Girl on a Bicycle (2013)

No neviem, trailer ma celkom zaujal a presvedčil, že by to mohlo byť zaujímavé. Hlavne ten stret hrdinov zo štyroch rôznych národov. No hej. Na tom bol stavaný celý vtip, ale nič ďalšie sa nekonalo. Reakcie a činy postáv boli niekedy nelogické, silené, prípadne až nezmyselné. Chybou je, že vlastne ani neviem, čo viac o tom napísať. Vyfučalo mi to z pamäti. Jednohubka, ako píše sitans. Neurazilo, ale bol som trošku sklamaný. 60% - 3*

Nepřítel (2013)

Riadna blbosť. Absolútne jednoduchý príbeh, ktorý by som nacpal do 6 minút tu rozťahujú ako sopeľ. "Ten chlap vyzeral ako ty! Čo sa deje?" preboha, robia z toho vedu. Tajné dvojča, klon, brat, alebo len sakra náhoda prírody... určite by som sa netváril tak zúfalo. V "Pošte pre teba" je to celkom normálne, stretnúť strateného brata... No a koniec? SPOILER: Bum bác, ten väčší magor zdochne a ten menší sa postará o jeho ženu, problém vyriešený. Jake sa snažil a hral dobre, ale riadnu blbovinu. 2* - 37%

Mall (2014)

Prvá polovica sa mi páčila. Chaotický, nevyspytateľný, nafetovaný a máličko krvavý začiatok, s dobrou atmosféru vďaka fajnej hudbe. Vlastne kvôli LP som to celé chcel vidieť. Potom to však išlo dolu vodou. Zbytočných kecov bolo stále viac, zlé herecké výkony sa len tak striedali a celý ten dej šiel tak nejak iným smerom. Zo začiatku som vážne uvažoval nad štvorkou, ale nakoniec dávam ledva 3* 50%

Appleseed Alpha (2014)

Jediné, čo som z AS série videl bola Saga, ktorá sa odohrávala až po tomto. Myslím, že alpha by sa v pohode dala pozrieť aj ako prvá. Som takmer úplne spokojný, animácia, zvuk, príbeh, prostredie. Trafilo sa mi to do chuti. A páči sa mi, že typický "zápach" japonskej tvorby tu nie je takmer vôbec cítiť. Zbožňujem post-apo prostredie (občas mi to pripomínalo PC hru Fallout), zbožňujem mechov a robotov a cyborgov. Jediné, čo by som mohol vytknúť je animácia postáv. Ale ešte nikomu sa myslím nepodarilo animovať ľudské pohyby tak, aby vyzneli prirodzene. Veľké plus majú animátori za mimiku robotických tvárí (dvojRoh). Ešte koniec mohli možno trochu predĺžiť, aspoň o jeden súboj. Veru dúfam, že toto jabĺčkové semienko ešte neskončilo a dočkám sa ďalšieho podobného skvostu. 94% - 5*

Divergence (2014)

Jedna veta: Vo filme je silno citeľná ženská ruka v písaní námetu. Nevravím, že je to zle, len je to cítiť. Vo filme je niekoľko klišé situácií, a často som vedel predvídať, čo bude ďalej. Postavy sa niekedy nesprávali úplne logicky. Jedna vec mi riadne bila do oka (SPOILER) Keď sérum ovládania tak jasne ukázalo, kto je divergentný, prečo ho nepoužívali namiesto blbých halucino-testov? (/SPOILER) Tiež už ma nebaví to večné americké bitie do hrude štýlom: "Celý svet sa vyvraždil, zostalo len Chicago" ... eh, vážne? Si myslíte, že ostatný svet je tupejší? Choď niekam Veronica. Taktiež nemám rád, keď diváka/čitateľa postavia pred hotovú vec. Tvrdia "toto fungovalo už 100 rokov", lenže každému normálne mysliacemu dojde. Ako toto mohlo 100 rokov fungovať? Toto, čo spravila hrdinka by spravil niekto min. o 90 rokov skôr. Napriek tomu som to prekusol. Dve hviezdy za nápad, Hviezda za sci-fi a celkom sympatické obsadenie menej známymi hercami. Možno by som dal aj štvrtú, ale nedám. 67% je tak akurát. 3*

Stroj (2013)

Prvá vec, ktorá mi vadila vlastne počas celých 90 minút, bola pochmúrna, smutná, depresívna atmosféra. Akoby celý svet bol chorý za hranicou uzdravenia. Človek už nemal istotu, kedy kto umrie (čo ani tak nie je na škodu). Veľmi dobre tu pôsobila hudba, ktorá zvýraznila kľúčové momenty a urobila z nich tak trochu ostrovčeky nádeje (vedecký objav, výroba finálneho prototypu...). Až prvých 30 minút som nerozumel, o čo tu ide, snažil som sa len užívať si sci-fi prvky a pochopiť. Našťastie sa mi to podarilo. Moje hodnotenie pozitívne ovplyvnila aj problematika robotiky a androidov, ktorú mám rád. C.Lotzová svoju rolu "mašiny" podľa mňa zahrala veľmi dobre. Veľký plus je, že sa tu na nič nehrajú (žiadne 3 základné pravidlá robota). Rozoberajú ošúchanú tému emócií umelej inteligencie. Bohužiaľ, nič sa tu nesnažia vysvetliť, len to mysterizujú a hotovo. Veľmi zaujímavé je, že snaha "kladného" hrdinu sa mi nezdala ako naozaj správna (aj keď záporák mal plán ešte horší). Tým pádom som ani žiadny happy end necítil. Predstava inteligentných strojov, ktoré by behali po svete nie je pre ľudstvo veľmi pozitívna. Ak to bol zámer tvorcov, tak sa vydaril. Napriek všetkým nedostatkom je to celkom kvalitný počin. Aspoň 3* si zaslúži. Odo mňa však má 4* - 70%

Divorce Corp (2013)

Otrasné. Keď si človek pozrie, aká špina sa pri rozvodoch melie, rozhodne sa radšej vôbec neženiť. Je to síce v Amerike, ale k nám to môže veľmi ľahko prísť tiež. Dobrý dokument o ohavnej problematike rozvodov. Ako vedia rozvody (právnici, súd) z ľudí vyťažiť aj posledný groš...

Berserk: Ógon džidai hen III – Kórin (2013)

Vyvrcholenie trilógie? Prdlajs. Je sice pravda, že sa dej vykryštalizuje, osudy väčšiny postáv sa uzavrú a konečne prichádza aj dlho očakávané nadprirodzeno. No možno by ani nemuselo. Japonská úchylka v démonických znásilneniach je nechutná a odporná. Celý démonický svet už bol na mňa trošku priveľa, ale povedal som si, že to pretrpím. Určite po tom príde veľké finále (Boss Fight). Prdlajs. Dej ostal otvorený (je možné, že sa dočkáme pokračovania). Zlo (dúfam, že len zatiaľ) zvíťazilo a hlavný hrdina zostal sám (a kripel). Naozaj som mal diametrálne inú predstavu o konci. Veľké sklamanie. S privretým okom (a druhým vydlabnutým) 50% - 3*

Berserk: Ógon džidai hen II – Doldrey kórjaku (2012)

Guts a jeho veľký meč. V druhom dieli znova uvidíme krásne stredoveké boje a súboje so zloduchmi rôzneho formátu. Nechýba samozrejme veľa násilia a troška sexu. Opäť je to kvalitný animák a pričom v prvej časti šlo z drvivej väčšiny o prirodzenosť, tu prichádzajú už aj prvé príznaky niečoho nadľudského a nadprirodzeného, čím sa všetko viac zamotáva a stáva ešte zaujímavejším. Ešte stále mi tam však niečo vadí a nedám plný počet. 79% - 4*

Berserk: Ógon džidai hen I – Haó no tamago (2012)

Úchvatné stredoveké súboje, kvalitná animácia a príbeh, ktorý ma upútal k videniu všetkých troch častí. Viac o tom netreba. Každý, kto má rád anime a nevadí mu troška kresleného násilia, či ešte menej kreslenej nahoty, by si to mal pozrieť. Nebudete ľutovať. Hviezdičku uberám za občasnú japonskú teatrálnosť, nelogické myšlienkové pochody a Griffithov prihriaty vzhľad. 79% 4*