Dr. No (1962)

James Bond v podání Seana Conneryho je pěkné číslo. Hýří energií i sebevědomím a na tváři se mu často objeví klukovský úšklebek. První bondovka se odehrává na Jamajce a tam v poměrném poklidu (často tedy přerušovaném všemožnou akcí) pátrá agent 007. Upřímně už ani přesně nevím po čem, to vyšetřování mi připadalo mírně zmatené. To mně však nevadilo, protože jsem si užíval především tu pohodovou atmosféru a sem tam nějaké ty trochu bizarní figurky. Je tu skvělý ďábelský Doktor No, který se stylově odhalí až ke konci filmu, ale zaujme třeba i trojice černošských zabijáků. Hodně mě tu fascinovala samotná postava Bonda, kterého tu rozjíždí Sean Connery (mimochodem vypadá sice mladě, ale už má docela slušně dědkovský hlas). Líbil se mi třeba detail, kdy přiznal, že - ačkoliv působí neustále sebejistě - se mu potí ruce, když šlo v jedné scéně do tuhého. Samotné finále možná není nijak velkolepé co se triků týče, ale myslím, že bylo fakt stylové a mělo svoje kouzlo. Stejně jako zbytek filmu vlastně. (8/10)

Čtyři pokoje (1995)

Ten film, na který všichni koukají kvůli Tarantinovi. Tima Rotha mám rád, ale u jeho pitvořícího se pikolíka nevím nevím... Někdy mi přišel jako docela oukej blázen, ale někdy mně přišel trapný. Myslím, že to bude i tím, že se chová poměrně dost rozdílně podle toho, v jaké je zrovna povídce od kterého scenáristy a v jaké režii. Což mi teda připadá jako docela chyba, když se vše má odehrávat v jednu noc. Hodně často je film ve stylu bláznivé grotesky, která se snaží zazářit především nápady a dialogy - jenže ty jsou všechny průměrné, až mizerné. Poslední Tarantinova povídka má sice skvělý konec a dobrý výchozí nápad, ale kazí to příšerné rozmluvy všech postav. Hodně tam žvaní sám Quentin, kterého si hrozně rád poslechnu v různých rozhovorech, ale tady si bohužel napsal nudného debila. Celkově se ve filmu najdou dobré věci, ale ty se ukrývají spíš v detailech, jednotlivé příběhy nejsou dobré. Čtyři pokoje jsou ujetý, v něčem stále zajímavý film, ale nijak zvlášť kvalitní. (5/10)

Mělas to vědět (2020) (seriál)

Záhada kolem vraždy se postupně rozplétá v napínavé a zábavné minisérii HBO, která láká na Hugha Granta a Nicole Kidman. Oba jsou dobří, obzvlášť Hugh Grant pro sebe dostal naprosto perfektní roli, ale ten nejlepší herecký výkon podává legendární Donald Sutherland. Koukal jsem, že někteří neváhají spoilerovat konec, asi aby si potvrdili, jak jsou hrozně chytří, že na něj přišli. Jenže tahle minisérie není žádná velká detektivka, odhalují se v ní především okolnosti vraždy, charakteristika postav a další zajímavé detaily. I když je příběh někdy dost stylizovaný, tak je to pořád velice kvalitní psychologický thriller, který umí napínat až do poslední chvilky. (8/10)

Batman: Útok na Arkham (2014)

Estetika arkhamovských her, kde místo Netopýra sehrávají hlavní roli tým Suicide Squad. Assault on Arkham je hodně vyvedená komiksová jízda, která skvěle vychází z komiksů a zároveň je podobně "hustá" jako slavné videohry s Batmanem. Je to stylové a o něco dospělejší než klasické superhrdinské animáče, a to především díky občasné brutalitě a nějaké - i když jen naznačené - nahotě. Postavy jsou velmi dobře vystihnuté. Především Batman ve vedlejší roli je skvělý, ale i celý tým Sebevražedného oddílu funguje přesně tak, jak by měl. Vyvedený akčňák. (8/10)

Ježek Sonic (2020)

Film Sonic mi byl ještě před premiérou sympatický dvěma věcmi - vkusně udělanými trailery, které předvedly Jima Carreyho a jeho návrat k šílené komedii, a tím, jak na nátlak fanoušků upravili model Sonica tak, aby měl větší oči a opravdu vypadal tak, jak ho známe z her. Proto jsem filmu fandil a nakonec dostal to, co jsem chtěl - vyvedený film. Jasně, je to především dětský film, který se nesnaží nijak zvlášť apelovat na dospělé, ale to nevadí. Taky je to předvídatelné a hlavní chlápek a jeho slečna jsou všechno vyblejskaní modelové z Disney Channel. Ale hrozní taky nejsou. Jim Carrey je moc fajn padouch, kterýmu sem tam scénář přihodí dobrou hlášku a zbytek odmaká svým charismatem a komediálním umem. Celkově pohodový a milý film pro děti, který rozhodně nedělá firmě Sega ostudu. (7/10)

Jumanji: Další level (2019)

První remake Jumanji se mi opravdu líbil, dokonce mě i slušně nadchnul, a tak jsem se malinko bál, aby mu dvojka neudělala ostudu. Chvilku u mě obavy přetrvávaly, protože Jumanji: The Next Level má poměrně pomalý rozjezd. Ale pak už je to zase skvělá jízda, která nepůsobí okoukaně. Máme tu opět pěkné prostředí, i když hlavně zvířata působí příliš uměle (a podle mě to není záměr) a poměrně často se objeví vyvedený vtip. Příběh je opět zábavný, a i když se drží nějakých těch zaběhlých zvyklostí, tak je opravdu fajn sledovat, jak se to vyvine. Ve dvojce přibydou nějaké postavy a víc se tu mění těla, ale není v tom nijak velký bordel, naopak je to dobře vymyšlené a režisérsky ukočírované. Všichni herci se v těhlech proměnách těla fakt snaží a podávají úctyhodné výkony. Nejvíc mě bavil Kevin Hart jako postarší černoch a asiatka Awkwafina napodobující vzteklého Danny DeVita. Takhle si nějak představuju moderní dobrodružný film pro děti i dospělé. Fakt dobře odvedená práce. (8/10)

Špinavý trik (2013)

Jen charismatičtí herci a stylová režie dobrý film neudělají. Zajímavých herců je tu fakt hromada, dokonce dojde i na legendárního Roberta De Nira. Co se týče postav, tak mě nejdřív zaujal samozřejmě Christian Bale, ale i Bradley Cooper, který byl na své poměry netypicky užvaněný. Bohužel všechny postavy jsou po čase (a film se dost táhne) více či méně otravné. Nejhorší je to právě u Baleovy postavy, která je na začátku zajímavým sebevědomím hajzlíkem, co je velice inteligentní, ale jeho morálka je lehce za hranou. Poměrně brzy se z něho však stane jen submisivní trpitel, který jen smutně přihlíží tomu, jak si ho všichni mažou na chleba. Film působí díky rychlým střihům a hodně stylové hudbě jako svižný film, ale není. To by mi tolik nevadilo. Vadil mi nejvíc neuvěřitelně hloupoučký scénář. Na začátku zajímavé herecké výkony, kde se často herci neuvěřitelně snaží, vítězí nad divným dějem, ale v druhé půlce by to nezvládl ani ten nejtalentovanější herec na světě a z filmu je stokrát viděný blábol. American Hustle je vlastně úplná pitomost, kterou od úplného odpadu zachraňuje jakási stylovost a parádní herecká sestava. (5/10)

Boratův navázaný telefilm (2020)

Sacha Baron Cohen se svým týmem opět vymyslel skvělý příběh natočený tak, abysme viděli i nějaké ty střípky ujeté reality, především šokující reakce Američanů - a v tomto pokračování je často šokující spíš jakási lhostejnost. Tentokrát se kazašský novinář vydává do USA se svojí dcerunkou, kterou chce nabídnout vlivnému politikovi a zajistit si tak přízeň Jů Es and Ej. Nebudeme si nic nalhávat, Borat 2 je především fikce, ale i ta je zatraceně zábavná a vtipná. Cohen umí skvěle improvizovat i připravit si šílené eskapáty Borata a jeho dcerunky. Tu si zahrala mládá herečka z Bulharska, která zdatně Cohenovi sekunduje. Což je fakt obdivuhodný vzhledem k tomu, jaký je Sacha Baron Cohen komediální génius. Dvojka Borata záměrně ukazuje i nějaké to DOBRO, což je vše vykalkulované tak, aby se to hodilo do narativu rozumnějších demokratů, ale do filmu se to hodí a nepůsobí to násilně. Příběh o otcovi a dceře je klasický a předvídatelný, ale zároveň moc milý a někdy až dojemný. Především je to ale zatraceně dobrá sranda. (9/10)

Divoká stvoření (1997)

Duchovní pokračování kritiky chválené Ryby jménem Wanda, kterou já osobně nepovažuju za nějak výjimečnou komedii. Fierce Creatures jsou téměř ve všem horší... Ale i tak se jedná o velmi solidní komedii. Wanda je dle mého názoru svým způsobem "klasická komedie", která nenabízí nic moc navíc než jen potrhlé a občas vtipné postavičky. Divoká stvoření jsou to samé, jen mají jednodušší příběh a hlavně jednodušší postavy. Jamie Lee Curtis tu je téměř neustále jenom za tu MILFku, kterou z nějakého důvodu děsně rajcuje to, že Cleese zdánlivě šoustá, na co přijde (včetně ovce... ehm...). Michael Palin to tu taky tolik nerozjíždí. Jeho postava rozumrady vypadá ze začátku zajímavě, ale nakonec nic pořádného nenabídne. Na druhou stranu šílící Cleese, loser Kevin Kline... a zvířátka... jsou prostě fajn a ve filmu je hned několik vynikajících humorných scén. Občas trochu trapné, ale jinak fajnová komedie. (7/10)

Chicagský tribunál (2020)

Soudní dramata mám rád a tohle je navíc obsazené samými skvělými herci. Trial of the Chicago 7 je velice zábavný film, který je dobře napsaný tak, že překvapivě skvěle skáče v čase tak, aby co nejpůsobivěji odhaloval další skutečnosti a přidával zajímavý kotext. Bohužel jsem si ale pak o skutečné události něco zjišťoval, a tohle je ten případ, kdy už se na můj vkus film příliš oddaluje od reality. Skutečný soudní spor byl nejen mnohem složitější (což se dá předpokládat), ale hlavně mnohem šílenější a velkolepější. U soudu se objevilo mnoho tehdejších celebrit a zajímavých osobností a komik, kterého hraje Sacha Baron Cohen, to mnohem víc rozjížděl. Taky je ve filmu pár šokujících scén, jenže realita byla ještě více šokující - například černoch Bobby Seale byl u soudu svázaný tři dny, ne třicet minut. Prostě tohle je taková komornější, krotší a nebojím se říct více idealizovaná verze skutečných události. Domnívám se, že to vše bylo udělané proto, aby byl případ chicagské sedmičky více pochopitelný pro dnešní generaci. Což mně ale docela vadí. Celkově je to velice zajímavý a kvalitní film, který ale rozhodně není žádným dokumentem, jde spíše o takovou pohádku. (7/10)