Joseph Balsamo (1973) (seriál)

Seriál z môjho detstva. Bolo to už dávno, ale príjemné spomienky zostávajú.

1991: The Year Punk Broke (1992)

Dokumentárny film je síce natočený amatérskym spôsobom, ale to je nakoniec jeho hlavná hodnota. Divák sa tak ocitá ako keby priamo medzi členmi legendárnych kapiel ako Sonic Youth a Nirvana.

Andělé všehomíra (2000)

Brilantná sonda do duše schizofrenika. Veľmi silný a smutný príbeh s črtami čiernej komédie. Tie sú tu jemne zakomponované, ale naozaj nerušivo k celkovému tragickému kontextu.

Ffolkes (1979)

Film, ktorý mal byť vymanením sa zo zavedenej škatulky pre oboch hlavných predstaviteľov : Rogera Moora a Anthony Perkinsa. Nepodarilo sa to. Dôvody sú úplne zreteľné. Perkins, ktorý sa osvedčil ako záporák tu hrá vodcu zločineckej skupiny. O akú odlišnú rolu tu teda ide ? A Roger ? Môj obľúbený Bond tu hrá presne to, čo od neho očakávame. Je to veliteľ špeciálnej jednotky, ktorý ovplýva britským humorom, britkými komentármi a eleganciou. Od Bonda nie veľmi vzdialený charakter. Aby sa odlišoval čo najviac, scenár mu prisúdil bradu namiesto oholenej tváre, pitie tvrdého alkoholu priamo z fľaše, pohŕdanie ženami a hobby. To je ako forma relaxu vyšívanie obrázkov. Je to nanútené a oklamať sa nedám. Je to Roger, akého si predstavujem. Ináč dosť vlečúci sa dej tiež nepridáva na kvalite snímku. Nie je to zlé, ale ani nič výnimočné.

Creed (2015)

Až do polovice filmu som bol presvedčený že sa jedná o nadpriemerný športový film bez toho, aby som bol ovplyvnený adorovaním série, ktorú obdivujem už od raných osemdesiatych rokov. Druhá polovica ma ale dostala. Rockymu diagnostikovali vážne ochorenie a musel s ním bojovať či chcel, alebo nie. Musel, pretože bol šampión, pretože bol vzorom pre ostatných, pretože práve ON učil ostatných bojovať a nevzdávať sa do poslednej chvíle. A popritom ešte pripravoval svojho žiaka na dôležitý duel. Bolo to natočené uchvacujúcim spôsobom. Až dojemne, ale bez prehnaného sentimentu. Ten tu sem - tam vychádza na povrch. Ako napr. klasická Love story, ktorá do filmu nepriniesla veľa pozitív. Čo ma ale najviac zaujalo, bol samotný záver. Rockyho zverencom vo filme je syn jeho niekdajšieho rivala a následne priateľa Apolla Creeda. Dovolím si napísať, že nie každý asi pozná námet filmu Rocky z roku 1976. Ten vznikol ešte o dobrých pár rokov skôr. Vtedajší šampión Muhammad Ali si po jednom vyhratom zápase opäť raz pustil ústa na špacír. Vykrikoval, že zbije hocikoho, kto ho vyzve na súboj. Nie len profesionálneho boxeristu. Jeho manažérovi sa sypali ponuky z celej USA. Jedna ich zaujala. Aliho vyzval úplne neznámy krčmový bitkár, už neviem odkiaľ. Dostal nápad, že by z toho mohla byť dobrá show, ktorá vzbudí pozornosť ľudí a spraví mu dobré PR. Ali ho zdolá raz dva a bez problémov si vyrobí zaujímavú reklamu. Realita bola ale prekvapivo odlišná. Ali súpera podcenil. Ten mu odolával mnoho kôl. Dokonca Aliho aj raz odpočítavali. Nakoniec ho ledva zdolal. Aj neznámy človek môže byť minimálne tak dobrý ako Champ. Toto zaujalo o pár rokov Stalloneho a rozhodol sa natočiť o tom film. Z pozmeneným dejom a menami. Apollo bol Ali a on neznámy vyzývateľ. Presnejší priebeh zápasu priniesol až Creed, alias Rocky 7. Tak sa dej vrátil na svoj počiatok. Tak sa uzavrela jedna sága. Aj keby mala séria ešte pokračovanie. Aj keď súboj odohrala už nasledujúca generácia. Je to impozantná bodka za celou sériou. Ale ako som spomenul.... aj napriek tomu by som uvítal ešte ďalšie pokračovanie. Bravo.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Už od začiatku, t.j. od roku 1977 bolo zrejmé, že Star wars nie sú prípadom Ad Hoc. Pokračovanie bolo za dverami a prvá časť s poradovým číslom 4 nám jasne pripomínala, že sa ešte raz dozvieme čo bolo pred tým všetkým. Nakoniec výsledok z roku 1999 veľmi nepotešil, ani jeho pokračovanie. Až trojka z roku 2005 je dôstojným doplnkom série. Kvalitatívne sa vyrovná Návratu Jediho a mierne uspokojil hlad po rovnocenných súrodencoch vesmírnej ságy. Po týchto skúsenostiach som už ani veľmi neveril, že sa raz podarí splniť tieto očakávania. A čuduj sa svete,,, stalo sa. Sila sa prebúdza je nielenže návratom do starej formy, ale zároveň návratom doslova a do písmena. To som nečakal. Na scénu sa vracia komplet celá eskadra z Novej nádeje. Herci, dnes už sedemdesiatnici, plus komplet všetky roboty. Je to poklona starým časom či už vo voľbe hercov, samozrejme v spojení s novými mladými tvárami, alebo v príbehu, ktorý je natočený klasickým dobrodružným štýlom. Abrams natočil Back to the roots movie s novými prvkami, ktoré účinkujú. Nešiel som do kolien, ale na silné 4 hviezdy to s prehľadom vystačí. Otvorený koniec nám odkazuje, že sa máme v blízkej budúcnosti na čo tešiť.

Desperately Seeking Santa (2011) (TV film)

Takmer odpad. Vzdávam sa komentáru. Priznám sa, nechce sa mi vypisovať všetky nedostatky filmu. Je ich veľmi, veľmi veľa.

Zlatý kompas (2007)

Tak takhle ne. Film, ktorý je napakovaný vizuálnosťou všakovakého typu si zaslúži nejaký slušnejší dej. Tu ten dej ale absentuje. A veľmi. Vizuálna stránka sa snaží zakryť nedostatky predvídavého a chatrno postaveného scenára. Slabé. K tomu samoúčelné výkony hercov. A do očí bijúce, nasilu vsúvané počítačové triky, až to je nevkusné. Jasný filmársky krok mimo. Tak takhle ne.

Your Studio and You (1995)

Totálny úlet. Tucet hollywoodskych hviezd presvedčili, aby si zahrali v tomto snímku, ktorý propaguje známe štúdiá, ktoré odkúpila spoločnosť na výrobu limonád. Celkom vtipné.