Mistr (2012)

Pri sledovaní Phoenixa ma napádali slová ako "postih", "dem*nt" ... Divím sa, že sa takýto herec dá takto zhovadiť. Takto v mojom rebríčku klesol minimálne o 25 % nižšie. Celkovo za film by som možno dal aj 3*. Pekne tam zobrazili, ako je možné ľudí klamať a fanatizovať, plus nejaké psychologické postrehy. Neskôr som sa však stotožnil s tým "trápnym" skeptikom, ktorý chcel len rozumnými argumentami odhaliť Masterove šarlatánstvo, a ktorý bol týmto postihom zmlátený. Odvtedy sa mi film protivil a dopozeral som ho len zo slušnosti. Nakoniec žiadny veľký finish, poučenie, kladné pocity. Len prázdno a ľútosť nad stratenými 2 hodinami.

Dokonalý smysl (2011)

Čo je pri snímkach tohto typu nutné, je zabudnúť na zaužívaný štýl hodnotenia, odosobniť sa od takých nezmyslov ako: dej, akcia, zápletka, ukončenie... a sústrediť sa na to, čo film ponúka, v akej forme a množstve. Začína to veľmi zaujímavo, prichádza neznáma nákaza... tu však končí obyčajný film a začína originálny pokus o prienik do ľudskej duše. Pri strate chuti a opise reakcií ľudí cez reštauráciu a jedlo sa len potvrdilo, čo dávno vieme. Keď stratíme zmysel, tie ostatné zaujmú jeho miesto. Z toho podľa autorov vyplýva, že ak nám teda zostane len jeden, bude dokonalý. Film vo mne zanechal hlbokú citovú stopu a čo sa týka zábavy - skvelé bolo to napätie, ktorý zmysel bude ďalší, a aké šialenstvo mu bude predchádzať (dobre som sa bavil hlavne na žravosti a záchvate smútku). Slušné obsadenie, dobre podchytená atmosféra, silný odkaz. 94% - 5*

Temný obraz (2006)

Aj keď som do 2/3 filmu presne nechápal o čo ide a širším súvislostiam, a aj keď mi šialene liezli na nervy priškvarené rozhovory o ničom (často som si opakoval akí sú to zadubenci a prečo to pozerám), držala ma pri ňom animácia a jej možnosti. Síce kvalite tejto re-animácie by som nedal ani známku 2-, ale verím že niečo také je ozaj ťažká fuška, takže odpustené. Námet nebol zlý a jeho atmosféra je celkom dobre zachytená, herecké výkony sú skvelé. Zážitok, ktorý odporúčam spolu aj s istou dávkou trpezlivosti. 3* (65%)

Dredd (2012)

Vo filme mi vadilo hneď niekoľko vecí, nevzali mu však hodnotenie 5*. Dreddov outfit, prilba aj motorka na mňa pôsobili viac trápne ako drsňácky. Tiež bola trošku škoda, že väčšina deja sa odohráva v budove (aj keď mega veľkej) a nakoniec hlavná anti-hrdinka aj keď chladná ako ľad, sa mi zdala až divne tichá a kľudná + na koniec bola porazená len tak luskom prsta, bez boja. No to všetko sú len detaily, pretože teraz prídu pozitíva: (1.) od začiatku do konca som obdivoval nápad drogy slo-mo. Jednoduchý efekt spomalenia času a k tomu pridaný lesk do každej kvapky, črepiny atď. Pre mňa skvelý vizuálny efekt. (2.) Atmosféra - takmer dokonalá harmónia s hudbou a neustále bubnovanie (z ktorého by mi čoskoro začalo hrabať) robilo presne tú atmosféru, ktorú film potreboval. (3.) Nápady - hrátky s mysľou, scéna s guľometmi, slo-mo fall, 911. Odporúčam, (91,1%) 5*

Prvňák (2010)

Veľmi pekné. Je to snímka o krutej minulosti, ktorou Keňa prešla a veľká časť Afriky ešte stále prechádza. Snímka o dopadoch tejto minulosti na prítomnosť a pozostatky starých rán, odlišovanie podľa kmeňov a obrovskom kontraste mesta a toho ostatného. Film toho teda zachytáva oveľa viac, ako len príbeh jedného starca. Oceňujem, že sa režisér takmer neprikláňa ani k jednej strane (rovnako briti aj Mau Mau kruto vraždili). Celkovo je to pohodový film s trochou krutosti, ktorá je bohužiaľ realitou, ľudskej hlúposti, odvahy a niekoľkými vecami na zamyslenie. 94%

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Ako dieťa som tieto Disneyovky zbožňoval. Tie neskoršie už začali strácať na kvalite. Keď sa na to pozriem dnes, tieto staršie boli naozaj krásne animované. Neviem čím to je, ale zdajú sa, akoby mali oveľa vyšší fps (frame per second), ako tie moderné epileptické blikačky. Príbeh, vtedy krásny a originálny (dnes už x krát prepieraný gýč) ma stále vráti do detských rokov. To všetko uzatvára našťastie zachovaný zvuk so skvelým slovenským dabingom. Táto rozprávka si zaslúži byť súčasťou môjho dlhodobého archívu.

Figurína (1987)

Skvelá spomienka na film, ktorý som videl na začiatku puberty. Vtedy som sa do Kim tak trochu detsky zabuchol. Iste pre to, ako tu z jej postavy vyžaruje hravosť a skoro neblokovaná povoľnosť. Vtedy som chcel mať takú manekýnku doma :) Teraz po rokoch som v tom už uvidel jedno podarené B-čko, ktoré vidieť 2x v živote mi už asi bude stačiť.

Zatímco spíš (2011)

Horror to určite nie je, kvôli jednej krvavej vani sa o tento žáner snáď len obtiera. Thriller je to iba v zopár momentoch. Najviac zo všetkého je to úchyláčina, ale v istom slova zmysle zaujímavá. Stavím sa že mnohí z divákov si aspoň predstavili, čo a komu by s chloroformom chceli spraviť :) Film je docela originálny, netypický, a na to že tam hrajú mne neznámi herci, budil dojem kvality. Občas to spraví dobre, vžiť sa do role záporného hrdinu, a ešte keď mu jeho počínanie mnohí chápavo odpustia (podobne ako v God Bless America), zážitok je príjemný. Napriek všetkým kladom ma však až tak nebavil a okrem pocitu, že musím dbať na to, kde bude moja dcéra bývať keď vyrastie mi toho v pamäti veľa neostalo. 66% (3*)

Temné stíny (2012)

Dark Shadows síce obsahuje zopár typických Burtonovských prvkov, hlavne temnú atmosféru, a J.Deppa. Napriek tomu sa však ku mne ich očakávaná harmónia nedostavila. Jednoznačne Depp je ešte stále Pán Herec, Burtonove postavy mu perfektne sedia a má ohromný potenciál. Tu však bol vyčerpaný len na asi 65% čo je škoda. A dej, aj keď je skvelý, k dokonalosti mu ešte niečo chýbalo. Napriek týmto chybičkám však film nesklamal a celkový dojem ostáva vysoko 87% (4*)

Hvězdná pěchota: Invaze (2012)

Ako bývalého závisláka od bojových hier s istou dávkou absťákov, ma tento film začal uspokojovať od prvej sekundy. Animovaný je veľmi dobre, aj keď ma trošku sklamalo, že na hmyz, jeho pohyb a umieranie autori použili iba niekoľko animácií, ktoré sa počas filmu opakovali (možno sa mi to len zdá). Príbeh ma pochytil, aj keď až toľko originality v ňom nebolo. Hudba mi nevadila, dokonca koncové titulky som si kvôli hudbe vypočul celé, čo nemám vo zvyku. Virtuálny svet a dej som si sústredene užíval. Odporúčam všetkým gamerom. 4*