Paul McCartney: Early Days (2014) (hudební videoklip)

Vynikajúci videoklip. Je to vlastne malý filmový príbeh chlapcov, ktorý si v 50tych rokoch minulého storočia v južanskom štáte Mississipi zakladajú hudobnú skupinu. V tej dobe tam už dávno fičí Delta blues a tomu je podriadený začiatok a aj koniec krátkeho filmu. Zachycuje úryvky spoločného jammingu Paula, herca Johnyho Deppa s miestnymi bluesovými hudobníkmi. Jamovali vraj celý deň, popritom pili Whiskey a rozprávali si medzi sebou hudobné zážitky. Klip je ladený čierno - bielo a treba podotknúť, že sa jedná o nesmierny estetický zážitok. Krásna kamera dokonale ladí s folkovou akustickou skladbou. Dokonalý filmovo - hudobný zážitok. Udalosť pri ktorej môžem pokojne použiť slovko UMENIE.

Most (2011) (seriál)

Doteraz jeden z najlepších krimi seriálov tejto dekády ? Neviem to validne posúdiť, ale rád tomu verím. Bron je skvelý po všetkých stránkach.

Vůně čaje (2006)

Výborný kratučký animovaný film. Je plný symboliky. Tá je tu skoncentrovaná do najjednoduchších foriem vizuality. Snímok bol namaľovaný čajom.

Salome (1974) (TV film)

Vydarené filmové spracovanie geniálnej opery Richarda Straussa. Všímam si, že sedemdesiate a osemdesiate roky sú v žánry filmového spracovania hudobných diel v Rakúsku a Nemecku veľmi silné. Zameriam viac svoju pozornosť týmto smerom.

Niekto ako ja (1988) (TV film)

Celkom priemerný muzikál o 13 ročnom dievčati, čo sa vybralo hľadať svojho súrodenca. Príbeh nie je zlý, ale ani ničím zaujímavý. Horšie je to s hudbou. Možno najväčší génius Slovenskej neklasickej hudby Dežo Ursíny sa v oboch svojich filmových tvorbách akokeby naschvál oprostil od zložitosti a hĺbky svojich kompozícií a stavil na jednoduchú kartu. Cieľ je jasný. Priamo zasiahnuť vnímavosť bežného konzumného diváka. Tak to bolo v skoršom filme Neberte nám princeznú a tu Detto. Na tom by nebolo ešte nič zlé. Ale skladby v oboch filmoch sú plytké, infantilné, prvoplánové a nudné. Na hudobníka takého formátu je to pre mňa sklamanie. Čo ma asi najviac zaujalo bolo obsadenie vedľajších rolí. Mihne sa tu celá plejáda známych hercov. S napätím som očakával, kto si zahrá ďalšiu cameo úlohu. Pre mňa je film 55 %.

Kártyavár (1968)

Klasické krimi v čierno - bielom prevedení. Po celý čas ste v napätí, kto bude vrahom. Tvorcom sa podarilo udržať laťku kvality nadpriemerne vysokú. Charakterizoval by som film ako maďarskú poctu Hitchcockovskému štýlu spracovania kriminálnej látky so solídnym výsledkom.

Láska a odpuštění (2014)

Skvelý film. Hlavne pre človeka ako ja, vyžívajúceho sa v archívnom bádaní vzniku významných hudobných diel, alebo monografií hudobných skladateľov. Takto precízne a faktograficky dôsledne ešte nebolo nikdy spracované zákulisie vzniku jedného z najvýznamnejších albumov neklasickej hudby. A to ani na dokumentárnej úrovni. Je to fascinujúci pohľad na vznik významných skladieb, vzťahov členov kapely, alebo Brianovho osobného života. Druhá dejová línia sa odvíja o 20 rokov neskôr, kedy bol Brian pod totálnym vplyvom svojho psychoterapeuta Dr. Landyho. Ten bol nielenže jeho osobný psychológ, ale dokonca manažér a producent v jednej osobe. Waw. Je na počudovanie, že Brianovi za tých 10 rokov, kedy mal Landy jeho život doslova pod palcom, nevedel nikto poradiť, alebo pomôcť v tejto situácii. Musela prísť náhoda v podobe lásky. Zaujímavo ladený film. Mám pocit že takéto prepojenie dejových línií ešte vo filmovom svete doteraz nevzniklo. Škoda nudných a zbytočne dlhých dialógov. Film by mohol mať o 20 minút menej a neuškodilo by mu to. Aj napriek tomu plný počet.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Neverím. Stále tomu nemôžem uveriť. Séria M I bola doteraz pre mňa skôr zábavka, ľahké pobavenie, než vnímanie filmov na úrovni perfektne prepracovaných špionážnych thrillerov. Tomáš Plavebný nie je bohvieaký herec a jeho sladká tvár s dokonaým hollywoodskym úsmevom mi do toho pozitívne body taktiež nepridávala. Ale v piatom pokračovaní je to všetko inak. Niežeby tu nebolo zopár uletených nezmyslov ako je to v celej sérii už zvykom. Napr. Tomáš sa rúti motorkou asi 100 km rýchlosťou, kde sa odrazu musí v okamihu vyhnúť zrážke s osobou opačného pohlavia. Padá na zem, motorka fičí ďalej , on sa kúsok odkotúľa, postaví sa a je z toho mierne pobolievanie v tele. V realite by ho museli pracovníci pohrebného ústavu zozbierať do igelitového vreca, aby ho vôbec boli schopný preniesť do mrazničky. ´Podobných nezmyslov bolo v minulosti podstatne viac. Sú ako keby značkou celej série. Ja ich veľmi nemusím. Tieto a aj iné chyby z minulosti sa Christopherovi McQuarriemu podarilo udržať na uzde. A naopak poučil sa z chýb predošlích režisérov a vyselektoval a zručne zakomponoval všetok kladný potenciál série, pričom film vôbec nenudí a celých 124 minút sedíte v napätí, čo vás ešte čaká. Ba čo viac. McQuarriemu sa podarilo vytvoriť komerčný blockbusterový špionážny film na úrovni Bondoviek, myslím tých kvalitnejších v danej sérii. Charakterizoval by som piaty diel ako dielo, ktoré stojí medzi filmami Tinker Taylor Soldier Spy a Skyfall. Áno, taká inteligentnejšia verzia Bondovky. Prvý film bol pre mňa sklamaním. Očakával som v tej dobe niečo veľké a výsledok bol šedý priemer. Dvojka ešte horšia. Hlboký podpriemer. Už ani neviem, ako som sa dostal do kina na tretí diel. A bol som príjemne prekvapený. Trojka je akčný film s veľkým A. Cieľom bolo vytvoriť neutíchajúcu akciu od začiatku do konca. A ja som to kvitoval. Načo sa hrať na umenie, keď to má byť komerčný akčák ? Tak to spravili a vynásobili troma. Štvorka bola opäť sklamaním. Na rozdiel od vysoko pozitívnych recenzií som sa pozeral zasa a znova na priemer. Národ grázlov je úplne iná kategória. Akčnosť trojky, sa umne zladila s chytrým príbehom a zvratmi na vysokej úrovni. Musím sa štipnúť do líca. Nesnívam ? Nie, som pri plnom vedomí. A myslím to seriózne. Národ grázlov odomňa dostáva 85 %.

Stíny zapomenutých předků (1964)

Experimentálne ladení ľúbostný príbeh s tragickým koncom. Príbeh z prostredia Ukrajinského folklóru odetý v psychedelickom háve. Až doteraz som si myslel že niečo v takejto kombinácii sa nedá presvedčivo vytvoriť. Dá sa. A na veľmi kvalitnej úrovni.

Kaktusový Jack (1979)

Úsmevná spomienka sa mi vrátila. Po 24 rokoch som opäť videl túto westernovú komédiu. Doslova herecké poleno Arnie a herecký génius Kirk Douglas. Netradičné spojenie, ale pomerne to klape. Zaujímavosť. Tento film som dlhé roky nosil v pamäti pod názvom Kaktus Jack.