé řadě vánoční epizoda, v níž se Abed nervově zhroutí a vnímá svět jako pohádku, v níž jsou všichni z modelíny v stop-n-motion animaci. Tenhle díl absolutně miluju, kreativita a fantazie tvůrců v ní jede na 200 %, je to vtipné, úžasně to dodržuje formát pohádkového žánru a taky je to zatraceně dojemné. Těhlech 20 minut by myslím mohlo obstát i jako samostatné dílo, je to naprostá bomba. Celkově další parádní řada vynikajícího seriálu. (9/10)