Bělyj tigr (2012)

Tanky sem, tanky tam, šepkajúce tanky, tankový boh a 'T'ank - Biely Tiger. Mám rád tanky a patrím k tým, ktorí si pohľady na tieto pomalé, nemotorné ale nebezpečné mašinky užívajú. To je veľký ťahač celého filmu. Mierna mystifikácia mi tam nevadí, ale niekedy by som Naydyonova najradšej strčil do kazajky a preč zo scény. Pomalý spád by ani nevadil, pretože celý film má pôsobiť autenticky a tieto tiché scény nás nechávajú premýšľať o tom, aká bola vojna (5-minútový pochod mestom, bez slova, pohľady ľudí, smutná tetuška). Ozaj občas dobre padne takýto oddych od Amerických super-akčných, super-strihaných filmov. Strih v Tigrovi bol pomalší, nenútený a pri bojových scénach ukazoval napríklad aj detaily pre nás Tankofilov (pásy v blate). Škoda len toho konca. Ostalo to také nedopovedané, a ešte tam bľabotal nejaký nemec (vyzeral ako Hitler tesne pred samovraždou). Celkový dojem je ale veľmi dobrý. Ak máte radi tanky alebo vojnové mechanizmy, odporúčam. 4*

Prometheus (2012)

Keď som si nasadil 3D okuliare, vôbec som nevedel, že film má súvisieť s Votrelcami. Očakával som skvelý vizuál, kvalitné herecké obsadenie a výkony a zopár scén skopírovaných s iných filmov. Dostal som, čo som čakal. Najprv som z tých skopírovaných scén cítil sklamanie, vôbec sa nesnažia to zakamuflovať. Nakoniec mi však došlo, že toto vlastne má byť istá predohra pred Votrelcov. Čiastočne som odpustil. Čo ma ale riadne vie naštvať je iracionalita niektorých postáv a scén. Napr. nech som akokoľvek zvedavý biológ, nesiahal by som na divnú hadovitú vec. A už vôbec nie po tom, čo na mňa otvorí papuľu a zasyčí... Tiež ako zodpovedný kapitán by som na cudzej planéte nebral správy ako "niečo sa tu hýbe" na ľahkú váhu (aj keď Charlize by ma asi vedela presvedčiť :) A vrcholom bola Noomi, čerstvo po cisaráku, zašitá len spinkami na papier, ktorá pobehovala po stanici ako srnka s malým škrabancom... Preboha, žena po cisaráku nevie min.týždeň ani vstať z postele... Ohľadom otázok a odpovedí - myslím že tvorcovia si tu ešte nechali priestor minimálne pre jeden medzičlánok medzi toto a Votrelca, na ktorý sa teším. Očarený krásnym vizuálom dávam 4*

Úlovek (2009) (seriál) odpad!

Hnus. Ak tvorcovia chceli aby divák znenávidel to slizké trápne hovädo, čo sa nevie kontrolovať, aby divák chcel jeho smrť už od prvého dielu, a aby tento miniseriál vydržal dopozerať len z potreby vidieť tohto tupého magora umrieť, tak sa im to SAKRA podarilo. A keď už k tomu konečne došlo, vôbec ma to neuspokojilo. Mohli ho nechať trpieť trochu viac. Keby som tento seriál nevidel, nič by sa nestalo. Neodporúčam.

Iron Sky (2012)

Celkom pohodový, trošku parodický, jemne vtipný a hlavne plný celkom dobrých a originálnych nápadov. Toto mi o tomto sci-fi ostalo v hlave po vzhliadnutí. Mám rád sci-fi už len preto, že je plné fantázie, a tu jej bolo naozaj dosť. Myslím, že film sa pokúšal načrtnúť aj isté hrozby, ktoré sú ukryté v ľudstve. Napríklad to, ako sa snažíme o úniu celého sveta a pritom si navzájom nedôverujeme. Tam stačí iskrička vo forme Helium3 a je tu globálny konflikt. Špeciálne by som chcel pochváliť niektoré z hudobných doprovodov, ktoré tam sadli ako prdel na šerbel. K negatívam by som zaradil zopár hereckých kiksov, B-čkovo zahraných scén, a tiež zopár trápnych vtipov. Tiež ma trochu mrzelo, že si filmári robili srandu z Fínska a sev.Kórey, neraz sa takto vo filme stalo obeťou aj Slovensko... Ak niekto nie je fanúšik sci-fi, alebo trebárs II. sv. vojny, zrejme to nebude pre neho. Mne táto kombinácia sadla. 4*

Trabantem napříč Afrikou (2011)

Krásne, Kruté, Komické... a potom znova Krásne a Komické. Oprášenie starých znalostí zemepisu, úcta k účinkujúcim (hlavne náčelníkovi) za silné nervy a odvahu, ale najmä prirodzený pohľad na Afriku - rôzne krajiny, ľudia, náboženstvo. Veľmi kvalitný dokument, veľmi dobre spracovaný a skomentovaný. Dobre sa na to pozerá, nechýba tu napätie, človek naozaj nevie čo sa o chvíľu môže stať. K tomu trošku českého humoru. Odporúčam. Nie je to akčný odpaľovák alebo sci-fi, ktoré tak zbožňujem, ale som rád, že som Trabanty v Afrike videl. Zaslúžených 5*

Vítejte v KLDR! (2008)

Už len fakt, že sa tam do tej pr***e niekto vyberie cestovať je uznania hodné. Zdokumentovanie takéhoto "zájazdu" je docela riskantný, ale originálny nápad. Keďže som vôbec nemal predstavu, ako táto krajina žije a vyzerá, tento dokument mi to vykreslil. Aj keď tu stále ostáva veľa problémov skrytých, odhaľuje to pár zaujímavostí o KĽDR, na ktoré som doslova "Čumel s otvorenými ústami". Niektorí účastníci mi neboli sympatickí, ale to sa dalo prežiť. Oplatí sa vidieť 4*

Válka Bohů (2011)

Moje hodnotenie bude zjavne ovplyvnené tým, že tento žáner jednoducho zbožňujem. Príbeh, aj keď možno nie úplne originálny, ma dokázal strhnúť so sebou, ponúkol atmosféru, v ktorej sa cítim skvele. To všetko veľmi efektne sprevádzala tématická hudba, fajnové kostýmy, akcia, pekné baby. Vytknúť by sa dalo pár drobností. Mená - Okrem Dia a Atény som vlastne netušil, kto sú ostatní bohovia (asi to nebolo dôležité). Kostýmy - jeden z bohov čo mal prilbu ako "punker-číro", tá prilba sa mu v jednom zábere kývala sem tam, ako v B-čkovom filme, ale zasa na druhej strane Aténa v tom zlatom vyzerala veľmi dobre :) Bez násilia tieto filmy asi nemôžu existovať, ale podobne ako v "300" tam bolo trošku viac krvi ako mám rád. Originalita - dnes veľmi ťažko splniteľné kritérium, často som si spomenul na 300, alebo Súboj titánov. Napriek tomu všetkému ostávam pri hodnotení 5* (91%)

Tintinova dobrodružství (2011)

Už úvodné titulky na mňa pôsobili príliš urýchleným dojmom. V tomto duchu sa niesol celý film. Najviac mi vadila tá neustála akcia, niekedy až 5 - 10 akcií reťazovo za sebou bez možnosti si oddýchnuť, nehovoriac o úplnej absurdnosti či už fyzikálnej alebo logickej (niekedy postavy konali umelo-hlúpo, ako by nereagoval ani človek s IQ 90). Humor bol väčšinou detinský, pričom prítomnosť umierajúcich postáv a strelných zbraní deti zo skupiny cieľových divákov vylučuje. Dva krát som sa trošku uchechtol (citoslovce silného smiechu na 0,5 sekundy), ale inak slabé. Medzi klady by som zaradil štandardne peknú grafiku, vcelku originálny a zaujímavý príbeh. Bohužiaľ to ale veľmi nezlepšilo moje hodnotenie 2*

Expendables: Postradatelní (2010)

Veľmi podarené, prvé čo ma na traileri upútalo bolo spojenie snáď všetkých akčných hrdinov mojich čias. Stallone, Willis, mladší Statham a Jet-Li, a ďalšie hviezdy. Trochu mi už vadí starec Schwarzi, ten by už mal ostať tam kde je, našťastie ho nezapojili do akcie. Toto ma však trochu sklamalo ohľadom Willisa, že sa do akcie nezapojil. :-( Páčilo sa mi, že dej som nedokázal predvídať. V iných filmoch si poviem, "teraz je čas aby sa niečo stalo" a stane sa to. Ale tu nie. Normálne by som dal 4*, ale jednu pridávam za Crewsovu zbraň >:-)

The Perfect Game (2009)

Ako príbeh, tak aj idea je veľmi jednoduchá. Zozbiera sa banda chlapcov z Mexickej dediny, čírou náhodou stretnú schopného chlapa, ktorý ich povedie až k víťazstvu. Nie je to ale príbeh, ktorý ma nadchol. Je veľmi príjemné pozerať sa na to, ako nadutým a rasistickým Amíkom natierajú zadnicu. Tiež sa mi páčilo ako sa na ich pomoc zmobilizovala chudoba, dobrácki černosi, novinárka atď. Kto vie či to takto bolo v skutočnosti, alebo len scenáristický dodatok. To čo mám rád - citovo silný moment - bol, keď si Angelov zatrpknutý tatko uvedomil silu svojho syna a poslal mu medailón. Možno film za to ani nestál, ale zaváži pocit, ktorý mám po jeho zhliadnutí, a ten je na 5*