Bakaláři - Kbelík (1981) (epizoda)

Josef Bláha je nezameniteľný a skvelý. Aj v tejto mini komédii.

Spectre (2015)

Po vyše troch desaťročiach sledovania pohyblivých obrázkov je načase spraviť sumár. Nie mojich Najobľúbenejších filmov. Ten už dávno mám a predbežne ho dopĺňam. Sumár svojej osobnosti. K čomu inklinujem a vraví to niečo aj o mojom charaktere ? Čo už presvedčivo o sebe viem je, že som konzervatívne zameraný divák. Mám určitú predstavu o kvalite a rebríček vlastných kritéríí. To neznamená, že sa nevenujem nezávislým snímkam. Práve naopak. Táto moja konzervatívnosť je najviac patrná u Bondoviek. Od detstva, keď som Moorovky hltal z ORF mi utkvel v pamäti Roger ako najideálnejší predstaviteľ Bonda a zároveň som si vytvoril koncept tejto série, ako by mal vyzerať a čo v ňom nesmie chýbať. A tento koncept, táto moja vizualizácia sa pretransformovala do reality v kine pri sledovaní 23ky Spectre. Hneď znelka a pre mňa neodmysliteľný Gun shot tu bol konečne tam, kde má byť, t.j. na úvod. Hurá. zaboril som sa do plyšu a pozeral pohyblivé obrázky ďalej. Skvelé. Mendes Po troch rokoch od Skyfall natočil ďalšieho Bonda. Takého istého a predsa úplne iného. Skyfall dbal na okázalosť, spektakulárnu akciu, bol to vizuálny pokrm pre labužníkov. Kam sa posunúť v budúcom diely ? Ešte viac dať na vizuálnu stránku ? To by už bolo na hranici únosnosti a dejová línia a scenár by tým utrpely. Nie. Urobil presný opak. Úvodná akčná scéna v Mexiku nebola dych vyrážajúca, ako to napísalo už X divákov. Nie. To hneď pri sledovaní podotkol môj kamoš Thornhill a mal pravdu. O to lepšie. Mal som také tušenie že v tomto filme sa Mendes oprostí od bombastických akcií a a bude klásť dôraz na jednoduchosť. Na zápletku kvalitného špionážneho krimi, ktoré si ctí minulosť. Dôraz na podmanivú atmosféru, ktorá pramení z kvalitnej filmárčiny. Práca so svetlom, skvele zakomponovaná hudba, kvalitné herecké výkony a nápadité bonmoty, ako črepinky, ktoré musí pozorný divák v kine zbierať. Nemýlil som sa. Mendes ma s konečnou platnosťou presvedčil že je skvelým režisérom. Filmový kumšt sa môžete učiť, ale bez talentu vyjde naprázdno. Záver bol pre mňa sklamaním. Chytrá scéna v dome v ktorom je nastražená bomba bola okorenená totálnym gýčom, t.j. Lea Sedoux volajúca o pomoc a spútaná. To si mohol pán režisér odpustiť, ale aj napriek tomu s prižmúrenými očami, plný počet. P.S. Teším sa že Christoph Waltz prežil. O tri roky očakávam jeho útek. Bond bude mať opäť plné ruky práce. P.S. 2 Nemal by som to ako ženatý chlap hovoriť, ale Lea Sedoux bola v tomto filme priam na zožratie.

La Linea (1972) (seriál)

Najjednoduchší animovaný seriál na svete. A možno aj najlepší. Je to IBA jedna čiara, všetko sa to odohráva na jednej nakreslenej linke. A ak by nebol najlepší, tak je určite najgeniálnejší.

The Return of Bruno (1987) (TV film)

Je to teda poriadny úlet. Nahovoriť dvadsiatku svetových rockových megahviezd, aby sa podielali na nahovorení osobných dojmov z kariéry vymyslenej superstar v podaní Brucea Willisa, to muselo dať riadne veľa úsilia. A možno ani nie. Však ide v prvom rade o srandu.

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Už som chcel predčasne kritizovať tento film kvôli plagiátorstvu. Už po 10 minútach som v tom videl Scorseseho prácu, ako vyšitú. Ale... to by sa potom nemohol dej zakladať na skutočnom príbehu obávaného Bostonského bossa podsvetia v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20 storočia. A ten je vraj autentický. Takže aký plagiát ? Beriem rýchlo späť. Žiadny plagiát, ale pocit že som to už všetko niekde videl. Naozaj. Toho sa neviete zbaviť až do konca filmu. A to trošku nudí. Dal by som silné tri body, ale nakoniec som zvýšil o niečo svoje hodnotenie. Asi tušíte prečo. Johnny Depp je excelentný. To musí byť na štyri. Takúto úlohu už nemal, ani sa nepamätám. Konečne môže opäť dokázať svoje herecké majstrovstvo. Len tak ďalej. Mohol by hrať aj v nezávislejších snímkoch. Ja viem že kreténsky Piráti z ešte kreténskejšieho Karibiku mu bežný americký diváci zožerú aj z navijakom a to znamená že aj povinne všetci hipsteri z Auparku. Ale aspoň raz za čas. Raz za tri roky ? Prečo nie ? Bolo by to potešenie pre náročnejších divákov.

Tretí šarkan (1985)

Celkom raritný Slovenský Sci fi snímok. Je to prekvapenie, že niečo také bolo u nás natočené a zároveň sklamanie s amatérskej úrovne.