Každá koruna dobrá (1961)

Pokus o crazy komedii, mozna trochu ve stylu Reneho Claira, ktera ma sice mnoho jednotlive zajimavych soucastek (dobri herci a nektere povedene sceny), ale vsechno to je dohromady smontovano naprosto spatne. Oskarovo prirovnani ke http://www.csfd.cz/film/3963-casino-royale/ mi prijde dost trefne.

Zažili skutečnou katastrofu (2006) (seriál)

Dokudrama nemam moc rad, ale sugestivne natoceny dil o Cernobylu si v ramci zanru ctyri hvezdicky zaslouzi.

Pripjať (1999)

Nekolika cenami ovenceny na petatricetimilimetrovy cernobily film natoceny dokument o zivote v zone, ktera vznikla po vybuchu casti cernobylske jaderne elektrarny v roce 1986. Ackoliv je cela tri desitky kilometru ctverecnich velka oblast stale zamorena, tak se v elektrarne v dobe nataceni porad jeste pracovalo a v oblasti stale bydlelo nekolik stovek obyvatel (elektrarna byla odstavena az o rok pozdeji, v roce 2000). Dokumentariste mluvi s lidmi, kteri na miste ziji, z nichz si nekteri vubec nedelaji z radioaktivity ani pres velke nebezpeci zadnou hlavu a oblast odmitaji opustit. Jini by ho naopak opustili radi, protoze si moc dobre uvedomuji co jim hrozi, ale urady jim udajne nijak nepomahaji. Nekteri pracuji jako hlidaci opustene radioaktivni techniky a vybaveni budov, pro ktere si pres zakazy pravidelne chodi novodobi stalkeri, jini pestuji a sklizeji na ozarene pude a lovi radioaktivni zver. Na vsech ale lezi stin cernobylske tragedie.

Hanebný pancharti (2009)

Nazi-western? Jedine co mi asi zustane v pameti je atmosfericky uvod, oci Mélanie Laurent a vtip s King Kongem.

District 9 (2009)

Zakladni myslenka je skvela. Velka skoda ze film nedokaze udrzet atmosferu a inteligenci uvodnich dvaceti paradokumentarnich minut a postupne se stale vic zvrhava jen v honickovy akcni film s pomerne obehranym pribehem, letmo nacrtnutymi postavami a ocekavanymi situacemi, bohuzel vcetne finale a konce filmu. Z vychozi myslenky a motivu mezidruhove segregace by se dalo vytezit podstatne vic (vzpomenme na hur natocene, ale promyslenejsi Lebkouny http://www.csfd.cz/film/18901-lebkouni-alien-nation ) *** 1/2

Psychoville (2009) (seriál)

Serial (respektive zatim sedmidilna miniserie, ale uvidime co bude dal) za kterym stoji Reece Shearsmith a Steve Pemberton, polovina ctyrclenne skupiny zodpovedne za vyborny podobne ujety pocin League of Gentlemen http://www.csfd.cz/film/195203-league-of-gentlemen-the. Psychoville je taky dost nedefinovatelny zanrovy mix komedie s hororovymi a bizarnimi prvky a ma podobnou strukturu jako treti serie Ligy - prolinajici se cernohumorne pribehy nekolika podivnych existenci, ktere pak spoji dohromady ramcovy straslive tajemny pribeh, tykajici se davneho zlocinu, jez se jich vsech nejak tyka. Podobne jako Liga mne to chytlo az po nekolika (cca trech) dilech. U ctvrte epizody citujici Hitchcockuv klasicky thriller http://www.csfd.cz/film/4390-provaz-rope/ jsem uz ale byl plne lapen. Tresnicka nacerpana z wikipedie: serial se jmenuje podle japonskeho a korejskeho prekladu nazvu, pod kterym tam byla uvedena Liga gentlemanu.

Star Wars: Klonové války (2008)

Dalsi mozaika do nekonecne skladacky filmu, novel, komiksu a pocitacovych her ze sveta SW. Cilovym divakem je detske nebo mladistve publikum se slabosti pro Silu a svetelne mece, ktere timto dostalo dalsi podle mne z prumeru nijak nevybocujici (ani nahoru, ani dolu) kvantitativni prispevek do sve sbirky. Lide starwarsovskou mytologii nepostizeni nebo zakladni skole odrostli ale asi tenhle animak a nasledujici serial asi nijak zvlast neoceni.

Apocalypto (2006)

Pokud se vam uvodni handcamove natocena a chaoticky nastrihana lehce brutalni scena s lovem a nasledne pubertalni vtipkovani na tema pojidani varlat zdaji povedene, pak je tu sance, ze se vam bude libit i zbytek. Rozhodne ale necekejte perfektne nasnimany epos ve stylu Mannova Posledniho mohykana, ktery chtel mozna Gibson natocit, protoze Apocalypto se rezijne i scenaristicky (a i z dalsich hledisek) pohybuje spis nekde na pomezi ackoveho a beckoveho filmu. Nekolik napadu a scen je sice vybornych (namatkou treba jisty temny moment z uplneho konce filmu, ktery nebudu prozrazovat), na film trvajici 133 minut je toho ale trochu malo. Lidem zvedavym na tohle tema bych doporucil spis Malickuv o rok starsi Novy svet http://www.csfd.cz/film/188291-novy-svet-new-world-the/- , ktery by vlastne mohl zacinat tam, kde Apocalypto skoncilo.

Vítězný lid (1949)

Tezko rict jake kriterium pro hodnoceni zvolit. Pokud by se Vitezny lid hodnotil za jeho "umeleckou" hodnotu a "prinos", musel by dostat odpad. Pokud bych se na nej dival ze studijnich duvodu jako na, rekneme, zanrovy film, jako na priklad jak se da natocit politicky angazovana propaganda a jak jde lhat strihem, tak by dopadl lip.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Vizualni nadhera, co (letecky) zaber to pastva pro oko, smekam nad obema kameramany. Navic je tu poselstvi, ktere snad nemuze nikdo rozumny zpochybnovat. Nektere veci jsou mozna podavany az prilis zjednodusenne, ale to je ucel, aby film pochopil divak kazdeho veku a inteligence a mel timpadem co nejsirsi dopad. Kvalita formy je nesporna, kvalitu obsahu proveri nadchazejici roky.