Oslo, 31. srpna (2011)

Hned po shlédnutí jsem vůbec nevěděla, co o filmu napsat. Ale v noci v chvílích mezi spánkem a bděním se mi vkrádal do mysli a musela jsem přemýšlet nad celým filmem znovu, nad lidmi okolo Anderse, nad jeho rozhodnutím. Vše mi tak nějak došlo až asi 10 hodin po skončení filmu.

Muž na laně (2015)

Dokument Man on wire byl úžasný, toto nekoukatelné...

Slepá (2014)

Elegantní prolínání paranoie s realitou. Film si pohrává s vnímáním diváka jako s listem ve větru. Přijímáme informace, ale skládáme je někdy dohromady tak, jak chce naše mysl. Asi by mi sedlo kouknout na to ještě jedno a došlo by mi spousta zajímavých věcí.

Shura (1971)

Ze začátku se to zda jako mírumilovný film ale pěkně se to rozjede. Děj velmi zajímavě promotany. Líbilo se mi opakování scén.

Kosti a skalp (2015)

Tak tady si může s Tarantinem vlézt do jednoho pytle a hrát si tam na kovboje, dokud jim nedojde chrabrost a blbý vtípky. Možná je to tak, že film je dobrý, ale já zjišťuju, že nemám ráda westerny (Deadman je výjimka, která potvrzuje pravidlo?). Na můj vkus moc zbytečných rozhovorů a pindání, zbytečné romance, a konec je jak ze špatně udělaného remaku Night of the living dead.

Turínský kůň (2011)

Pochopit smysl filmu mi dalo chvíli zabrat. Pomohlo mi pustit si znovu úvodní pasáž s Nietzschem. Zvíře si prostě někdy postaví hlavu, a rozhodne se, že už dál otroka systému dělat nebude. Můj výklad je prostě pomsta jednoho koně. Klíčová je pro mě věta: "Mutter, ich bin dumm."

Werckmeisterovy harmonie (2000)

Velmi působivé dílo, nádherné scény a obrazy, skvělá kamera, dostane se vám až do morku kostí. Velmi mě zaujala např. scéna, když jdou poprvé působit násilí do určité instituce. Nejdřív to byl jen dav, pak zahlédnete jednu tyč v ruce, až po chvíli další, a až později zjistíte, že je mají všichni. A ještě závěrečné scéna v oné instituci! A hudba. Dokonalý film.

Pravděpodobně ďábel (1977)

Absolutně příšerné herecké výkony, děj se táhne jako sopel a nikam nevede.

Borgman (2013)

Borgman a spol. sice dělají tu špinavou práci, ale mám záchvěv pocitu, že jen vyhrocují špatný vztah mezi partnery. Jakoby přiváděly do extrému jemnější konflikt mezi manžely. Špatně se mi ta myšlenka vysvětluje, tak snad to někdo pochopí :) Ale jinak mě opravdu bavilo asi prvních 30 minut. Pak se film snažil být stále nepředvídatelný a divný, ale jaksi divně a ne úplně chytlavě. A na konci má člověk pocit, jako by jaksi ani na nic nekoukal. Funny games jsou 100krát lepší.

Katka (2009)

No, to je síla. Opravdu celkem temný dokument, který vás ani na chvíli nenechá stoupnout do pozitivnějších rovin. Ale rozhodně odmítám soudit Katku či jiné lidi, přesně jak to vystihla sociální pracovnice. Všechna čest Heleně Třeštíkové, za citlivou a trpělivou práci a Katce, že nás nechává nahlédnout do jejího života a možná pomůže některým uvědomit si, jakou cestou chtějí a nechtějí jít. Věřím, že některé věci se prostě dějí, a nelze za ně určité osoby soudit do důsledků.