Zavtrak na trave (1987)

Snímek je nejspíše nejlepším krátkometrážním filmem, jaký jsem doposud viděla. Je tak mnohovrstevnatý a intertextuální. Je ostrou satirou na komunistický režim a zároveň je úžasnou kompilací výtvarného umění. Opravdu doporučuji všem a rozhodně je potřeba vícero shlédnutí, aby člověk dokázal odhalit a docenit všechny ty vrstvy, odkazy a narážky, které se v něm skrývají.

Socks (2009)

Tohle Baldwinovi asi nařídil Král bramborových lidí...

Forest, The (2009)

moc krásný a moc smutný příběh o tom, že snít se nevyplácí.

Broken Down Film (1985)

Filmeček byl hrozně roztomilý a každopádně pro mě originální, jen mě ale zase nenadchnul tak strašně moc.

Jumping (1984)

Vynikající nápad, moc originální zpracování a ještě ke všemu to vypadlo jako moje sny. Kdyby mě snímeček tak o dvě minuty méně, dala bych plný počet hvězd. Ale ten svíravý pocit v žaludku a závrať byly tak reálné, že pro mě má snímek tak 4,3*!

Autoportrét (1989)

Některé portréty byly skvělé, některé byly slabší. I tak mě inspirovaly spoustou nových jmen k bádání po animátorech a výtvarnících.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Pro mě snímek představuje asi nejuchopitelnější znázornění legendy o Robinu Hoodovi. Středověká atmosféra je myslím vykreslena velmi povedeně, postava Robina je vyváženě nesympatická (čemuž nahrává i ne zrovna můj oblíbenec Costner) a postava protivníka naprosto dokonalá (musím se vůbec zmiňovat o tom, že je šerif z Nottinghamu mou platonickou láskou už od raného dětství?). Líbí se mi hudba, líbí se mi výprava, líbí se mi příběh. Čert vem těžké umění a historickou správnost!

Záskok (1994)

Snímek podle mě nedosahuje takových kvalit jako např. Barton Fink, ale i tak je to můj nejoblíbenější snímek bratří Coenů. Je to asi tou skvěle ztřeštěnou atmosférou ztělesňující naivní a zároveň těžká padesátá léta. Mám moc ráda představitele hlavní role Tima Robbinse, jehož Norville Barnes je jednou z mých nejoblíbenějších filmových postav - obyčejný kluk z Muncie udělá díru do světa. Film je pro mě asi nejpohádkovějším a nejlyričtějším představením bří Coenů. Asi i proto jsem snímek viděla snad stokrát a ještě jednou tolikrát ho určitě ještě uvidím. Coeni jakoby pustili na plátno všechny ztřeštěnosti, kterými se jejich filmy hemží a vytvořili nádherný příběh s ponaučením.

Barton Fink (1991)

Bartone Finku, kde jsi čekal celý můj život? Z nějakého důvodu se stalo, že se mi tento snímek stále znovu a znovu vyhýbal, až jsme na sebe narazili a srážka to byla fatální. Jednoznačně pro mě znamená nejlepší ze snímků bratří Coenů (samozřejmě z těch, které jsem viděla). Má nejlepší vizuální stránku, nejvyrovnanější námět, herecké výkony a scénář. Prostě tento film se opravdu povedl. Navíc mi přijde, že je to konečně snímek, který nabízí různé interpretace, tudíž je i obsahově mnohem náročnější než ty, které jsem doposud viděla. Musím opravdu vyzdvihnout herce Johna Turturra a Johna Goodmana - zejména druhý zmíněný dělá filmu alespoň jednu celou hvězdu, pro mě asi jeho nejlepší filmová role. John Turturro onoho namyšleného, rádoby umělce s labilní psychikou zahrál skvěle, jeho postava byla tak odporná, slizká a hnusná, radost pohledět. Tleskám a jasných 5* bez jakéhokoliv pochybnosti.