Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Shawshank je plný emocí, upřímnosti, přátelství a víry. Životní drama jenž by nemělo ujít nikomu, kdo má po ruce jakýkoliv přístroj schopný přehrávat filmy. Proč? Třeba i proto, že je na první místě žebříčku csfd. Ale především proto, že je to film, vtahující do děje největším možným způsobem. To, jakým stylem minutu po minutě plyne a ani na chvíli neztrácí dech, je obdivuhodné. Tenhle životní příběh mi při závěrečných titulcích pokaždé vykouzlí na tváři upřímný úsměv a zahřeje u srdce. Kdybych mohl dát třeba deset hvězdiček, tak bych neváhal. Zde maličká uvítací řeč: „To je pan Hadley, velitel dozorců. Já jsem ředitel Norton. Vy jste odsouzení zločinci. A proto jste tady. Pravidlo jedna: nerouhat se. V mém vězení nebude nikdo brát jméno Boží nadarmo. Další pravidla poznáte za pochodu. Nějaké otázky? Kdy budeme jíst? Budeš jíst, až ti řekneme, že máš jíst! Budeš srát, až tě pošleme srát! A chcát, až tě pošleme chcát!... Věřím ve dvě věci: v disciplínu a Bibli. Tady se vám dostane obojího. Svoji duši poručte pánu. Vaše prdele patří mně. Vítejte v Shawshanku!“ Co říct snad jen well, very, very well Andy, Rede a všichni ostatní.

Velké nesnáze v Malé Číně (1986)

Moc dobře nevím, co si mám o tomto filmu myslet. Nebudu nad tím příliš přemýšlet. Jedná se o slepenec všeho možného, dohromady tvořící funkční systém vtipných scének a hlášek. Taková fajnová bejkárna, jejíž účelem není nic jiného než pobavit.

Galaxy Quest (1999)

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o americkou parodii Star Treku. Ale ani zdaleka tomu tak není. Galaxy Quest spíše využívá řadu prvků z tohoto úspěšného seriálu a přetváří je k obrazu svému, tedy v komedii. Hercům byl do ruk vložen nápaditý scénář, který jim neproklouznul mezi prsty. Umně se vžili do svých rolí a díky tomu vznikla kvalitní zábava.

Švindl (2002)

Policista který ke svému okolí přistupuje svérazným způsobem. Po většinu času si nemůžete být jistí za který tým kope. Nuda to vyloženě není, ale šedivý průměr už rozhodně ano.

Predátor (1987)

Začátek v rytmu bé. S příchodem predátora vše dostává zcela nový rozměr. Mariňáci, s přávlastkem ti nejlepší z nejlepších, se musí sklonit před vetřelcem z jiného světa. By mě zajímalo v čí mysli se zrodil, takový krasavec. Strašidelná, neustále se stupňující atmosféra, deprimuijící hudba...mazec. Opravdu výborný program, na dlouhé zimní večery, nejlépe se staženými roletami. Arnie da jungle king, Robinsone Crusoe, Tarzane, pukni závistí.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Arnie alias robot sympaťák s ocelovými svaly na kovovém skeletonu. Pan guvernér ve své nejlepší formě a pravděpodobně ve svém nejúspěšnějším snímku. Pro fandy nezbývá než doporučit režisérskou verzi, která příběh obohacuje o několik zajímavých a za pozornost stojících scén. Na budoucího spasitele lidstva Johna Connora, kterého chrání T-800 před T-1000 (tekutý kov), a nesmazatelně poznamenanou Sáru Connorovou nedám dopustit. Pro mě klasika, která pohladí.

Amélie z Montmartru (2001)

Nejroztomilejší holčina filmového plátna, díky Amélii moje nálada zažila exponencionální růst. Film plný optimismu, milého humoru, kulišáckého úsměvu a 32 souložících párů (nebo tak nějak), poměrně srdcová záležitost.

Život Briana (1979)

Hereze? Nikoli věk. Britská bžunda? Jistě. Bravo Monthy Pythonové, že Vás nemají rádi ve Vatikánu, to mě nezajímá, já Vás rád mám. Tak tedy Always Look On The Bright Side of Life.

Výborný začátek, zajímavý průběh a poněkud vlažnější konec. Sagdijev nás seznamuje s reáliemi rodné země a USA velmi zajímavým a neotřelým způsobem. Trip po USA není lemován jen vtipem, ale také slušnou mírou nechutnosti. Především mám na mysli scénu, kdy Borat načape svého kolegu s časopisem Baywatch a následnou bitvu rytířů v rouše Adamově. Vskutku k popukání. Nutno podotknout, že Borat (jako postava) je nejsilnějším článkem příběhu o tomto televizním reportérovi, ale zároveň také nejslabším. Postupně si totiž na svérázný humor zvyknete, bránice už nebolí. Gestikulace a mimika Cohena je za ta léta hezky vypilovaná, tomu není co vytknout. Postavu Kazacha považuji za nejzdařilejší Cohenův příspěvěk na poli humoru.

Matrix (1999)

Dokonalé efekty, průlom ve svém žánru, revoluční film. Takové pojmy jsou zcela běžně spojeny s filmem bratrů Wachovských. Není se čemu divit, po všech těchto stránkách je to film dokonalý v každém detailu. Hlavní hrdina je charismatický i pro heterosexuály.Trinity sice napatří k nejkrásnějším, přesto jí nechybí styl. Morpheus je kapitán misteriozity a je to on, kdo nás provede králičí norou. Mnoho lidí si dost možná ta největší nej Matrixu nalezne ve výše zmiňovaných případech. Pro mě osobně tkví největší nej Matrixu v jeho samotné podstatě. Myšlenka Matrixu mi způsobuje pnutí po celém těle, protože co když v něm žijeme. Někdy, když jdu po ulicí, mám takový pocit. Kdo mi tuto představu spolehlivě vyvrátí, má u mě pivo a panáka.